Rejestracja i logowanie

Kupujemy auto z Niemiec? Co powinniśmy sprawdzić?

Lifestyle 18-11-2019 Autor: Artykuł sponsorowany
0
Kupujemy auto z Niemiec? Co powinniśmy sprawdzić?
Sprowadzanie używanych samochodów z zagranicy, zwłaszcza z Niemiec cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli też mamy taki plan, powinniśmy przestrzegać kilku zasad, aby zakupiony pojazd był w dobrym stanie. Podpowiadamy, co sprawdzić.

Pierwsze i najważniejsze - stan techniczny auta

To, jaki będzie stan techniczny zakupionego samochodu, decydować będzie nie tylko o zadowoleniu z użytkowania pojazdu, ale przede wszystkim o względach bezpieczeństwa. Zdezelowany, powypadkowy samochód to ryzyko, że odczujemy to podczas jazdy, na przykład wykonując manewr hamowania. Jeśli w układzie hamulcowym są jakieś ukryte usterki, to proste, wydawałoby się, zatrzymanie samochodu może się dla nas skończyć tragicznie. Zawsze więc skrupulatnie oceńmy stan techniczny samochodu - najlepiej powierzając to zadanie specjaliście. Może to być mechanik, ale też profesjonalny rzeczoznawca. To jednak nie wszystko, bo równie ważne jest, aby poznać numer VIN.

VIN - dlaczego ten numer jest tak ważny?

VIN składa się z 17 liter i cyfr, które są przyporządkowane do jednej z trzech sekcji. Pierwsze znaki (WMI - World Manufacturer Identifier) zawierają informację o regionie oraz nazwie producenta pojazdu, kolejne to VDS - Vehicle Descriptor Section, jakie zajęło pozycje od 4 do 9 i oznaczają typ pojazdu, a ostatnie od 10 do 17 (VIS - Vehicle Identifier Section), ustalane są indywidualnie dla każdego pojazdu. Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym oraz w niektórych miejscach we wnętrzu samochodu. Nim zdecydujesz się na zakup danego auta, sprawdź bazę danych skradzionych pojazdów, wpisując VIN w specjalną wyszukiwarkę dostępną na przykład na stronie CarVertical. 

Inne ważne kwestie - poznajmy je!

  • Bardzo istotne jest to, że samochód powinien zostać zarejestrowany w Polsce, co oznacza, że uczciwy sprzedawca jest zobowiązany zrobić to zaraz po jego sprowadzeniu do kraju. Jeśli dojdzie do nieporozumień i będziemy chcieli dochodzić ewentualnych roszczeń od sprzedającego, musimy mieć jego dane;
  • Uwaga na tymczasowy dowód rejestracyjny, ponieważ może się okazać, że przez nieuważność zakupiliśmy skradziony samochód. Nie tylko stracimy w tej sytuacji auto i pieniądze, ale i zaczniemy mieć problemy z prawem;
  • Zaniżenie kwoty na fakturze się nie opłaca! Niektóre komisy proponują taki układ, zapewniając w zamian niewielką zniżkę. Tak naprawdę jednak, jak na to przystaniemy, możemy wiele stracić, gdy po pewnym czasie wykryjemy w pojeździe ukrytą wadę. Mimo że będzie nam przysługiwał zwrot pieniędzy, to tylko do kwoty widniejącej w dokumentach;
  • Nie zapomnijmy o ubezpieczeniu OC, gdyż już jeden dzień bez tego zobowiązania oznacza karę, szczególnie że w przypadku aut sprowadzanych z Niemiec ważność ubezpieczenia wynosi ledwie kilka dni. Co więcej, jak kupujemy pojazd już po wygaśnięciu krótkoterminowej polisy, powinniśmy go ubezpieczyć je tego samego dnia, w którym dokonujemy zakupu. 

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele kwestii, na które musimy zwrócić uwagę, gdy planujemy kupić używany samochód z Niemiec. Im bardziej poważnie podejdziemy do tematu, tym większą zyskamy pewność, że nasz nowy-stary pojazd nie zaskoczy nas negatywnie podczas codziennego użytkowania. Warto więc trzymać rękę na pulsie, starając się sprawdzić to wszystko, o czym wspomnieliśmy w artykule.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
CISZA WYBORCZA!!! - Trwa od północy 10.07.2020r do zamknięcia lokali wyborczych, czyli niedzieli 12.07.2020r godz.: 21:00.

Zakazane jest rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zakazana jest agitacja w internecie - nie można publikować informacji o kandydatach, ani sondaży.

Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Za publikację sondaży przed zamknięciem lokali wyborczych grozi grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. Prosimy więc o kulturalne wypowiedzi bez łamania ciszy wyborczej, aby policja nie prosiła nas o Wasze dane i żeby nikt nie narobił sobie problemów :)

Czytaj także