Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Rocznica niemieckiej napaści na nasz kraj. Kutno pamięta o bohaterstwie Polaków

Opublikowano: wt, 1 wrz 2020 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 1 września wojska niemieckie bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny uderzyły na nasz kraj. Polacy walczyli dzielnie, bronili swojej ojczyzny i niedawno odzyskanej niepodległości. Od tamtej pory minęło dokładnie 81. lat. Dziś te dramatyczne w historii naszego kraju momenty wspomina się w całej Polsce. Podobnie było także w Kutnie, gdzie punktualnie o godz. 12 zawyły syreny. Kilka chwil później odbyły się oficjalne kutnowskie uroczystości w parku Wiosny Ludów, obok Muzeum Bitwy nad Bzurą.

Reklama

Dzisiejsza uroczystość z oczywistych względów była dużo skromniejsza niż zwykle. Na jej wstępie w krótkim przemówieniu głos zabrał prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

- W 81. rocznicę dramatycznych wydarzeń z 1939 roku społeczność kutnowska oddaje hołd bohaterskim żołnierzom walczącym na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Pamiętamy o heroicznych obrońcach Westerplatte, Helu, Warszawy, o żołnierzach walczących nad Bzurą, pod Wizną, Mokrą. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie w Narwiku i Tobruku, poległych w Bitwie o Anglię, na polach Lenino czy stokach Monte Casino – mówił prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

Dodał, że żołnierze partyzantki i konspiracji mieli ogromny wkład w ostateczne zwycięstwo. Podkreślił, że Kutno oddaje dziś również hołd ofiarom sowieckiej agresji.

Po przemówieniu prezydenta Kutna wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich poległych obrońców naszego kraju.

Następnie odbyła się krótka modlitwa w ich intencji, której przewodniczył ks. Jerzy Swędrowski. Potem przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych z terenu powiatu kutnowskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i związków zawodowych, ugrupowań politycznych, instytucji z naszego miasta, a także młodzież i harcerze.

Dzisiejszą uroczystość zorganizowało Miasto Kutno, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej i I LO PUL Liceum Mundurowe w Kutnie.

Dodajmy, że po zakończeniu obchodów w Parku Wiosny Ludów członkowie Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej na terenie naszego miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • rok temu | ocena +14 / -14

  Pipi

  toza kto cię uczył historii ?

 • rok temu | ocena +14 / -14

  Juzek

  Cytat: "1 września 1939 r. o godzinie 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia. W jego wyniku zginęło ponad 1200 osób, centrum miasta zniszczone zostało w 90 %. Atak ten rozpoczął działania zbrojne II wojny światowej, nastąpił 5 minut przed ostrzelaniem Westerplatte."

 • rok temu | ocena +10 / -10

  Ja

  Powinniśmy dziękować tym ludziom którzy walczyli o wolną Polskę mamy u nich wielki dług wdzięczności to są prawdziwi bohaterzy. Bo kto w tych czasach postąpił by tak jak oni wtedy mało prawdopodobne.chwała bohaterom

 • rok temu | ocena +30 / -30

  PR

  Szczególnie bohaterskie były władze - spieprzały z Polski aż się kurzyło

  • rok temu | ocena +15 / -15

   Pipi

   PR ty historii uczyłeś się razem z toza

  • rok temu | ocena +3 / -3

   Polak

   Tak jak Brygada Świętokrzyska przed sowietami. Prosto w ramiona Niemców, którzy choć przez kilka lat terroryzowali i mordowali Polaków, to teraz dla tych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych nie byli już tacy źli.

   • rok temu | ocena +1 / -1

    POLAK

    Wypierz sobie onuce , bo śmierdzą.