Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Z kulturą związana od kołyski. Grażyna Rzymkowska nagrodzona przez prezydenta Kutna

Opublikowano: 30 czerwca 2020 09:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej wręczono Grażynie Rzymkowskiej Nagrodę Prezydenta Miasto Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Reklama

Grażyna Rzymkowska – ur. 16 maja 1934 r. w Wieruszowie. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie i studiowała na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 1961 r. objęła stanowisko kierownika, potem dyrektora, Muzeum-Zamku w Oporowie i sprawowała tę funkcję przez 45 lat do 2006 r. Dzięki niej stał się on perełką wśród zabytków i placówek kulturalnych nie tylko Ziemi Kutnowskiej. Uratowała i pozyskała do zbiorów wiele zabytków ruchomych, które są ozdobą Muzeum w Oporowie.

Była również organizatorką Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie i Muzeum Regionalnego w Kutnie. Wiele czasu poświęciła także pracy społecznej na rzecz ratowania zabytków w regionie kutnowskim. Jest autorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych o zabytkach i historii Kutna i regionu, m.in. jest współautorką pierwszej i drugiej monografii Kutna. Była współzałożycielką Kutnowskiej Komisji Opieki nad Zabytkami przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym w Kutnie (1971 r.).

Posiada znaczący dorobek publicystyczny. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz wyróżnieniami i nagrodami. Została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (1998 r.), Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami (1976 r.), Medalem za Wybitne Zasługi w Krzewieniu Idei Krajoznawstwa PTTK (1980 r.), Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1984 r.), oznaką Zasłużony Działacz Kultury, odznakami Za Zasługi dla Województwa Poznańskiego i Łódzkiego oraz nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w 1994 r., Medalem im. Aleksandra Patkowskiego, za wybitne zasługi dla popularyzacji idei regionalizmu (2002 r.).

Za swoją pracę i zasługi w dziedzinie muzealnictwa oraz szeroką działalność społeczną w dziedzinie kultury i ochrony zabytków została odznaczona przez Ministra Kultury srebrnym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W roku 2011 otrzymała Nagrodę Starosty Kutnowskiego w uznaniu całokształtu działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W roku 2017 otrzymała Medal Starosty Kutnowskiego „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego” za wybitne zasługi na rzecz Powiatu Kutnowskiego, przyczyniające się do jego rozwoju, ratowania dziedzictwa kultury, popularyzacji wiedzy o powiecie i jego historii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • rok temu | ocena +4 / -3

  margot

  Pani Grażyna to nasza Beata Tyszkiewicz . Pomyślności i dużo zdrowia

 • rok temu | ocena +0 / -0

  pytanie

  Czy to ktoś z rodziny posła Rzymkowskiego, czy tylko przypadkowa zbieżność nazwisk?

  • rok temu | ocena +0 / -0

   ptanie

   Brak posła Rzymkowskiego sugeruje, że przypadek.

   • rok temu | ocena +0 / -0

    ale

    Fajna ta posłanka w różowej sukience, a na pewno lepsza od Rzymkowskiego.

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Kris

  Szuka tych miejsc i tych osób przy których może podnieść mocno nadszarpnięte własne EGO.

  • rok temu | ocena +8 / -7

   turysta

   wspaniala osobowosc gdyby nie ona to oporow zamek nie byl by tak wspanialy dziekuje

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Mieszkaniec

  Panie Prezydencie dalej pytam kiedy doceni pan dzieci i młodzież nasze drużyny sportowe zespoły taneczne, muzyczne. Piękne gesty dla osób za ich prace za ktora otrzymują wynagrodzenie A dzieciaki i młodzież robią to z pasji zainteresowania i tak są docenieni no niefajnie.