Rejestracja i logowanie

Miasto odpowiada na protest ws. Pałacu Saskiego. ''To unikalne miejsce, zdobędziemy pieniądze''

Wydarzenia 21-10-2019 Autor: toza, ksz
15

W weekend na metalowym ogrodzeniu remontowanego Pałacu Saskiego znalazły się kartki z napisem „STOP” i „STOP TOKSYCZNEJ INWESTYCJI”. To ciąg dalszy zamieszania wokół Pałacu związanego z utratą 10-milionowego dofinansowania do inwestycji. Urzędnicy podkreślają jednak wyjątkowy charakter budynku i jego znaczenie dla miasta. Zapewniają, że pieniądze na dokończenie rekonstrukcji zabytku się znajdą w miejskiej kasie.

Przypomnijmy, że procedura konkursowa zakładała, że Pałac po rewitalizacji będzie miał nie mniej niż 70 proc. substancji zabytkowej. To był jeden z podstawowych warunków, bez jego spełnienia przejście procedury formalnej w ogóle nie byłoby możliwe. Przed rozpoczęciem prac wszystkie ekspertyzy wskazywały na to, że uda się go spełnić, dlatego wniosek Kutna o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego został „klepnięty” i robotnicy wreszcie mogli wejść na plac budowy. Dopiero w trakcie prac okazało się, że część budynku jest zniszczona w dużo większym stopniu niż się wydawało. Miasto poprosiło Urząd Marszałkowski o odstąpienie od warunku wbudowania z powrotem tych 70 proc. substancji zabytkowej. Urząd Marszałkowski się nie zgodził. Miasto musiało więc odstąpić od umowy, a ponad 10-milionowe dofinansowanie przepadło.

Od kilku dni Kutno żyje głównie tym, a utrata dofinansowania budzi ogromne kontrowersje (wystarczy wejść na Facebooka by się o tym przekonać). Pojawiły się głosy, aby darować sobie odbudowę Pałacu Saskiego, wyburzyć pozostałości i wybudować tam co innego. Okazuje się jednak, że nie ma nawet takiej prawnej możliwości.

- Chcę zaznaczyć to bardzo wyraźnie - nie ma możliwości wyburzenia budynku i zagospodarowania tej działki inaczej. Obiekt jest zbyt unikalny, żaden konserwator nie wyrazi na to zgody - mówi Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie. - Przypomnę, że Pałac Saski w Kutnie, jako jedna z kilku ocalałych rezydencji królewskich w Polsce, objęty jest ścisłym nadzorem konserwatorskim. W dodatku położony jest w najściślejszym centrum miasta. Z takim obiektem można nie robić nic i czekać kolejne dwieście lat aż doszczętnie spróchnieje, lub dokonać wielkiego dzieła odbudowy, zgodnie ze sztuką konserwatorską.

Przeciwnicy rewaloryzacji mówią także o kosztach - oscylują one w granicach 30 milionów złotych, które trzeba będzie teraz w całości wziąć z miejskiego budżetu. Czy Kutno stać na taki wydatek?

- Takiej budowy nie można porównywać z budową domów czy bloków. Ręcznie robione cegły, ręcznie strugane drewno czy inne elementy wykończenia to tylko niewielki fragment wydatków, które podwyższają koszty takich projektów - podkreśla Grzegorz Skrzynecki.

- Nie pierwszy raz stoimy przed aktualizacją wydatków na miejskie inwestycje. 10 milionów złotych nie powinno przewyższać możliwości finansowych miasta - dodaje skarbik miasta Artur Kotliński.

Dyrektor Skrzynecki zaznacza także, że głosy sprzeciwu pojawiają się przy wielu odbudowach zabytków w całej Polsce.

- Rekonstrukcja pałacu królewskiego w Kutnie, przyjmując wszelkie proporcje, bardzo przypomina rekonstrukcję Zamku Królewskiego w Warszawie. Co ciekawe głosy krytyki jakie dziś pojawiają się w Kutnie, brzmią analogicznie do argumentów krytyków odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie - wskazuje Skrzynecki. - Jestem pewien, że finał odbudowy rezydencji królewskiej w Kutnie będzie wspaniały i że wszyscy mieszkańcy będą z tego miejsca naprawdę dumni!


O genezie sprawy pisaliśmy wcześniej w artykułach:

Województwo ucina dotację na Pałac Saski! Boczkaja: "Nie jesteśmy w stanie spełnić warunków"
Tego nikt się nie spodziewał! Internauci organizują... zrzutkę na Pałac Saski!
Kutno straci swój zabytek?! Ciąg dalszy sagi z Pałacem Saskim

komentarze (15)
Dodaj komentarz

Jestem Kutnowiakiem z krwi i kości i nie pamiętam czasów żeby to Miasto wyglądało kiedykolwiek ładniej przez ostatnie 4 lata od czasów gdy zaczęło rządzić naszym kochanym państwem wiecie kto niestety inwestycje w mieście przysiadły wyraźnie widać że komuś mocno przeszkadza że miastem rządzą ludzie którzy się na tym znają najwyraźniej widać że nie zależy im na wyglądzie i inwestycjach w naszym kochanym mieście a jedynie na przejęciu władzy i gołym okiem widać że co rusz to uderzają w inwestycje które zmieniają nasze miasto na lepsze wielka szkoda i żal że nie można robić czegoś w zgodzie tylko trzeba walczyć to chore

Szkoda mi tych szkodników, które chcą zniszczyć ten zabytek, równać go z ziemią i postawić biedronke. Brawo Pan dyrektor - obrońmy naszą historie

A czy nacxzelnik inwestycji w tym UM Kutno nie powinien zostać odwołany??? Co na to prezydent?

Zapraszam do naszych zachodnich sąsiadów. 85% budynków z taką elewacją odrestaurowane są w ten sam sposób. Ściany systemem tradycyjnym a elewacja z dekoracją drewna. Z zewnątrz wyglądałoby tak samo a koszt nie przekroczyłby 3-4 milionów. Szybko można przeliczyć, że i na ścieżkę rowerową wzdłuż Ochni starczy.

Wyrób czekoladopodobny ?

Ogolnomiejska zbiórka, a później płacenie za wejście totalna żenada. Po prostu niech urzednicy wyciągną z kieszeni to co przytulili. Wszędzie gdzie chodzi o kase to są grube przekręty. Pieniądze przepadną a budowa będzie znowu trwała 15 lat

to tak na chłopski rozum jeżeli nie ma tych 70% to już lipa na starcie w odrestaurowaniu czyli zostaje odbudowanie a to chyba już nie takie wysokie koszta a na marginesie zauważcie że nasi rajcy za wszelką cenę robią tylko duże inwestycje a gdzieś mają te mniejsze ciekawe dlaczego? a i jeśli ma być ogólno miejska zrzutka to może włodarze przedstawią na łamach tej redakcji jakiś kosztorys ile na tę cegłę ,drewno robocizna , narady itd to i ludzie się dowiedzą co i ile kosztuje, a władza będzie miała czyste ręce

Może wynająć byłego ministra totalsów, oni wiedzą jak załatwić sprawę żeby sprawy nie było

Boczkiem, boczkiem... i sprywstyzujemy "pałac"

Obiekt JEST unikalny? Chyba był.Odbudowanie od poczatku było celem jednego pana, który powinien zajać się raczej swoim mieszkaniem.

A może niech teraz posprząta po sobie a i niech na czoło sobie to przykleił

Szkoda że to trwa ponad 15 lat. Wszystkim się już znudziło to odbudowywanie

Wszelkimi siłami należy Pałac odbudować. Myślę, że czas pokaże jak zdobyć finanse. Ważne, że jest taka wola mieszkańców i rządzących miastem.

POPIERAM zdrowy rozsądek

Nie mów za wszystkich!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także