Rejestracja i logowanie

Jak czyścić żelazko?

Lifestyle 21-11-2019 Autor: Artykuł sponsorowany
0
Jak czyścić żelazko?
Przypalone żelazko zdarza się każdemu. Czasami z powodu chwilowej nieuwagi, zbyt gorącej temperatury, dotknięcia stopą żelazka plastikowych lub gumkowanych naszywek i ozdób na ubraniach. Przypalone żelazko nie tylko brudzi kolejne partie prasowanej odzieży, lecz dodatkowo może je zniszczyć i obkurczyć włókna.

Warto pamiętać, że ślady na ubraniach pozostają nie tylko z przypalonej stopy, lecz również z wypływających ze środka skamieniałych drobinek z pojemnika na wodę.

Sposobów na skuteczne oczyszczenie żelazka jest wiele. Zanim jednak się do tej czynności przystąpi, należy przede wszystkim .... poznać swoje żelazko. Tam zawartych jest wiele informacji o tym, jak wyczyścić przypalone żelazko.

1. Przeczytaj instrukcje

W instrukcji są zawarte wszystkie informacje, niezbędne do skutecznego czyszczenia. Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, czy żelazko jest wyposażone w mechanizm automatycznego odkamieniania. Jeżeli tak, to nie wolno do pojemnika wlewać żadnych domowych i profesjonalnych odkamieniaczy, lecz uruchomić mechanizm.

Jeżeli nie ma takiego mechanizmu, do pojemnika na wodę należy wlać wodę z octem w proporcjach 50/50. Żelazko należy włączyć do prądu, ustawić na najwyższą temperaturę i użyć funkcji pary. Najlepiej, jeżeli usuwanie kamienia robi się nad zlewem lub miską. Czynności należy powtarzać aż do skutku, zazwyczaj wystarczy 1 raz ewentualnie dwa. Po odkamienieniu warto dwukrotnie odparować zbiornik, by usunąć zapach octu.

W instrukcji jest zawarta informacja, czy do usuwania kamienia można stosować ocet czy też profesjonalne odkamieniacze.

2. Czyszczenie stopy żelazka w zależności od materiału stopy prasującej

O tym, jak wyczyścić przypalone żelazko decyduje rodzaj materiału, z którego została wykonana stopa prasująca.

• Żelazko ze stalową stopą.

Ten typ żelazek najszybciej się przypala. Do czyszczenia wystarczy drobnoziarnista sól kuchenna rozsypana na lekko wilgotnej ściereczce lub papierze do wypieków. Okrągłe ruchy na rozsypanej kuchennej soli skutecznie wytrą spaleniznę. Można też użyć sody oczyszczanej. Dobrym sposobem jest czyszczenie żelazka piankowym preparatem do czyszczenia piekarników kuchennych.

• Żelazko ceramiczne.

W tym przypadku nie powinno się używać soli ani sody oczyszczanej. Najlepszym sposobem jest czyszczenie bawełnianą frottową szmatką nasączoną octem lub sokiem z cytryny. Stopa powinna być ciepła, lecz nie gorąca (zawarty w cytrynie naturalny cukier może się dodatkowo skarmelizować).

Można też użyć preparatu do czyszczenia piekarników lub kuchennych płyt ceramicznych.

• Żelazko z warstwą teflonową.

Ten rodzaj żelazek jest najbardziej odporny na przypalanie, lecz jednocześnie najbardziej wrażliwy na zarysowania delikatnej warstwy teflonu.

Nie wolno pod żadnym pozorem używać używać sody ani soli kuchennej. Najlepiej delikatnie ciepły, lecz nie gorący teflon przecierać szmatką nasączoną sokiem z cytryny lub octu. Nie powinno się używać środków chemicznych, jak w żelazkach ceramicznych.

Czyszczenie żelazka nie jest więc skomplikowanym i trudnym zajęciem, wymaga nieco czasu i zastosowania odpowiednich środków i metod, w zależności od tego, z czego jest wykonane.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także