Reklama

Zza miedzy: Janusz Korwin-Mikke w specjalnej rozmowie z portalem Mojałęczyca.pl!

Opublikowano:
Autor:

Zza miedzy: Janusz Korwin-Mikke w specjalnej rozmowie z portalem Mojałęczyca.pl! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przedstawiamy Wam wywiad, jakiego udzielił nam europoseł i prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. W długiej rozmowie z portalem Mojałęczyca.pl prezes opowiada nam między innymi o tym, jak jego zdaniem powinno wyglądać państwo prawa, dlaczego monarchia jest lepsza od demokracji, a także dlaczego konsument jest ważniejszy od człowieka pracy.Zapraszamy do lektury.Jest Pan zwolennikiem monarchii. Dziennikarz Mariusz Max Kolonko w jednym ze swoich reportaży zaproponował, aby w Polsce wprowadzono system prezydencki, taki jaki obowiązuje w Stanach Zjednoczonych…Bardzo wiele osób proponuje takie rozwiązanie, nie tylko sympatyczny skądinąd, pan Kolonko. Natomiast diabeł tkwi w szczegółach, bo chcielibyśmy takiego prezydenta, który byłby quasi monarchą, czyli wkraczałby tylko wtedy, kiedy poszczególne władze nie mogą dojść do porozumienia ze sobą. Najpierw trzeba by było zaprojektować te władze. Musimy mieć wreszcie jakieś sądownictwo, a nie Trybunał. Tutaj rzeczywiście PiS ma słuszne zarzuty, który wtrąca się tam, gdzie nie powinien, a z kolei nie ma swobody działalności. Przy wszystkich zastrzeżeniach do Trybunału trzeba powiedzieć, że Trybunał uzurpował sobie prawo do bycia czwartą izbą parlamentu. Trybunał orzekał, że np. podniesienie czegoś tam o 10% jest zgodne z konstytucją, a 15% już nie, albo odwrotnie. Jest to oczywiste wkraczanie we władzę uchwałodawczą. Jaka jest tu zgodność?

Z drugiej strony, ja kiedyś ostro zaatakowałem prof. Rzeplińskiego, personalnie, za to, że kiedy miał decydować, już nie pamiętam, o OFE, czy o czymś tam… to napisał pismo do premiera Tuska, czy wolno uznać mu tę ustawę za zgodną z konstytucją, ale stwierdził, że to musiał zrobić, bo taki jest przepis, który mówi, że Trybunał musi najpierw uzgodnić z rządem czy mu to wolno, więc to jest jakiś zupełny absurd, że Trybunał zamiast orzekać czy coś jest zgodne lub niezgodne, kieruje się interesem państwa. Nie po to jest Trybunał.

Więc w pierwszej kolejności musimy przywrócić władzę sądowniczą. Trybunał ma orzekać czy coś jest zgodne z konstytucją czy nie, a interes państwa ma mieć w nosie. Jak mówił św. Augustyn: „Niech zginie świat, byle działa się sprawiedliwość”, a że państwo diabli wezmą, to już nie ma żadnego znaczenia, a niech biorą. Druga rzecz to władza ustawodawcza, która będzie decydowała, a nie wtrącała się i władza wykonawcza, czyli rząd, który wtrąca się w ustawodawstwo. Przecież w Polsce 90% ustaw pilotuje rząd. Jaka to jest władza wykonawcza? Musimy te sprawy uporządkować i na tym wszystkim postawić prezydenta, który będzie siedział jak ten pająk i jak coś będzie szło nie tak, to będzie interweniował. Powinien to być monarcha.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE