Rejestracja i logowanie

Przydomowy sad - jak o niego dbać?

Lifestyle 14-02-2020 Autor: Artykuł sponsorowany
0
Przydomowy sad - jak o niego dbać?
Chyba każdy lubi drzewka i krzewy owocowe rosnące w pobliżu domu. Wiele radości sprawia spożywanie samodzielnie uprawianych owoców, co do których pochodzenia jesteśmy zupełnie pewni i które są swoistą nagrodą za naszą pracę. By jednak ją otrzymać, trzeba włożyć sporo wysiłków, związanych z pielęgnacją drzewek i krzewów. Jak się za to zabrać?

Podstawy pielęgnacji - podcinanie

Początkujący sadownicy mogą zastanawiać się, po co właściwie podcinać drzewka owocowe. Taki zabieg w rzeczywistości służy ich wzmocnieniu, ponieważ do wnętrza ich korony dostaje się znacznie więcej światła, co stymuluje je do bardziej obfitego owocowania. Same owoce, poddane działaniu słońca, są słodsze i szybciej dojrzewają. Kiedy najlepiej zabrać się za podcinanie drzewek? Zazwyczaj jest to w końcowym okresie zimy - koniec lutego i początek marca, ponieważ drzewa nie wytwarzają wówczas zbyt wiele soków. Od tej zasady są jednak wyjątki - np. brzoskwinie podcina się podczas kwitnienia lub chwilę przed, a wiśnie i czereśnie, morele i niektóre śliwy późnym latem, po zakończonym owocowaniu. Zapobiega to zarażeniu drzewek niektórymi chorobami, na które szczególnie podatne są te gatunki. 

Podstawy pielęgnacji - nawożenie

Prawdą jest, że rośliny, a zwłaszcza drzewa, pobierają potrzebne składniki odżywcze z gleby. Jednak nie zawsze jest ona odpowiednio bogata w minerały i witaminy. Szczególnie duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze mają młode sadzonki - ze względu na skromne korzenie, jak i z powodu intensywnego wzrostu. Później dobrze wyglądające drzewa nie wymagają nawożenia, choć może ono pomóc w otrzymaniu wyższych zbiorów. 

W przydomowym sadzie nie trudno zgromadzić kompost - z organicznych odpadków z gospodarstwa domowego, zbutwiałych części roślin i innych materiałów zalegających po sprzątaniu w ogrodzie. Po zakompostowaniu dają one darmowy, wydajny i ekologiczny nawóz, który stosowany w ilościach ok. 5 kg/m2 dają wspaniałe rezultaty. Jeśli jednak nie dysponujemy kompostem, to w sklepach ogrodniczych możemy nabyć specjalne nawozy do drzewek owocowych, których dozowanie jest bardzo łatwe. Wystarczy rozsypać wokół rośliny lub wsypać do specjalnie wykopanych dołeczków wzdłuż drzewek. Jednym z wiodących producentów tego typu nawozów jest firma Target, która w swojej ofercie ma także nawozy ekologiczne na bazie kompostu i obornika.

Jak chronić sadzonki?

Dla wielu uprawianie swoich owoców jest sposobem na redukcję spożywanych oprysków i pestycydów. Jednak nie zawsze jest to łatwe, ponieważ bardzo łatwo wówczas o niechciane szkodniki. Dobrym wyjściem jest zakup odpowiednio zmodyfikowanych sadzonek, odpornych na szkodniki. W ich zwalczaniu pomoże również prewencja - silna zdrowa roślina znacznie trudniej ulegnie inwazji grzybów czy pierwotniaków. Bardzo dobre rezultaty przynosi również wycinanie i niszczenie zainfekowanych roślin lub ich części, grabienie liści, czy zachęcanie ptaków do kolonizacji w pobliżu naszej uprawy (np. budki lęgowe, poidełka czy pożywienie). Można również znaleźć gotowe preparaty, które choć oparte na naturalnych składnikach, wykazują satysfakcjonującą skuteczność w walce z grzybami, szkodnikami i ich larwami. 

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także