Reklama

Zdrowa żywność rujnuje szkolne sklepiki

Opublikowano:
Autor:

Zdrowa żywność rujnuje szkolne sklepiki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Batony, czipsy, słodkie napoje - z tymi niezdrowymi przekąskami musieli pożegnać się uczniowie wraz z nadejściem roku szkolnego. Zamiast nich w sklepikach królują owoce i kanapki z ciemnego pieczywa, których wprowadzenie jest efektem nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.Kilka dni temu minister edukacji narodowej "wywalczyła" jednak powrót drożdżówek i negocjuje powtórne wprowadzenie kawy. Jak z żywieniową rewolucją radzą sobie kutnowskie szkoły? Czy zakaz sprzedaży lubianych przez dzieci słodyczy zdał egzamin?

- Z pewnością wprowadzenie zdrowej żywności stanowiło wyzwanie dla szkolnego sklepiku, jednak jest to dobre dla uczniów. Szkoła powinna edukować i wychowywać, więc spełnia swoją funkcję jak najlepiej potrafi - mówi dyrektor szkoły Danuta Blus. - Wymaga to jednak pewnej współpracy szkoły i rodziców, bo jaki sens ma wprowadzanie zdrowej żywności, jeśli dzieci przynoszą słodycze z domu?

Nie wszyscy uczniowie, mimo reformy sklepikowej, zdrowo się odżywiają. Duża część z nich albo kupuje niezdrowe jedzenie w okolicznych sklepach, albo przynosi je ze sobą z domu, co przecież nie jest zakazane. A to właśnie przyczynia się do pogarszającej się sytuacji szkolnych sklepików, których obroty zdecydowanie się obniżyły.

- Nie ma co ukrywać, sklepik zarabia teraz dużo mniej niż kiedyś - mówi Małgorzata Nowicka prowadząca sklepik w SP nr 9. - Mimo to zdrowe jedzenie dość łatwo rozpowszechnia się wśród uczniów. Bardzo pomogła nam również firma dostarczająca pieczywo, która szybko zamieniła biały chleb i bułki na pieczywo pełnoziarniste.

Żywieniowa rewolucja nie sprawdziła się jednak we wszystkich placówkach. Sklepik szkolny zniknął chociażby ze Szkoły Podstawowej nr 6.

- Na chwilę obecną sklepiku w naszej nie ma, jednak jeśli znajdą się osoby chętne do prowadzenia go zgodnie z przepisami, to niewykluczone, że powróci - informuje sekretariat szkoły.

Czy inne kutnowskie sklepiki czeka równie czarny scenariusz?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE