reklama
reklama

[ZDJĘCIA] Wyjątkowy dzień Terytorialsów. Złożyli przysięgę w rocznicę...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia 14 lutego to nie tylko Święto Zakochanych, ale również rocznica powstania Armii Krajowej. To uroczysty dzień dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy dziedziczą i kultywują tradycje powojennych organizacji niepodległościowych. Ten dzień to także święto dla tych z żołnierzy, którzy po szkoleniu przygotowawczym złożyli przysięgę wojskową.
reklama

Była to pierwsza w tym roku przysięga nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wojskowej wypowiedziało 52 ochotników z województwa łódzkiego. Przysięga odbyła się na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu, ze względu na obostrzenia sanitarne nie brali w niej udziału zaproszeni goście i rodziny żołnierzy. Podczas uroczystości dowódca 9ŁBOT płk Paweł Wiktorowicz wręczył awanse na pierwszy stopień podoficerski blisko 40 absolwentem kursu SONDA.

Dokładnie 79 lat generał broni Władysław Sikorski podjął decyzję o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W ten sposób powstało największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armię Krajową z Wojskami Obrony Terytorialnej łączy: misja, struktura i terytorialność w działaniu. Podobnie jak Armia Krajowa jesteśmy głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których wywodzą się nasi żołnierze. 

Możecie być dumni, że składacie przysięgę wojskową w dniu upamiętniającym powstanie sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Mamy wielki dług pamięci wobec żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli o niepodległość, a których jest z nami coraz mniej. Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom przeszłości, ale też wyrażamy podziękowanie dla żołnierzy, którzy w tych szczególnych czasach nie szczędzą wysiłku by nieść pomoc potrzebującym – mówił podczas uroczystości do żołnierzy dowódca łódzkich Terytorialsów.

Podobnie jak w AK trzonem Wojsk Obrony Terytorialnej są żołnierze – obywatele. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy system wartości. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. W szeregi AK, poza pewną liczbą żołnierzy zawodowych, wstępowali dorośli, studenci, młodzież inteligencka i robotnicza, harcerze. Wszystkich łączyła idea wyzwolenia się spod okupacji, umiłowanie wolności. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, wywodzą się ze społeczności lokalnych,  mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny. 

Już na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało prośbę  gen. dyw. Wiesława Kukuły o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”) oraz na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama