Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Żychlin uchwalił budżet. Dosadne słowa burmistrza o polityce rządu

Opublikowano: czw, 6 lut 2020 09:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 29 stycznia br. odbyła się XVII Sesja Rady Miejskiej w Żychlinie zwana sesją budżetową. W porządku obrad oprócz takich punktów jak: Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia stawek dotacji przedmiotowej dla Samorządowego Zakładu Budżetowego w Żychlinie, Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2020-2022 czy Podjęcie uchwały w sprawie „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2020 rok, najważniejszym był punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2020 rok.

Reklama

Radni po wysłuchaniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi do projektu uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Żychlin przedstawionej przez Sekretarza Gminy, i zapoznaniu się z najważniejszymi założeniami w planowanym budżecie na rok bieżący przedstawionymi przez Burmistrza Gminy Żychlin, przystąpili do głosowania. Za przyjęciem budżetu głosowało 12 Radnych, 2 wstrzymało się od głosu. Zwykłą większością głosów, projekt uchwały przyjęto.

Poniżej najważniejsze założenia w budżecie Gminy Żychlin na rok 2020:

Uchwala się dochody budżetu w łącznej wysokości 51.827.915,57 zł, w tym:

1) dochody bieżące w wysokości 48.924.688,84 zł.

2)dochody majątkowe w wysokości 2.903.226,73 zł.

Ustala się wydatki budżetu w łącznej wysokości 51.827.915,57 zł. w tym:

1) wydatki bieżące w wysokości 48.339.313,10 zł.

2) wydatki majątkowe w wysokości 3.488.602,47 zł.

Poniżej pełna treść wystąpienia burmistrza Grzegorza Ambroziaka wygłoszonego w trakcie sesji.

Rozpoczął się nowy, wyjątkowy dla środowiska samorządowego rok. Trzeba powiedzieć to sobie wprost, że wskutek wprowadzanych zmian w prawie, zmian organizacyjnych, będzie to rok przełomu. Obecna, skomplikowana sytuacja wielu samorządów, to przede wszystkim skutek wprowadzania w życie obietnic przedwyborczych z 2019 roku, składanych przed wyborami do Parlamentu.

Skutek jest bezpośrednio związany z rosnącym ryzykiem ekonomicznym, brakiem możliwości uchwalania i realizacji budżetów gmin w kolejnych latach. Niezamożne gminy, takie jak nasza, zawsze musiały z dozą ostrożności podchodzić do planowania i realizacji wydatków bieżących oraz planowania i realizacji wydatków na inwestycje. Jak wiadomo, każdą nową infrastrukturę techniczną, czy też społeczną w postaci nowych boisk, sal gimnastycznych, trzeba utrzymywać w odpowiednim stanie użytkowym.

Teraz poziom wydatków bieżących zmienia się z uwagi na decyzje, na które Rada Miejska czy Burmistrz nie mieli wpływu. Tak więc mamy do czynienia z:

Znaczącym wzrostem wydatków o około15,5% w skali roku związanym z podniesieniem płacy minimalnej. W przypadku pracodawców, u których występuje podział na płacę zasadniczą i wysługę lat, czyli w samorządach, ta zmiana to wzrost nawet o 900 zł, do kwoty płacy minimalnej na poziomie 3.120 zł. Dlaczego? Ponieważ zmieniono prawo wyłączając z płacy minimalnej wartość pensji naliczaną za staż pracy. Minimalna wynosi 2.600 zł, ale w przypadku tzw. rządówki i samorządówki to 2.600 zł płacy zasadniczej plus stażowe.

Czy w kolejnym roku wzrośnie do 3.600 zł zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu? Jeśli tak to będzie kolejne poważne wyzwanie dla gmin i miast.

Kolejny element to wpływ decyzji o zmniejszeniu PIT z 18 do 17 % skutkujący utratą dochodu rzędu 326.000 zł - przy jednoczesnym braku rekompensaty.

Kolejne elementy podwyższające koszty,to wzrost cen energii o 16% czyli o 262.000 zł i wzrost pensji nauczycieli planowany w budżecie państwa od 1 września obecnego roku. W tym miejscu należy jednak nadmienić, że autopoprawka do budżetu państwa wniosła dodatkowo ok. 110 mln złotych na podwyżki, a koszty prognozowane ich wprowadzenia wyniosą bagatela 800 mln złotych. Gdzie reszta? W budżetach samorządowych?

