Reklama

Reklama

Znamy termin kwalifikacji wojskowej w powiecie kutnowskim. Kto musi stawić się przed komisją?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Znamy termin kwalifikacji wojskowej w powiecie kutnowskim. Kto musi stawić się przed komisją? - Zdjęcie główne

Znamy termin kwalifikacji wojskowej w powiecie kutnowskim. Kto musi stawić się przed komisją? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Znamy termin tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie kutnowskim. Kto w tym roku jest zobowiązany do stawienia się przed komisją? Jak przebiega cała procedura? Więcej szczegółów poniżej.

Reklama

Ukazało się obwieszczenie Wojewody Łódzkiego w sprawie ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na obszarze województwa łódzkiego w 2023 roku. Zgodnie z nim, w naszym województwie odbędzie się ona w okresie od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 roku.

W powiecie kutnowskim kwalifikacja odbędzie się natomiast w dniach 8 - 31 maja 2023 roku. Jej uczestnicy spotkają się w budynku przy ul. Władysława Jagiełły 2 w Kutnie. 

Kogo obejmuje tegoroczna kwalifikacja wojskowa?

1) mężczyzn urodzonych w 2004 r.,

2) mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

3) osoby, które w latach 2021-2022:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
 

4) kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

5) osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Więcej informacji znajdziecie w obwieszczeniu Wojewody Łódzkiego.

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Podczas kwalifikacji jej uczestnicy zostaną poddani badaniom, które obejmują pomiar ciśnienia oraz kontrolę słuchu, wzroku, wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić dokumentację medyczną i na żądanie komisji wziąć udział w dodatkowych badaniach. Następnie komisja lekarska określi kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Na tej podstawie wojskowy komendant uzupełnień wyda książeczkę wojskową oraz przeniesie daną osobę do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Oznacza to, że w okresie pokoju osoba taka nie będzie powoływana do zasadniczej służby wojskowej, jak również przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. Osoby, które otrzymają zdolność, mogą zwrócić się do wojskowego komendanta uzupełnień o wydanie zaświadczenia o uregulowaniu stosunku do powszechnego obowiązku obrony.

Ci, którzy podczas kwalifikacji wojskowej otrzymają orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej o tzw. czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności „B”), nie będą posiadały uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony przez czas, na jaki ta kategoria została przyznana. Po upływie tego okresu będą ponownie wzywane do powiatowej komisji lekarskiej i wówczas otrzymają orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej lub jej braku. Po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia będą także posiadały uregulowany stosunek do powszechnego obowiązku obrony.

Idąc po raz pierwszy na komisję wojskową trzeba mieć ze sobą takie dokumenty:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie.

 

Osoby idące po raz kolejny mają obowiązek zabrać dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną oraz książeczkę wojskową. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy