Rejestracja i logowanie

Odkurzacz przemysłowy – jak wybrać najlepszy produkt?

Lifestyle 29-11-2019 Autor: Artykuł sponsorowany
0
Odkurzacz przemysłowy – jak wybrać najlepszy produkt?
Zasady bezpieczeństwa na budowie lub w miejscu rozbiórki dotyczą nie tylko odzieży ochronnej i przestrzegania określonych zasad BHP. Cięcie, szlifowanie, wiercenie – każda forma obróbki twardych materiałów skutkuje ich pyleniem i powstaniem osadu. Ten z kolei może być groźny dla zdrowia pracowników. Jak wybrać urządzenie, które pozwoli zachować czystość w miejscu pracy?

Odkurzacz przemysłowy – jak działa?

Maszyny do odsysania pyłu to specjalne urządzenia przeznaczone do pracy w ciężkich i wymagających warunkach przemysłowych. Stosuje się je w zakładach produkcyjnych, na budowach, w miejscach rozbiórki czy podczas remontów. Ich zadaniem jest usuwanie cząsteczek ścieru i pyłu, czyli elementów powstałych w wyniku obróbki. Zwykły odkurzacz nie jest w stanie poradzić sobie z cząsteczkami i drobinami w postaci wdychanej.

Odkurzacze przemysłowe dzieli się na trzy kategorie:

  • klasa L – niska, służąca do odsysania pyłu i drobnego kruszywa,
  • klasa M – średnia, radząca sobie zarówno z pyłem, jak i fragmentami farby czy gipsu,
  • klasa H – wysoka, przeznaczona do usuwania ołowiu, azbestu, kadmu czy pleśni i wszystkich pozostałości wymienionych wyżej.

Pierwszym krokiem w wyborze odkurzacza będzie więc określenie, z jakim rodzajem odpadów będzie musiał się zmagać w codziennej pracy.

Moc urządzenia

Tak jak w przypadku zwykłych odkurzaczy, tak i tu warto zwrócić uwagę na moc. To od niej zależy, z jaką siłą urządzenie będzie pochłaniać zanieczyszczenia. Znalezienie odpowiedniego urządzenia nie powinno stanowić problemu, najlepsi producenci są w stanie pochwalić się bardzo szerokim asortymentem. Na rynku znajdziemy odkurzacze o mocy od 1.2 do nawet 11 kW.

Odkurzacze przemysłowe znajdziesz na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/odprowadzanie-pylu-i-szlamu/

Środowisko pracy  

W pracach przemysłowych stosuje się różne techniki cięć i odwiertów, w efekcie powstają też inne rodzaje zanieczyszczeń. W przypadku cięcia na sucho zastosujemy inne rozwiązanie niż w przypadku obróbki z użyciem wody.

Odkurzacze do środowiska suchego są w stanie wychwycić cząsteczki pyłu od razu w miejscu jego powstania. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie jest wyposażone w wysokiej jakości filtr HEPA H13 przeznaczony do wychwytywania cząsteczek stałych.  

W przypadku wiercenia i cięcia na mokro urządzenie wiąże pył z wodą od razu w momencie wytworzenia. Do maszyny do odsysania ścieru powinien być dołączony kolektor szlamu, który utrzyma miejsce w czystości.

Mobilność

Przy zakupie maszyny do odsysania pyłu, zwróćmy też uwagę na jej mobilność. To ważny element, ponieważ tego typu urządzenia charakteryzują się raczej sporą wagą. W trudnych warunkach transport odkurzacza może być problematyczny, warto więc sprawdzić, czy sprzęt jest na tyle funkcjonalny, że będziemy mogli z niego skorzystać nawet w trudnodostępnych miejscach.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także