Zmiany postępują więc lawinowo. Koszty podnoszenia płacy minimalnej usługodawcy przenoszą na konsumentów usług. Każdy z nas widzi, jakie są zmiany cen. Słowa Pana Prezydenta Dudy wskazują, że nie powinniśmy się temu dziwić, bo skoro rosną płace, to rosną ceny. Niestety budżety samorządów uzależnione są od decyzji centralnych i przyznawanych subwencji, które nie rosną współmiernie do tych kosztów. Przecież wiadomym jest fakt, że gminy i miasta dokładają do utrzymania sprawności i płynności działania zarówno w sferze oświaty, jak i w zakresie pomocy społecznej.

Są to niebagatelne wielomilionowe wartości. Zmienia się też wskaźnik procentowy udziału w wydatkach na niekorzyść gminu. W oświacie szacuje się, że samorządy dokładają średnio ok 40% kosztów.

Rosną ceny usług w zakresie odbioru i gospodarowania odpadami. Dotychczas za tonę odpadów trzeba było zapłacić odbiorcy ok 500 zł, a obecnie ceny poszybowały do poziomu od 1.200 do 1.400 zł. W tym zakresie z budżetu samorządu dopłacaliśmy do systemu już ponad pół miliona złotych. Wprowadzono obowiązek pięciu frakcji, wprowadzono przymusową częstotliwość odbioru, wzrosła opłata marszałkowska za składowanie i mamy takie o to efekty, że firmy żądają coraz wyższych opłat.

Możemy spodziewać się wzrostu wartości wydatków na poszczególne inwestycje. Pierwsze wykonane kosztorysy pokazały skalę zmian na poziomie ponad 30%!

Dziś uchwalacie Państwo budżet gminy na 2020 rok. Kwota planu dochodów wynosi ponad 51,8 mln zł.To najwyższa wartość w historii. Na wydatki budżetu gminy planuje się na kwotę tożsamą z dochodami.

Największą pozycję stanowią wydatki na pomoc społeczną–kwota 20,1mlnzł. Jest to najlepszy obraz istoty kursu polityki społecznej Państwa Polskiego. Dopłata z budżetu gminy wynosi 3,8 mln zł. Znaczną część wydatków przeznacza się oczywiście na bardzo ważny dział - oświatę: 14,9 mln zł,która do niedawna była tą największą, wiodąca pozycją wydatkową budżetu

Nadmieniam zwyczajowo, że kwota subwencji na 2020r. nie pokrywa nawet wydatków na wynagrodzenia i pochodne pracowników placówek subwencjonowanych, tj. szkół podstawowych i liceum. Dopłata do placówek subwencjonowanych z dochodów własnych gminy wynosi 3,1 mln zł. Wydatki inwestycyjne gminy zaplanowano w kwocie ponad 3,4mln zł. Wiodącym zadaniem jest projekt ekologiczny dotowany ze środków UE oraz modernizacje dróg i budowa oświetlenia ulicznego.

Gmina udzieli w bieżącym roku dotacji m.in.: - dla Samorządowego Zakładu Budżetowego w Żychlinie w kwocie 1.130.000zł.-dla instytucji kultury 1.268.500zł.

Rok 2020 stanie się rokiem przełomowym również z uwagi na planowane w ciągu najbliższych miesięcy zmiany organizacyjne. Zmiany, które mają mieć wpływ na jakość świadczonych usług przez nasz zakład komunalny i mogące mieć znaczący wpływ na planowanie inwestycji infrastrukturalnych. Rada Miejska będzie miała rozstrzygnąć, na podstawie analiz, jaką widzi przyszłość naszego Samorządowego Zakładu Budżetowego, ale również Spółki Mig-Ma. Będzie to rok zmian i mam nadzieję, że kończąc go będziemy mieć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, a przyszłe decyzje rządu RP będą raczej wpływać na poprawę sytuacji, czego wszystkim nam życzę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (69)
 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Jakub Kanciurzewski

