Rejestracja i logowanie

Boże Ciało w czasach pandemii. Tłumy wiernych mogą przejść przez Kutno

Wydarzenia 03-06-2020 Autor: toza
35
Boże Ciało w czasach pandemii. Tłumy wiernych mogą przejść przez Kutno

W przyszły czwartek będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną Bożym Ciałem. Tradycyjnie. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się procesje, które gromadzą tłumy wiernych. Pojawia się zatem pytanie – czy w obliczu pandemii koronawirusa w tym roku ulicami Kutna przejdzie uroczysty pochód?

Dziś na stronie internetowej naszej diecezji pojawił się komunikat w tej sprawie.

- Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa państwowego dotyczące zniesienia limitów osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych, Wydział Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej Łowickiej w Łowiczu zachęca Księży Proboszczów do organizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Bożego Ciała w dniu 11 czerwca – czytamy w piśmie podpisanym przez ks. prał. Wiesława Wronkę, Wikariusza Generalnego.

Jednocześnie diecezja przypomina o konieczności zachowania środków ostrożności. Wikariusz Generalny podkreśla, że wierni powinni zachować bezpieczną, co najmniej 2-metrową odległość. Zaleca się również zasłanianie nosa i ust.

- Niech wspólne publiczne oddanie czci Chrystusowi Panu, obecnemu w Najświętszym Sakramencie, umocni naszą wiarę i uzdolni nas do dawania świadectwa o przynależności do Kościoła – apeluje ks. prał. Wiesław Wronka.

Diecezja daje więc zielone światło. Jak do sprawy odniosą się kutnowskie parafie? Na pewno będziemy o tym informować.

fot. archiwum - procesja Bożego ciała w 2019 roku.

komentarze (35)
Dodaj komentarz

Jak to jest? Teatry jeszcze zamknięte, kina zamknięte a do kościoła na msze można już walić drzwiami i oknami!? Piero.........lenie o maseczkach, środkach bezpieczeństwa i dystansie to MIT. ! Mohery i tak robią co chcą, a kapłani to tolerują. To jak to jest impreza plenerowa jedna, druga, trzecia odwołana, koncerty odwołane, a procesja nie? To na procesji nie ma ryzyka COVIDU? A kler będzie pilnował odstępów i maseczek? MIT! Jak jedna z druga dewota opętana (wierzącym daleko do opętania) chce zdychać pod respiratorem to droga wolna ale nie ma mojej zgody na stwarzanie sytuacji zwiększających ryzyko wzrostu zakażeń!!!!!!!!!!!!!!! Za parę dni być może taka opętana będzie stała mi za plecami w sklepie!!!!!!!!!! Nie ma na to mojej zgody. ZDYCHAĆ na własny rachunek, nie ciągnąć za sobą niewinnych. Nie maseczki nie dystans a ODPOWIEDZIALNE ZACHOWANIE to powinno nam przyświecać!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie pisz nie chodź nie rozczulają się .

Trzaskowski na prezydenta.

Odyseji historycznej nie można a procesję już tak.

A byłeś i zapłaciłeś choć raz za bilet wstępu?

Proszę sprostować treść artykułu aby uniknąć szkalowania Kościoła i wiary katolickiej .Bez sensu komentarze są zupełnie nie na miejscu . KCI , tym razem nie podpisaliście się .....

Parafie już mają ustalone procesje wokół swoich świątyń, bo nie będzie wspólnej procesji w tym roku...wy plotuchy wstrętne!!!

A co to zmienia?Wierni i tak będą lamali wszelkie zasady.

A niech idą w ścisku i tłumie bez maseczek ! Kto wie może dla wybranych ta procesja zakończy się wprost u stup stwórcy . Dobrze by było :-)

Z tego co wiem to na procesji nigdy ścisku nie było, tlum może tak, ale rozproszony. Tego dnia zazwyczaj jest bardzo ciepło, więc choćby z tego względu ludzie zachowują odległość, bo zwyczajnie chodzi o powietrze.Ty też kiedyś staniesz przed Stwórca.

Oj,nie chodzisz a wiesz.Nie mac2 metrow

ale każdy stanie przed Stwórcą w swoim czasie nie wymuszonym przez opętanych

Myślę że nigdy przed nim nie stanę , zdechnę i zgnije wszystko jedno mi gdzie. Substancje wrócą dopobownego obiegu tak jak surowce wtórne .

Możesz tak myśleć...

Tak jak już napisano wcześniej w komentarzach.Precesje w naszym mieście mają się odbywać w każdej parafii w około każdego kościoła . ...Polecam zdjęcia z Niemiec z ukończonego tam ramadanu.Jak wyznawcy islamu modlą się na ulicach,placach i parkingach niemieckich miast. ... Polecam także włączyć myślenie.

Odwołać nielegalne zgromadzenie.Kościoły to siedlisko zła,a już księża nieroby.Rydzyk i Ci skazywani,tuszujący pedofilię.Ludzie zerwijcie z tą religią.A jeśli to BÓG jest wszędzie.

Tak, zwłaszcza jest obecny w twoim komentarzu.

Dziś dwie starsze Panie, +-70 lat rozmawiały o tym jak ludzie młodzi nie noszą maseczek i stwarzają zagrożenie mimo że jest ten obowiązek zniesiony - oczywiście Panie same nie posiadały maseczek a rozmowa była twarzą w twarz. To co się dzieje jest absurdem - absurdem ludzkiej głupoty. Czy RAZ na sto lat nie może odbyć się to "święto" bez PUBLICZNEGO okazywania swej wiary? Czy bez procesji osoba wierząca zostanie potępiona? W takich momentach tracę wiarę i szacunek dla ludzi starszych, ludzi którzy powinni być przykładem dla młodych przez swoje doświadczenie życiowe - obecnie ludzie starsi są na równi z Policją, stają się pośmiewiskiem bez jakiekolwiek szacunku wśród innych. Smutne, lecz prawdziwe.

Nikogo nie interesuje kogo szanujesz, a kwestie wiary i jej okazywanie to nie twoja sprawa,ludzie idący w procesjach nikogo nie krzywdzą, więc o co chodzi ?

jeśli zachowują się nieodpowiedzialnie to KRZYWDZĄ.

to się nazywa ageizm - takie uprzedzenie, rodzaj rasizmu. Maseczek nie noszą i w procesjach udział biorą ludzie niezależnie od wieku. Ja jestem akurat osobą starszą i nie życzę sobie takich komentarzy, a maseczkę noszę nadal mimo, że nie ma obowiązku ale pozostał jeszcze rozsądek

Osoba starsza a pod beretem pustka. Ateizm to rodzaj rasismu? Od kiedy? Nie ośmieszaj się i nie wypisuj bredni.

Drogie KCI nie róbcie zamieszania , co najmniej od 1 czerwca 2020 wiadomo , ze w Boże Ciało procesja będzie tylko przy kościele . Dlatego by warto było najpierw sprawdzić taka wiadomość i dopiero podejmować temat . Przed komentarzami przeczytałam STOP HEJT, a czy czasami nie jest HEJT . 

Moniko przy kościele się nie zarazisz? A jeżeli tak to na 3 zdrowaśki do pieca?

Szybciej w paradzie równości.

Pytanie: Jak można zarazić się na paradzie równości?

Liząc się z drugim gejem ,trzymając go za tyłek, a potem zmiana, kolej na lesbijki.

a dla ciebie tępa sztuko to PARADA MĄDROŚCI potrzebna

Powodzenia!

Pomodlić się można w domu. Ja uważam że, Święto Boże Ciało jest ważne ale zdrowie najwazniesze

Tak, bo jak zachowasz zdrowie, to będziesz wieczną.

Już widzę jak wszyscy świeci w pochodzie będą utrzymywali dystans 2 metrowy!!!!Chętnie to zobaczęemoji

To jednak pójdziesz?

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także