Reklama

ZUS wypłacił postojowe. Wiemy, ile kasy trafiło do przedsiębiorców z naszego regionu

Opublikowano:
Autor:

ZUS wypłacił postojowe. Wiemy, ile kasy trafiło do przedsiębiorców z naszego regionu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już 162,5 mln zł wypłacił ZUS w ramach tzw. postojowego w województwie łódzkim. Świadczenie przyznawane jest na wniosek osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą oraz osób wykonujących umowy cywilnoprawne (zlecenia, agencyjną, o dzieło), które w związku z występowaniem COVIC-19, poniosły straty w przychodach.

Świadczenie postojowe według obecnie obowiązujących przepisów może być wypłacone trzykrotnie. Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieopodatkowane. Może też wynosić 1300 zł, jeżeli przedsiębiorca rozlicza się w formie karty podatkowej, korzystając ze zwolnienia z podatku VAT. Może też wynosić tyle ile suma wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc w którym złożony został wniosek, jeśli ta suma jest mniejsza niż 1300 zł.

Warunkiem dla osób prowadzących działalność gospodarczą uzyskania postojowego jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Czyli załóżmy, że wniosek o świadczenie postojowe składamy w czerwcu, to w maju, musimy mieć przychód o co najmniej 15 proc niższy niż w kwietniu. – tłumaczy Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne warunkiem jest aby przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy cywilnoprawnej musi nastąpić przed 1 kwietnia bieżącego roku.

- Jeżeli wnioskujący ubiega się o kontynuację świadczenia postojowego, to powinien wysłać ponownie właściwy druk czyli wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. Ma on symbol RSP-DK. Wniosek ten składa już sam zainteresowany - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Wnioskujący sam musi ocenić czy jego sytuacja materialna uległa poprawie czy też nie. Porównuje swoją obecną sytuację do tej sprzed złożenia wniosku o pierwsze świadczenie. W oświadczeniu nie musi wykazywać spadku przychodów o kolejne 15%, ale jego sytuacja materialna powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Kolejna wypłata świadczenia może zostać zrealizowana nie wcześniej niż w następnym miesiącu po wypłacie poprzedniego świadczenia. Wniosek można złożyć nawet wówczas, gdy jeszcze nie wpłynęły pieniądze z pierwszego postojowego.

Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek.

Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. ZUS wypłaca świadczenie postojowe niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Odmowa prawa do świadczenia postojowego następuje w drodze decyzji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE