Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu miało miejsce spotkanie opłatkowe dla kapłanów i pracowników instytucji diecezjalnych. W jego trakcie biskup Andrzej Franciszek Dziuba nadał kapłanom następujące godności i przywileje: tytuły kanoników gremialnych, honorowych, a także przywilej rokiety i mantoletu.
Wśród kapłanów wyróżnionych przez biskupa znalazł się duszpasterz z powiatu kutnowskiego. Mowa o ks. Radosławie Czarniaku, proboszczu parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelcach i kapelanie Kutnowskiego Szpitala Samorządowego, któremu bp Dziuba nadał godność kanonika honorowego. Ks. Czarniak przyjął święcenia kapłańskie w 2003 roku, wcześniej służył jako wikariusz w parafiach w Bełchowie, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej i Łęczycy. Od 2018 r. pełni funkcję Ojca Duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu.
W tym miejscu należy nadmienić, że prawo nadawania tytułu kanonika reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 509. Jest to wyłączny przywilej biskupa diecezjalnego. Kanonicy mają m.in. prawo do bogatszego stroju duchownego.
Godność kanonika może otrzymać jedynie ten kapłan, który odznacza się wykształceniem, prawością życia oraz chwalebnym wypełnianiem posługi kapłańskiej. Dla wielu księży tytuł kanonika stanowi nagrodę i pochwałę za ich dotychczasową pracę kapłańską.
Podczas grudniowego spotkania opłatkowego odznaczenia trafiły też do innych kapłanów z naszego regionu. Godność kanonika honorowego otrzymali również ks. Józef Paciorek, proboszcz parafii pw. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty, dziewicy i męczennicy w Bednarach, czy ks. Andrzej Sałkowski, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Sannikach.
Ponadto ks. Dariusz Szeląg, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu, otrzymał przywilej noszenia rokiety i mantoletu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.