Otwarcie Zielonej Osi Miasta. Na mieszkańców czeka wiele atrakcji
Dziś z okazji otwarcia Zielonej Osi Miasta na nowo powstałych terenach rekreacyjnych odbywa się I bieg doliną rzeki Ochni. Zapisało się na niego łącznie około 360 uczestników.
Wydarzenie o godz. 11:00 rozpoczęły biegi dziecięcie na dystansach 100 i 200 metrów. Wszystko poprzedziło oficjalne otwarcie Zielonej Osi i wspólna rozgrzewka. Głos zabrali m.in. prezydent Kutna Zbigniew Burzyński oraz jego zastępcy Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak, którzy powitali zgromadzonych mieszkańców. Na scenie pojawili się również przedstawiciele wykonawców inwestycji.
- To miejsce powstało przede wszystkim z myślą o najmłodszych mieszkańcach Kutna i świetnie, że oni swoim biegiem zainaugurują funkcjonowanie Zielonej Osi Miasta. Życzymy Państwu jak najwięcej radości i frajdy z korzystania z tego miejsca - mówił zastępca prezydenta Kutna, Zbigniew Wdowiak.
- Po prawie trzech latach zakończyliśmy tę inwestycję. Myślę, że będzie dobrze służyła wszystkim mieszkańcom i pod względem rekreacyjnym i sportowym. Trochę pogoda dzisiaj nie dopisuje, ale widzę, że jest bardzo dużo osób chętnych do biegu. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali nad inwestycją i jakąś cegiełkę wnieśli do tego, żeby ten obiekt powstał. Od dzisiaj będziemy z niego korzystać. Obiekt uważamy za otwarty - zaznaczył prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.
Bieg główny wystartował punktualnie w południe. Start i meta zlokalizowane są w Parku Nad Ochnią. Trasę w dużej mierze stanowi nowo powstała ścieżka rekreacyjna. Biegacze biegną nią do ulicy Sienkiewicza, by później zawitać na ulicach Królewskiej, Kościuszki, Barlickiego, Plac Piłsudskiego, Narutowicza i Barei, skąd znów skręcą w ścieżkę rekreacyjną, którą dobiegną na Józefów. Później terenami zielonymi wrócą do Parku Nad Ochnią.
W związku z biegiem na kierowców czekają utrudnienia. W godzinach 12:00 - 14:00 wspomniane wyżej ulice mogą być czasowo zamykane.
Warto dodać, że bieg to jednak nie wszystko. W Parku nad Ochnią na mieszkańców czekają różnego rodzaju atrakcje i występy artystyczne. Pojawiła się m.in. strefa morsowania czy stoisko Lasów Państwowych z grami i zabawami. Na stoisku Urzędu Miasta za zużyte baterie można natomiast otrzymać gadżety Kutna - Miasta Róż. Dodatkowo animacje dla dzieci zapewnia Leo Market, a porad dotyczących zieleni udzielają eksperci z dziedziny ogrodnictwa. Na pamiątkę otwarcia zasadzono drzewo - Tulipanowiec.
Co wykonano w ramach inwestycji?
Zielona Oś Miasta to przede wszystkim ścieżka rekreacyjna licząca prawie sześć kilometrów łącząca wschód i zachód miasta.
- Przypomnijmy, ścieżka rozpoczyna się przy ulicy Barei i wzdłuż rzeki Ochni prowadzi do parku nad Ochnią, a później skręca w ulicę Troczewskiego, Łąkoszyńską, by doprowadzić nas do ulicy Metalowej - podkreśla Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta Kutna.
Zagospodarowany został również teren Parku nad Ochnią o powierzchni 7ha, który podzielono na cztery strefy funkcjonalne: strefę imprez plenerowych, strefę parku rekreacji i wypoczynku, strefę parku atrakcji oraz strefę sportu. Utworzono rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, pumptrack, drewniany pomost na rzece Ochni, plac zabaw, siłownię plenerową, strefę workout, plażę miejską, boisko do gry w siatkówkę plażową oraz szachy plenerowe. Dzięki tej inwestycji na terenie Parku nad Ochnią w ogrodzie różanym pojawiło się tysiące nowych krzewów, kwiatów, roślin miododajnych oraz kilkadziesiąt drzew.
W parku powstała również Strefa Aktywności Miejskiej.
- Tego rodzaju strefy funkcjonują w wielu miastach. Z jednej strony będzie to miejsce z którego prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej będzie nadzorował funkcjonowanie tego całego terenu. Z drugiej strony w tym miejscu będzie można spotkać się ze znajomymi. Będzie się tu mieścić kawiarenka prowadzona przez Spółdzielnię Socjalną. Będzie można wypić kawę, herbatę, zjeść ciastko. Będą odbywały się także spotkania organizacji pozarządowych – wyliczał zastępca prezydenta Zbigniew Wdowiak.
Wykonawcą zadania było konsorcjum firm: Lider: Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne "TRAKT" Bobrzak, Tecław Sp. j., partner: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "HYDROBUD" Paweł Złotowski oraz partner: Przedsiębiorstwem Robót Drogowych Sp. z o.o. Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej i sportowej w dolinie rzeki Ochni na terenie Miasta Kutno" kosztowała prawie 31,5 miliona złotych.
Info: własne/Urząd Miasta Kutno
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.