  Już to widzę prowadzę prywatny dom opieki dla osób starszych mam lat 26 i żeby na prawdę jaką kolwiek pomoc otrzymać od państwa dla seniorów np na windę lub na dostosowanie obiektu lub innych pomieszczeń to oczywiście tylko w Wlkp nic się tobie nie należy, tylko wojewodzi mają wymagania a pojęcia nie mają żadnego trochę jest to przykr... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  WYBORCA

  Padają słowa o polityce, rządzie Ze słów p.Burmistrza płyną łzy rozgoryczenia Słowa o wielkiej polityce , o makro gospodarce, polityce społecznej A PRZEJŚĆ GŁÓWNĄ ULICĄ MIASTA SIĘ NIE DO BO TABLICE ZNAKÓW PRZESZKADZAJĄ PIACHU PRZY KRAWĘŻNIKU WYSTARCZY NA CAŁĄ AKCJĘ ZIMA CHODNIKI ZASYFIONE I NA TO PIENIĘDZY NIE POTRZEBA TYL... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +11 / -10

  szkoła

  A w oświacie przeciez pracuje Pana żona ,a z tego co wiem to jest sztuczne i całkowicie zbędne stanowisko pracy.Wiem od osób tam pracujacych i oni napewno potwierdziliby te słowa tylko po co sie narażac komuś

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Żychlinianka

   Zbędne ale stanowisko kierownicze! zaraz po Pani dyrektor druga najważniejsza osobą w szkole! Córcia imprezowiczka zresztą też pracuje gdzieś w organach podległych gminie

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  Karolina

  Właśnie ogłoszono ,że dla woj.łódzkiego dostępne jest 8 milionów zł na Budżet Obywatelski.Może państwo zarządzający naszym miastem mają jakiś pomysł.Jeden chociaż pomysł na rok może będą mieli,chociaż wątpię!Panie burmistrzu po tak wypowiedzianych słowach powinien Pan podać się do dymisji i zabrać ze sobą tą swoją grupę bez-radnych (p... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  mieszkaniec

  To co dzieje się w naszym mieście i gminie zależy od nas - OBYWATELI. Nie patrzmy biernie jak upada nasza MAŁA OJCZYZNA, tylko bierzmy sprawy w swoje ręce. Tylko referendum i zmiana zarządzających może coś zmienić.

 • 2 lata temu | ocena +14 / -13

  Popieram Lewice

  Panie Burmistrzu czas na dymisję ! Czas na nowego Burmistrza z nowymi pomysłami ! Czas na zmiany !

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  zorina

  W innych miastach są Budżety obywatelskie i dają sobie rade.Mało tego inwestycje też widac.Ale jak sie zaciągało kredyty to teraz się wpadło we własny dół.To już chyba ostatnia Pana kadencja.Bo skoro Pan tak narzeka to mam rozumieć ze na nastepną kadencje nie ma co startować

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  darek

  To ja sie zapytam kto budynek po dawnym przedszkolu koło zakładu EMIT dopuścił do takiego stanu.Gdzie są winni.Kiedyś mogło być tam przedszkole a teraz to ruina.Najlepiej powiedzieć ze nie ma miejsca i kropka.W szkole w Grabowie też wakatu pracy nie było a jednak się znalazł odziwo to dla kogo.Ośmieszacie się a tego przemówienia nie powinno... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Beee

   Przedszkole przy EMIT to jest już dawno sprzedane i pieniądze roztrwonione.

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   michalko

   I znowu brak elementarnej wiedzy. Budynek przedszkola należał i nadal należy do EMIT . To że popadł w ruinę to tylko i wyłącznie sprawa EMIT i ich właścicieli. Wystarczyło pokryć dach papą a budynek nadal stałby w dobrym stanie, podobnie jak stara hala A - jeden z najstarszych budynków w Żychlinie.

   • 2 lata temu | ocena +9 / -9

    lila

    Wystarczyłoby, aby miasto poniosło koszty utrzymania przedszkola w budynku EMIT, a nie przenosić je do Szkoły nr 2 i upychać dzieci jak sardynki.

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    Hihi

    EMIT to wykupił później przedszkole jak nikt tego niechcial

   • 2 lata temu | ocena +3 / -3

    darek

    Kiedyś możnabylo sie porozumiec a teraz nie.Najważniejsze że budynek trzebabybyło ogrzać dabac o niego. a rodzice nie maja co z dziecmi zrobic to nikogo nie interesuje

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  Kormoran

  Na ostatniej sesji Burmistrz przekonywał, że nie ma możliwości, aby powstał w mieście żłobek. Tymczasem u naszych sąsiadów w Bedlnie trwają prace przygotowawcze do otwarcia żłobka dla 15 dzieci. Jak się chce to można, ale u nas nic się można , bo się nie chce.

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Zzz

   Oj to prawda gmina zduny też otworzyła zlobek na 16 dzieciaków, gmina Nieborów na 60 bo takie duży odzew był a pieniedzie na ten cel wszystkie te gminy pozysksly z programu maluch plus a u nas jak za króla świeczki nic się nie opłaca bo strach w oczach lepiej pomniki stawiać i muzea tylko kto będzie tam chodził jak ludzi w zyc... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +8 / -7

   lookhasz

   Żychlin utrzymuje Liceum im. A. Mickiewicza !!! za te pieniądze byłyby 2 żłobki

   • 2 lata temu | ocena +3 / -3

    Gnu

    I te wszytkie mamy co nie pracuja oddawałyby tam dzieci... Chyba że żłobek byłby dla pracujących a tak na serio gdyby był potrzebny dawno otworzyłby się prywatny... Albo społeczny. Przedszkola przyjmują dzieci już od 2,5 roku... SKĄD tyle dzieci nagle małych ma się znaleźć w Żychlinie podkreślam dla tych co pracują a nie rodzą tylko dla 500 plus. ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   lookhasz

   Bedlno oszczędza na innych kosztach. Oświetlenie ulic - niemal nie ma . Dopłaty do osób w DPS - nie ma w Bedlnie wcale. Mieszkania komunalne - nie ma porównania. Oczyszczalnia ścieków - Bedlno nie ma . Takich kosztów jest o wiele więcej.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Paweł

  Ile metrów chodnika w zeszłym roku powstało na terenie naszego miasta.może sie myle ale chyba ZERO.ten rok był przelomowy

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  gutek

  Takie malkontenctwo - to SABOTAŻ jedynie słusznego programu politycznego uwielbianego i kochanego przez masy prezydenta, który nawet o godz 2 w nocy, bez wahania zrywa się się z łoża i bieży w kalesonach by popisać ustawy przybliżające nasz kraj do Polskiej Wersji Państwa Dobrobytu.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Mariano

  Jaki z Pana Burmistrz skoro z miasta zrobiono gminę Pan normalnie powinien być zwykłym Wójtem gminy. Z gminy Piątek zrobili miasto i tam jest Burmistrz i to jest normalne.

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Stefan

   Podatki płacimy miejskie a mieszkamy w gminie. Tak jak i burmistrz bierze pensje burmistrza a nie wojta.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   tautuor

   To nie wiedziałeś, że - Warszawa to też gmina?

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Przypominalska

  Panie burnistrzu proszę niezapomniec dokończyć budowę drogi na ul .Dolnej bo niebedziemy plywac w tym korycie całe życie!

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Mieszkaniec

   Albo ulica Dobrzelińska. Remont tylko części drogi. A gdzie reszta?

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  piotrek

  A może przestańmy płacić podatki bo wygrał PIS

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  wojtek

  Skoro nic nie mają do zaoferowania więc niech zrezygnują.bo szkoda czasu jak widać!Takie wypowiedzi Pana burmistrza to po prostu ŻENADA!!!

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  aga

  jak widać nie kazdy ma smykałkę do rządenia

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Beee

  Słusznie ktoś napisał że co to za rada w tym Zychlinie skoro na wszystko się zgadzają,żadne gęby nie otworzy,tylko siedzą jak myszy pod miotłą. Burmistrz aby duzymi wydatkami sie tlumaczy. Aby patrzec jak reszte targowicy sprzeda Czekoladzie i przyplyw kasy znowu bedzie!! Co to sa za rzady,wszystkie markety w jednym koncu miasta,teraz jeszcze jak ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   znawca

   O ile się nie mylę, po raz pierwszy od kilku kadencji mamy silną reprezentację tzw. "opozycji" w radzie. Tylko 1 głos róznicy

 • 2 lata temu | ocena +19 / -19

  ewka

  A wakat w Grabowie w szkole to charytatywnie działa?Już ile by oszczędności było!Mam prośbę do Pana Grzegorza,nie opowiadaj Pan głupot bo każda Gmina ma jakieś problemy a u nas to każdy rok jest przyłomowy.Teraz w Żychlinie nie dzieje się kompletnie NIC!Nie zwalajmy winy na rząd, bo żeby nie ten rząd to by Pan się nie opędził od patologi i ub&oacut... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Xyz

   Jaki burmistrz taka rada. Wszystko do siebie pasuje.

