reklama
reklama

Zieleń w regionie: jak na tle innych miast wypada Kutno? „Nie jesteśmy betonową pustynią”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zieleń w regionie: jak na tle innych miast wypada Kutno? „Nie jesteśmy betonową pustynią” - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZieleń w miastach to ostatnio gorący temat w całej Polsce. Dużo się mówi o betonowych pustyniach i postępującej wycince drzew. W Kutnie problem zieleni nie schodzi z tapetu. Jak pod tym względem prezentuje się nasze miasto na tle innych w województwie łódzkim?
reklama

W internecie pojawiła się ostatnio najnowsza strategia rozwoju województwa. Jest to najważniejszy dokument samorządu województwa określający wizję i cele polityki regionalnej w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym oraz działania niezbędne do ich osiągnięcia. Pojawił się w nim również temat związany z zielenią w miastach.

Dane zawarte w strategii pozwalają porównać Kutno z innymi miastami w województwie łódzkim pod względem udziału terenów zielonych w całkowitej powierzchni miasta. Na dane zwróciła uwagę strona Stop Dyskryminacji Kutna. 

- Dobra wiadomość: na szczęście biorąc pod uwagę całe miasto, a nie tylko pojedyncze ulice czy place, nie jesteśmy betonową pustynią. Gorsza informacja jest taka, że mamy tej zieleni przeciętną ilość (mieścimy się mniej więcej pośrodku stawki) i że według wskaźnika na mapie do tej pory ubywało terenów zielonych. Największą procentową ilością obszarów zieleni miejskiej w województwie charakteryzują się Łódź i Ozorków – czytamy na stronie. 

reklama

Według przedstawionej w strategii województwa mapy z 2019 r. udział powierzchni terenów zieleni w ogólnej powierzchni miast, w Kutnie mieści się w przedziale 3,1% – 5%.  Dla porównania w Łęczycy jest to między 5,1% - 10%, a w Głownie 1,1% - 3%. Warto zaznaczyć, że praktycznie w całym województwie tendencja jest jednak spadkowa i terenów zielonych cały czas ubywa. 

W strategii uwzględnione zostały też Krośniewice i Żychlin z powiatu kutnowskiego. W Żychlinie sytuacja wygląda podobnie do Kutna, natomiast w Krośniewicach nieco inaczej: tam udział terenów zielonych wynosi nieco więcej, bo od 5,1% do 10%. 

reklama

Mapę ze wszystkimi danymi znajdziecie w galerii. 

Strona Stop Dyskryminacji Kutna proponuje kilka pomysłów na to, jak tę tendencję spadkową można w Kutnie odwrócić. 

- Może dobrym pomysłem byłoby na przykład zalesienie doliny Ochni w okolicach Łąkoszyna (między ul. Troczewskiego a DK92) i Dybowa (między ul. Barei a Dybowem), a na pozostałych odcinkach stworzenie długiego parku wraz ze ścieżką rekreacyjną do spacerów, jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach (taka Zielona Oś Miasta+)? Taki projekt mógłby być realizowany stopniowo, przez kilkanaście lat – czytamy.

reklama

Cała strategię rozwoju województwa znajdziecie TUTAJ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama