reklama

Polska ma płacić Żydom za Holokaust? W Kutnie chcą o tym rozmawiać

Opublikowano:
Autor:

Polska ma płacić Żydom za Holokaust? W Kutnie chcą o tym rozmawiać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW piątek na pl. Piłsudskiego grupa kilku osób chce przeprowadzić akcję, której celem jest poinformowanie społeczeństwa o co chodzi w amerykańskiej ustawie JUST. Sprawa jest kontrowersyjna i od dłuższego czasu rozgrzewa opinię publiczną. Czy słusznie?

- W dniu 08.11.2019 roku w godzinach 15:00-17:00 przy ul. Plac Wolności 1 planowane jest zgromadzenie publiczne w trybie uproszczonym z udziałem 5 osób w sprawie akcji informacyjnej nt. amerykańskiej ustawy 447 – informuje w Biuletynie Informacji Publicznej Urząd Miasta w Kutnie.

Organizatorem zgromadzenia jest klub im. Romana Dmowskiego.

Amerykańska ustawa 447 – według ugrupowań prawicowych – ma zmusić Polskę do wypłaty odszkodowań Żydom.

Ustawa występująca pod skrótem JUST - Justice for Uncompensated Survivors Today - została podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa w maju 2018 roku. Ustawa ta została zarejestrowana w bazie aktów prawnych pod numerem 447.

- Nie mielibyśmy problemu z Ustawą 447, gdyby nie polski rząd. Ustawa dotyczy państw, które w 2009 r. wzięły udział w konferencji w Pradze, gdzie powstała Deklaracja Terezińska. Polskim sygnatariuszem był wtedy Włodzimierz Bartoszewski. Deklaracja dotyczy zwrotu mienia żydowskiego, pomocy ofiarom Holocaustu, edukacji o Zagładzie i dbania o żydowskie dziedzictwo. Dokument wyjaśnia w jaki sposób państwa powinny go realizować m.in. właścicielom należy zwrócić przejęty w czasie wojny i komunizmu majątek, a jeśli jest to niemożliwe to należy np. przeznaczyć fundusze na organizacje zajmujące się Holokaustem – pisze o ustawie portal prawy.pl.

W ustawie czytamy m.in "by tam, gdzie nie zostało to skutecznie osiągnięte, zostały podjęte wszelkie możliwe starania na rzecz restytucji byłego żydowskiego wspólnotowego i religijnego majątku w drodze albo restytucji in rem albo rekompensaty".

Co ważne jednak, ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji czy jakichkolwiek konsekwencji wobec krajów, które nie spełniły wszystkich zapisów deklaracji.

- To raport, który ma służyć jedynie poinformowaniu o tym, co kraje zrobiły w sprawie restytucji mienia. Nie mówi o tym, co powinny zrobić, ani czego nie zrobiły. Nie mówi też o pieniądzach - uspokaja ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo