Szkolenia, nowości i wyzwania - to był pracowity rok dla łódzkich terytorialsów
Formowanie 9 ŁBOT rozpoczęło się w styczniu 2018 roku. W jej skład wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Zgierzu, Kutnie i Łasku, oraz samodzielne kompanie: dowodzenia, logistyczna, szkolna i saperów. Planowane jest powstanie kolejnego batalionu lekkiej piechoty zlokalizowanego w Piotrkowie Trybunalskim.
W 2023 roku zainteresowanie służbą w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej utrzymało się na podobnym poziomie jak w roku 2022. Oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie łódzkim założyło blisko 550 nowych żołnierzy.
Łódzka „dziewiątka” przeprowadziła pięć podstawowych dla nowych ochotników, którzy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej kolejno w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi, Pajęcznie, Poddębicach i Radomsku. Żołnierze 9ŁBOT wzięli natomiast udział w dwóch szkoleniach zintegrowanych. Łódzcy terytorialsi szkolą się także w ciągu całego roku w ramach szkoleń rotacyjnych. W 2023 r. po raz pierwszy w historii żołnierze 9ŁBOT uczestniczyli w kursie działań rozpoznawczych w terenie górzystym, spędzając pięć dni na szkoleniu w Bieszczadach; pierwszy raz ukończyli też intensywny kurs jazdy konnej, który odbył się na Warmii.
Ponadto biorą udział w kursie oficerskim AGRYKOLA oraz SONDA dla podoficerów i uczestniczą w kursach organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Wzięli także udział w szkoleniu poligonowym zorganizowanym przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Dusznikach Zdroju. Co więcej, łódzcy terytorialsi zyskali nowych instruktorów, którzy swoją wiedzę i umiejętności będą przekazywać innym żołnierzom. Oczywiście żołnierze 9ŁBOT niezmiennie, przez cały rok, wspierają Straż Graniczną w ochronie granicy polsko-białoruskiej.
Żólnierz z Kutna pionierem. Otrzymał prestiżową nagrodę
Ogromnym wyróżnieniem dla 9ŁBOT w 2023 roku było przyznanie Buzdygana żołnierzowi służącemu w 92 batalionie lekkiej piechoty w Kutnie. Podporucznik Damian Pietrasik otrzymał Buzdygana za działanie zmieniające oblicze wojska polskiego oraz tworzenie jego nowej jakości.
Ppor. Pietrasik – na co dzień nauczyciel - swoim zamiłowaniem do wojskowości nieustannie zaraża swoich uczniów, około 100 z nich dzięki niemu zostało żołnierzami OT pełniącymi terytorialną służbę wojskową lub wstąpiło do innych rodzajów Sił Zbrojnych.
- Dzięki jego działaniom jako dyrektora przy PCKiU powstała wirtualna strzelnica (w ramach programu Strzelnica w powiecie 2022, sfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej), z której korzystają uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu opoczyńskiego, instytucje publiczne, organizacje proobronne i kluby sportowe - wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9ŁBOT.
Przy okazji warto wspomnieć, że 22 listopada w Poddębicach Terytorialsi doskonalili posiadane już zdolności w zakresie wsparcia organów administracji publicznej w sytuacji ograniczenia lub braku dostaw energii elektrycznej. Ćwiczenie przeprowadzono na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach. Udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli władz samorządowych oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.
Żołnierze 9ŁBOT współpracują ze szkołami ponadpodstawowymi w województwie łódzkim w ramach Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Terytorialsi szkolą uczniów klas mundurowych m. in. ze znajomości elementów topografii i terenoznawstwa, musztry oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Info: 9 ŁBOT
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.