reklama
reklama

Znamy termin kwalifikacji wojskowej w powiecie kutnowskim. Wezwanie dostaną też kobiety

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Znamy termin kwalifikacji wojskowej w powiecie kutnowskim. Wezwanie dostaną też kobiety - Zdjęcie główne

Kto będzie musiał stawić się przed komisją? Znamy termin kwalifikacji wojskowej w powiecie kutnowskim | foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPoznaliśmy terminy tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Kiedy zostanie zorganizowana w powiecie kutnowskim? Kto w tym roku jest zobowiązany do stawienia się przed komisją? Szczegóły poniżej.
reklama

Kwalifikacja wojskowa 2024 

Ukazało się obwieszczenie Wojewody Łódzkiego w sprawie ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na obszarze województwa łódzkiego w 2024 roku. Kwalifikacja odbędzie się  w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia.

Mieszkańcy powiatu kutnowskiego będą musieli stawić sie przed komisją między 5 a 17 marca 2024 roku. Kwalifikacja wojskowa odbędzie się w lokalu przy ul. Joachima Lelewela 7 w Kutnie w godz. 9:00 - 16:00.

Kogo obejmuje tegoroczna kwalifikacja wojskowa?

1) mężczyzn urodzonych w 2005 r.;

2) mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

reklama

3) osoby, które w latach 2022-2023:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

4) kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

reklama

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;

6) osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Podczas kwalifikacji jej uczestnicy zostaną poddani badaniom, które obejmują pomiar ciśnienia oraz kontrolę słuchu, wzroku, wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić dokumentację medyczną i na żądanie komisji wziąć udział w dodatkowych badaniach. Następnie komisja lekarska określi kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Na tej podstawie wojskowy komendant uzupełnień wyda książeczkę wojskową oraz przeniesie daną osobę do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Oznacza to, że w okresie pokoju osoba taka nie będzie powoływana do zasadniczej służby wojskowej, jak również przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. Osoby, które otrzymają zdolność, mogą zwrócić się do wojskowego komendanta uzupełnień o wydanie zaświadczenia o uregulowaniu stosunku do powszechnego obowiązku obrony.

reklama

Idąc po raz pierwszy na komisję wojskową trzeba mieć ze sobą takie dokumenty:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie.

Osoby idące po raz kolejny mają obowiązek zabrać dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną oraz książeczkę wojskową. 

Osoby, które otrzymają wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej, nie powinny go ignorować. Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może wziąć w niej udziału powinna zawiadomić o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta najpóźniej w dniu, w którym miała stawić się przed komisją oraz podać przyczyny, które jej na to nie pozwalają. Wówczas określany jest nowy termin stawiennictwa.

reklama

Za zignorowanie kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny na kandydata nakładana jest grzywna w celu przymuszenia takiej osoby do stawienia się. Możliwe jest również zarządzenie przymusowego doprowadzenia do komisji przez policję.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama