Reklama

[ZDJĘCIA] Wszystkich Świętych z pandemią w tle. Kutnianie już ruszyli na cmentarze

Opublikowano: pt, 30 paź 2020 16:38
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tegoroczne święto Wszystkich Świętych będzie zupełnie inne niż zwykle. Panująca pandemia koronawirusa sprawia, że wielu z nas postanawia odwiedzić groby swoich bliskich przed lub krótko po 1 listopada. Apeluje zresztą o to wielu epidemiologów.

Chodzi rzecz jasna o to, by uniknąć dużych skupisk ludzi, a wiadomo, że 1-go listopada na cmentarzach często gromadzą się tłumy. Niektórzy pokonują dziesiątki kilometrów, by odwiedzić groby bliskich. Wszystkich Świętych jest także okazją do spotkań rodzinnych.

Dlatego wielu Polaków – idąc za głosem ekspertów lub własnych przemyśleń - decyduje się wybrać na cmentarz w innym terminie, niż 1 listopada. Widać to także w Kutnie. W galerii znajdują się zdjęcia wykonane dziś ok. godz. 14.

- Dziś jestem tutaj, wybieram się jeszcze na cmentarz na Kuczkowie. Wczoraj byłam w Krośniewicach. W niedzielę raczej nie zamierzam się ruszać z domu – mówi nam jedna z kobiet.

Należy pamiętać, że na cmentarzach obowiązuje reżim sanitarny. Na szczęście zdecydowana większość osób się do niego stosuje.

Utrudnienia w Kutnie

W tym tygodniu Urząd Miasta w Kutnie informował, że w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych występować będą utrudnienia w ruchu drogowym w ulicach 29 Listopada, Zgoda, Cmentarna, Łąkoszyńska.

- Od 30 października br. od godz. 6.00 przewiduje się wyłączenie z ruchu kołowego ul. Zgoda oraz ul. Cmentarnej na odcinku od ul. Zgoda do końca ogrodzenia cmentarza parafialnego. Zakaz ruchu pojazdów nie dotyczy mieszkańców oraz osób upoważnionych do handlu - podaje biuro prasowe UM Kutno.

Od 30 października br. od godz. 6.00 przewiduje się wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w części ul. 29 Listopada, od skrzyżowania z ul. M. Skłodowskiej - Curie do skrzyżowania z ul. Okrzei. Po lewej stronie ulicy

29 Listopada zaprojektowano parkingi dla pojazdów z podanym sposobem parkowania - na skos. Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do 02 listopada br. do godz. 24.00.

Zmiany w organizacji ruchu będą również wprowadzone w rejonie cmentarza parafialnego Kutno - Łąkoszyn. Od dnia 31 października br. ruch kołowy na ul. Staffa odbywał się będzie jednokierunkowo od ul. Łąkoszyńskiej w stronę skrzyżowania z ul. Solskiego i od ul. Solskiego w kierunku ul. Korczaka również w jednym kierunku.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie Łąkoszyna obowiązywać będą pełną dobę od dnia 31 października od godz. 24.00 do dnia 1 listopada do godz. 24.00.

- W przypadku wprowadzenia przez rząd zmian związanych z Dniem Wszystkich Świętych, polegających na wydłużeniu dni wolnych wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego może ulec wydłużeniu odpowiednio do zmian. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności - apeluje Urząd.

Policja także zwraca się do kierowców

Policja wystosowała apel do odwiedzających cmentarze. Mundurowi podkreślają, że planując odwiedziny na grobach bliskich powinniśmy uwzględnić utrudnienia występujące na drogach i odpowiednio przygotować się do podróży.

Policja przypomina, by pamiętać też o zabraniu środków ochrony osobistej, które będą potrzebne po drodze jak i na terenie cmentarza.

Województwo łódzkie leży w centrum kraju i siłą rzeczy na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych kraju. To oznacza wzrost natężenia ruchu na drogach lokalnych i tranzytowych.

Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznej podróży. Przed wyjazdem zaplanujmy podróż i jej trasę. Uwzględnijmy utrudnienia związane z remontami dróg.

Przygotujmy samochód do drogi. Sprawdźmy światła, ogumienie, wyposażenie i poziom płynów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą środki ochrony osobistej.

- Pandemia wciąż trwa. Maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji nie zabiorą wiele miejsca, a będą niezbędne. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy w specjalnych fotelikach – apelują mundurowi.

Należy pamiętać by poruszać się z prędkością nie tylko zgodną z przepisami, ale także taką, która odpowiada naszym umiejętnościom i warunkom panującym na drodze. W trakcie długich tras warto robić sobie przerwy.

- Zachowajmy czujność i obserwujmy oznakowanie dróg, które może ulec zmianie w tym szczególnym okresie. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć do celu – podkreślają funkcjonariusze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE