Zredukuj, wykorzystaj ponownie, poddaj recyklingowi
Te trzy zasady pomogą Ci zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów i usprawnić proces gospodarki odpadami. Zastanów się, czy potrzebujesz kolejnej foliowej torebki do przewiezienia zakupów do domu. Płócienna torba wielokrotnego użytku zwróci się bardzo szybko i dzięki niej zredukujesz ilość plastikowych odpadów. Pomyśl też o ponownym wykorzystaniu przedmiotów do różnych celów. Plastikowe pojemniki po lodach świetnie sprawdzą się jako doniczki albo pojemniki na przyprawy. Pamiętaj też o recyklingu. Dzięki niemu umożliwiasz przemysłowi ponowne wykorzystanie papieru, tworzyw sztucznych i szkła, które dzięki temu nie będą zalegać na wysypisku.
Oszczędzaj wodę i energię elektryczną
Wyprodukowanie świeżej wody i prądu jest bardzo energochłonne. Kilka prostych sposobów, takich jak wyłączanie świateł, gdy nie są używane, naprawianie cieknącego kranu, właściwa izolacja, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, instalowanie energooszczędnych okien, kupowanie energooszczędnych gadżetów - może zmniejszyć dzienne zużycie energii, a Tobie zaoszczędzi niemałą kwotę. Okazuje się, że prowadzenie ekologicznego stylu życia kosztuje mniej, a nie więcej!
Wymień stary kominek na nowy
Jeśli masz w domu stary kominek czy piec, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jesteś posiadaczem małej wytwórni gazów cieplarnianych. Dlatego warto pomyśleć o kupnie nowoczesnego kominka, który wciąż będzie cieszył oczy ciepłymi płomieniami, a znacząco zredukuje emisję. Nowoczesny kominek wykonany jest z dobrych jakościowo materiałów i spala dobrej jakości paliwo, dzięki czemu nie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli nowoczesnych kominków, w tym – biokominki, które emitują jedynie ciepło, parę wodną i znikome ilości dwutlenku węgla, mimo że pali się w nich żywy ogień. Nie trzeba rezygnować z ciepłych, romantycznych wieczorów – wystarczy zmienić źródło ciepła!
Zgodnie z ekoprojektem, czyli Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, urządzenia energetyczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także kominki, powinny spełniać odpowiednie normy, dotyczące np. ilości emisji pyłów, tlenku węgla, jak również tlenku azotu. Urządzenia te objęte są także normami polskimi, m.in. uchwałą antysmogową.
Kominki wprowadzane do obrotu od stycznia 2022 roku muszą spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej, która nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania, wykorzystujących inne paliwo niż pelet, a także nie niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania. Oprócz tego emisje tlenków azotu nie będą mogły przekraczać 200 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania. Normy regulują ponadto poziom emisji tlenku węgla, emisję organicznych związków gazowych i cząstek stałych.
Na rynku dostępne są już modele kominków, których konstrukcja spełnia wymogi ekoprojektu – jednym z głównych producentów są Kratki.