Reklama

Reklama

Zmarł ksiądz z powiatu kutnowskiego. Był misjonarzem w Ameryce Południowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum)

Zmarł ksiądz z powiatu kutnowskiego. Był misjonarzem w Ameryce Południowej - Zdjęcie główne

Zmarł ksiądz Józef Zawiślak. Kapłan pochodził z powiatu kutnowskiego, był m.in. misjonarzem w Brazylii | foto poglądowe (archiwum)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ubiegłym tygodniu zmarł ksiądz Józef Zawiślak. Kapłan urodził się w powiecie kutnowskim, przez lata był związany z parafiami naszego powiatu, a w swojej duszpasterskiej posłudze był m.in. na misjach w Brazylii

Reklama

Diecezja Łowicka poinformowała, że w ubiegłą środę (22 czerwca) w wieku 88 lat i po 57 latach kapłaństwa zmarł ks. Józef Zawiślak. Był kapłanem diecezji Anápolis (Brazylia),a od 1999 roku zamieszkały na terenie diecezji łowickiej.

Pogrzeb odbył się w poniedziałek 27 czerwca w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Łękach Kościelnych.

Ksiądz Józef został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Kilka lat temu ksiądz Józef w parafii w której przedwczoraj go pożegnano obchodził złotą – czyli pięćdziesiątą – rocznicę święceń kapłańskich. Jak wówczas mówił:

- Zaraz po wojnie w jedną z niedziel biegałem na bosaka wokół domu. Kiedy zobaczyłem, że moja mama, odświętnie ubrana, gdzieś się wybiera, postanowiłem sprawdzić, dokąd idzie. Idąc za nią, doszedłem do kościoła w Łękach Kościelnych. Skromie ubrany, na bosaka, usiadłem w ławce. Kiedy ksiądz wyszedł do ołtarza, aby sprawować Eucharystię, w sercu zrodziło mi się pragnienie, że też tak bym chciał jak on być przy tym ołtarzu – przytaczał słowa księdza Józefa Zawiślaka lowicz.gosc.pl.

Ten sam serwis przypomina, że ksiądz Józef po maturze ukończył kurs pedagogiczny w Łowiczu. Pracował w SP w Szewcach Nadolnych i w Rdutowie. Po odbyciu służby wojskowej wstąpił do zmartwychwstańców. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1956 r., w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie z rąk bp. Juliana Groblickiego. 

- Po kilku latach posługi kapłańskiej na Ziemiach Odzyskanych otrzymał zgodę władz duchownych na wyjazd na misje do Brazylii. Pracował tam 10 lat. Po powrocie do kraju posługiwał w parafiach ziemi kutnowskiej - w Krośniewicach, w sanktuarium maryjnym w Głogowcu, w Łąkoszynie – wylicza lowicz.gosc.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy