Reklama

Reklama

„Zielona Oś Miasta”, modernizacja dróg i wiele innych inwestycji. Przyjęto budżet na 2022 rok

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fot. UM Kutno

„Zielona Oś Miasta”, modernizacja dróg i wiele innych inwestycji. Przyjęto budżet na 2022 rok  - Zdjęcie główne

„Zielona Oś Miasta”, modernizacja dróg i wiele innych inwestycji. Przyjęto budżet Kutna na 2022 rok | foto fot. UM Kutno

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni Rady Miasta w Kutnie uchwalili budżet na 2022 rok. Jak zapowiadają, kwota przeznaczona na inwestycje w mieście będzie rekordowa i wzrośnie niemal dwukrotnie.13 radnych opowiedziało się za uchwałą budżetową, a siedmiu zagłosowało przeciw.

Reklama

Według założeń budżet Kutna na 2022 rok jest na poziomie ponad 248 000 000 złotych zarówno jeśli chodzi o dochody jak i wydatki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że znacząco wzrośnie kwota przeznaczona na inwestycje. W porównaniu do 2021 roku została ona niemalże podwojona. Budżet na ten rok zakładał je na poziomie około 16 000 000 złotych, w przyszłym roku będzie to około 30 000 000 złotych.

- Analizując ten projekt braliśmy pod uwagę różne czynniki. Dochody bieżące naszego miasta znów zmniejszyły się w związku z reformami podatkowymi. Planowanie budżetu jest trudne, jeśli poziom inflacji w Polsce ciągle wzrasta. Zauważamy wzrost wydatków inwestycyjnych, które są wyższe prawie dwukrotnie. Budżet miasta Kutna na 2022 rok zabezpiecza najważniejsze potrzeby mieszkańców. Uważamy, że ten budżet przyniesie wiele dobrych rozwiązań i wpłynie na pozytywny rozwój miasta - tłumaczył Grzegorz Chojnacki, przewodniczący klubu radnych Porozumienie Dla Kutna.

- Wśród największych inwestycji należy wymienić: dokończenie odbudowy Pałacu Saskiego, ekologiczną wymianę oświetlenia ulicznego na terenie całego miasta, rozpoczęcie budowy infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej i sportowej w ramach „Zielonej Osi Miasta”, przebudowę i modernizację dróg, chodników i parkingów oraz utworzenie miniparków – wylicza Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Jeśli chodzi o wydatki bieżące, to Kutno w przyszłym roku najwięcej wyda na oświatę i wychowanie - będzie to ponad 68 500 000 zł, co daje prawie 30 procent ogólnych wydatków.

Ponad 52 000 000 złotych przeznaczone będą na pomoc społeczną i wsparcie rodzin. 40 000 000 zł pochłoną zadania z zakresu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Warto zaznaczyć, że w przyszłym roku samorządy nie będą obsługiwać programu „Rodzina 500 +” dlatego zarówno dochody jak i wydatki miasta zmniejszą się o ponad 22 000 000 złotych. Dodatkowo w wyniku reform podatkowych wprowadzanych przez rząd, miasto straci w dochodach własnych  prawie 4 miliony złotych dochodów z podatku PIT.

Info: UM Kutno

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE