Pierwsze dni po porodzie - na co się przygotować?
Młode mamy często czują się przytłoczone i zdezorientowane po urodzeniu dziecka - to bardzo szczęśliwy moment w życiu, jednak nowa sytuacja przynosi również wiele wyzwań. Na co się przygotować podczas pierwszych dni po porodzie? Czego spodziewać się ze strony dziecka, a jak będzie zachowywało się twoje ciało?
- Zmęczenie i obniżony nastrój
- Wygląd noworodka po porodzie
- Wiecznie niezadowolone dziecko
- Znajomi i rodzina pragnący zobaczyć noworodka
- Zmiany w twoim ciele
Zmęczenie i obniżony nastrój
Ciąża i poród stanowią ogromny wysiłek dla organizmu matki. Podczas nich następują również drastyczne zmiany masy ciała, ilości i proporcji hormonów w organizmie oraz trybu funkcjonowania. Nic dziwnego, że po urodzeniu dziecka możesz czuć się wyczerpana, zirytowana i znużona: jest to zupełnie normalne. Jeżeli jednak podobny stan utrzymuje się dłużej lub jest wyjątkowo intensywny, dobrze jest udać się do specjalisty, ponieważ mogą być to objawy depresji poporodowej - poważnego schorzenia, które wymaga wsparcia psychiatry oraz psychologa, a czasem również leczenia farmakologicznego.
Wygląd noworodka po porodzie
Zdjęcia maluszków na portalach społecznościowych zazwyczaj bardzo odbiegają od tego, jak dziecko prezentuje się w pierwszych chwilach życia. W zależności od konkretnego przypadku, wygląd noworodka po porodzie może się różnić, jednak do najczęstszych zmian należą zniekształcenia główki (“spiczasty kształt”), wysypka, opuchnięte powieki, zaczerwienione białka oczu, sina skóra na twarzy i kończynach, pomarszczona skóra czy spuchnięte gruczoły piersiowe. Maluchy są też często pokryte stosunkowo gęstymi włoskami. Nie należy się nimi martwić - zmiany te stanowią naturalną konsekwencję ciąży i porodu, a ich skutki powinny ustąpić w okresie od kilku dni do kilku tygodni od narodzenia dziecka.
Wiecznie niezadowolone dziecko
Niektóre maluchy jedzą, śpią i załatwiają się jak w zegarku. Jednak inne dzieci mogą przysparzać rodzicom znacznie więcej zmartwień. Do najczęstszych problemów z noworodkami należy częsty płacz, brak apetytu i trudności z zasypianiem. Większość z tych objawów jest po prostu indywidualną cechą twojego dziecka, jednak jeżeli któryś z nich jest wyjątkowo nasilony lub mają inne, negatywne skutki (na przykład maluch je zbyt mało, przez co nie przybiera prawidłowo na wadze), najlepiej jest umówić się na wizytę do lekarza pediatry.
Znajomi i rodzina pragnący zobaczyć noworodka
Cała twoja rodzina i znajomi, którzy przez okres ciąży oczekiwali wraz z tobą i partnerem na narodziny dziecka, chcieliby je zobaczyć jak najszybciej po urodzeniu. Jednak dla ciebie może być to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę po ciężkim porodzie i kilku nieprzespanych nocach. Ważne, żebyś była asertywna - zaprosisz gości do domu (albo i nie zaprosisz), kiedy ty będziesz miała na to czas i ochotę.
Zmiany w twoim ciele
Po porodzie wiele kobiet czuje się nieatrakcyjnie - wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie czy obwisły brzuch to jedne z powodów, dla których ich zadowolenie z własnego wyglądu może być niższe. Do tego dochodzą również problemy związane z układem rodnym, odchody połogowe (wydzieliny z obkurczającej się macicy) czy zmiany w organizmie wiążące się z wahaniami poziomu hormonów czy rozpoczęciem laktacji. Dlatego bardzo ważne jest, byś w tym trudnym okresie była dla siebie wyrozumiała i korzystała ze wsparcia bliskich oraz partnera. W szybkim dojściu do formy może pomóc także odpowiednia dieta oraz zdrowy poziom aktywności fizycznej.