  • 2 lata temu | ocena +16 / -16

   aha

   Gdyby nie ten rząd, to może ta patologia rozejrzałaby się za pracą...

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  bobo

  Zawsze jest wina po innej stronie.Pan Ambroziak i Pana bez- radni to są tak bardzo poszkodowani i tak bardzo biedni przez ten rząd,więc po co startowali skoro wiedzieli że PiS rządzi,by sobie zaoszczędzili nerwów i zdrowia.A teraz jest narzekanie.Jak sobie nie radzicie to dajcie szanse innym.Narzekanie jest w genach Polaków ale nie t... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Mieszkaniec niestety

  Ci co krytykują burmistrza mają całkowitą rację ten chloptas absolutnie nie nadaje się na to stanowisko jedyne co potrafi to kłaniać się w pas, a Dulska nie ruszy aby zdobyć środki , bo może ktoś zajmie miejsce i co wróci do referatu dodatki mieszkaniowe, a rada to ciniaki przyklaskują co im każe bo zatrudnia ich córki synowe i td, s... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   Mieszkaniec

   Przyjmowani koledzy do różnych sekcji bo się z nimi piło lub za dużo niektórzy wiedzą więc daje się sztuczne miejsca pracy . Ludzie w Zychlinie nie mają bieżącej wody i kanalizacji jak i również CO. Trzeba takim ludzie poprawić standard życie przecież mamy 21 wiem. POZDRAWIAM

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   michalko

   Niestety, żeby krytykować trzeba mieć choć elementarną wiedzę :) Wystarczy zobaczyć ile i jakie inwestycje prowadzone były przy wsparciu z funduszy UE. Niektóre zaś, wyręczały powiat - droga na Żeromskiego - bo powiat kutnowski jest biedniejszy niż nasza gmina. Szpital wszystko zabiera.

 • 2 lata temu | ocena +18 / -18

  Stary żychliniak

  Ostatnio gdy pan burmistrz ręką pani dyrektor ze szkoły w Grabowie zrobił calkiem nowy etat dla swojej żony to jakoś nie narzekał, że pieniądze będą szły na administrację w szkole. A jeśli dobrze pamiętamy to rządzi już ladnych lat i nie widać żadnych inwestycji. Domofony założył pan burmistrz też pod siebie żeby w bloku miał spokój i ciszę.... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +17 / -17

  bob

  Posiadam swoją firmę , mam przestać inwestować bo wzrosły pensje minimale i dlatego że rządzi PIS. Przecież to głupota.Jak Pan burmistrz bedzie tak do tego podchodził to nie wróżę mu nic dobrego.Jak nie zainwestuje w firme to ona zacznie umierać śmiercią naturalną.Widać że nasz włodarz nie ma pojęcia o zarządzaniu.Ja nie musiałem podnosic p... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +20 / -20

  Michał

  W Żychlinie nie ma żadnych perspektyw dla młodych ludzi ! To miasto to obraz nędzy i rozpaczy.

  • 2 lata temu | ocena +9 / -9

   sw

   Michał masz rację, jeżdżę dużo po kraju i jeszcze tak obskurnego miasta nie widziałem. Zero inwestycji , brud , smród , podatki płacimy i to wcale nie małe. Więc dlaczego tak jest ? Wyborcy pewnie znacie odpowiedź.

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   kutno to syf

   W Kutnie też nie ma.

   • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Dany

    Czego nie ma w Kutnie?

   • 2 lata temu | ocena +6 / -6

    Michał

    Parafrazując Kazika to : ... " W Żychlinie jest tak szaro i brzydko , że aż oczy pękają " .

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  pat

  Dziwi mnie to ,że żaden z radnych nie ma pytań. Wszystko im odpowiada I jeszcze jedno ,jaka kara jest przewidziana dla pana winnego dużej kary za niedopatrzenie swoich spraw na oczyszczalni?

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  żychliniak

  Pan Ambroziak ma rację , ale jest kilka ważnych aspektów , a mianowicie , w Żychlinie w mieście bardzo duża ilość mieszkańców nie ma bieżącej wody a o kanalizacji już nie wspomnę. Buduje się fontannę a woda do picia jest bardzo niskiej jakości . W urzędzie nie piją wody z kranu tylko źródlaną , reszka mieszkańców pije s... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  mieszkańcy Kutna

  My, mieszkańcy Kutna, zazdrościmy wielokrotnie mniejszemu Żychlinowi, że wybraliście na burmistrza człowieka młodego i energicznego. Kutnem rządzi natomiast emeryt otoczony jeszcze starszymi emerytami, a młodzi ludzie są pozbawieni wpływu na cokolwiek.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   koby

   nie polecam

  • 2 lata temu | ocena +6 / -6

   obserwator

   Ta w Żychlinie mają wielki wpływ !!!!!!!

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Michał

   Gó..wno prawda !

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   mieszkaniec

   Zbyt wielu młodych ludzi jest dzisiaj zwolennikami Konfederacji i nacjonalizmu. Na stanowisku prezydenta wolę doświadczonego, wyważonego emeryta o umiarkowanych poglądach.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  kris

  Dla Pana burmistrza z tego co pamiętam każdy rok jest przełomowy i w każdym nie ma pieniedzy.Porażka

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  nick

  Jesteśmy w UE od 2004 roku.Mam takie pytanie do Pana Ambroziaka .Ile w naszym mieście z pulsem jest placów zabaw dla dzieci(mam na myśli takie z prawdziwego zdarzenia)wybudowanych ze środków Gminnych?Niestety stwierdzam że nie ma nawet jednego.Żenada,a przypominam że za czasów PO-PSL Pan równiweż był burmistrzem i wtedy ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   lookhasz

   Dom kultury był remontowany na zewnątrz za ok 2,5 mln w środku będzie ale to kolejne 2,5 mln. Można to robić na raz ale trzeba mieć z czego. Budżet Kutna jest kilka razy większy na same inwestycje przeznaczają więcej niż wszystkie wpływy Żychlina.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   lookhasz

   Plac zabaw w parku miejskim w Żychlinie, przy szkole nr 2, w parku w Dobrzelinie, jeszcze gdzieś na wsiach

   • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    Nick

    Ty chyba nie widziałes prawdziwego placu zabaw

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Polak

   "dla Was byłoby żeby pracownicy pracowaliby za darmo"... To wysoko postawiony członek PiS sugerował Polakom żeby pracowali dla idei...

   • 2 lata temu | ocena +2 / -2

    Polak

    A Pan premier Morawiecki wprost mówił, że Polacy powinni obniżyć swoje oczekiwania i zapierda...ć oraz rowy kopać... I wtedy być może wszystko skończy sić dobrze.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  K

  Jak co roku. Przecież wiadomo, że wszystkiemu jest winien rząd. Nawet karze 700 tys. związanych z nieprawidłowym poborem próbek z żychlińskiej oczyszczalni, bo ktoś zapomniał pobrać te próbki kilka razy. Rząd jest winien kolejnym przyznawanym sobie nagrodom. I to pewnie przez rząd w Żychlinie nie ma pomysłu na nowe miejsca pracy, na j... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   brak słów

   W Kutnie też nie ma żadnych pomysłów na rozwój. Rządzi nami emeryt ze swoją radą starców. Ten sam zamknięty układ od 1989. Młodzi ludzie nie mają nic do powiedzenia, tylko masowo się wyprowadzają. Ostatnio bebrzyn powołał nawet "radę miasta seniorów", żeby wszystko było robione dla emerytów, a nic dla mł... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +11 / -11

   taka prawda

   Nie bez powodu racjonalnie myślący Polacy oskarżają rząd PiS o rujnowanie kraju. 500+ to bomba z opóźnionym zapłonem. I Pan Ambroziak ma niestety rację.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  Mieszkaniec

  Brawo, Ambroziak na prezydenta Kutna!

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Ja

   Chyba mieszkaniec nie byłeś w Żychlinie, bo byś wtedy gł u p ot nie pisał....

  • 2 lata temu | ocena +11 / -11

   Odpowiedz

   Chyba na sołtysa " Koziej Wólki "