Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Kutno Biega z Marathonu do Aten! "Nie było łatwo"

Sport 21-11-2019 Autor: bnp/Kutno Biega
2

Reprezentanci Kutno Biega 10 listopada pobiegli oryginalną trasę z Marathonu do Aten. Pogoda i podbieg sprawił, że nie było łatwo. Było to dla nich duże przeżycie i spotkanie z biegaczami z całego świata.
 

Nazwa maraton pochodzi od miejscowości Marathon w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi.

Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy.

Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował by włączono bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Marathonu do Aten do programu  pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach. Tak to się zaczęło. Potem coraz więcej państw i miast zaczęło organizować biegi na dystansie maratonu.

Coraz częściej wielu biegaczy wyjeżdża na maratony poza granice naszego kraju. W  październiku w Monachium również dwóch biegaczy zdobyło medale na dystansie maratońskim.
 

komentarze (2)
Dodaj komentarz

kogo to obchodzi

no dobrze,ale kto tam reprezentuje nasze piękne miasto.To byłby zaszczyt poznać jak się nazywają. Tak czy inaczej gratulacje.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także