Reklama

Reklama

Nic dwa razy się nie zdarza... poezja Wisławy Szymborskiej w Kulturalnym Dworku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 13 kwi 2022 17:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja 6 kwietnia na zaproszenie członkiń Sekcji Literackiej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie, zgromadzeni w Kulturalnym Dworku, nie tylko miłośnicy poezji, uczestniczyli w programie poetyckim poświęconym życiu i twórczości wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, mistrzyni potrafiącej poprzez drobny konkret i szczegółową obserwację dążyć do najszerszych uogólnień, do problemów uniwersalnych.

Reklama

W jej wierszach człowiek to istota podległa prawom biologii i nieuchronności  historii, bezbronna i omylna, podlegająca wyobcowaniu i niespełnieniu, stale zagrożona w swych ludzkich nadziejach, z trudem porozumiewająca się z innymi.

Przepełniona melancholijnym i wisielczym humorem, ironią, dowcipem i głębszym znaczeniowo żartem twórczość, którą cechuje lapidarność, kunsztowność i wdzięk metafor, łączących igraszki słowne i dowcip z powagą, zyskała uznanie nie tylko wśród nas, rodaków autorki. Jej wiersze zostały tłumaczone we wszystkich językach europejskich oraz wydane w wielu językach świata.  

Za swą twórczość poetka została uhonorowana między innymi w Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych, a także w roku 1996 otrzymała w Szwecji najważniejszą nagrodę literacką na świecie – Nagrodę Nobla.

W programie środowego spotkania znalazły się między innymi takie wiersze jak: „Radość pisania”, „Próba”, „Zdumienie”, „Jeszcze”, „Terrorysta, on patrzy”, „Hania”, czy „Epitafium dla samej siebie”.

Słuchacze  poetyckiego „koncertu” żywo reagowali na wypowiadane strofy, a że przekaz słowny pozytywnie oddziaływał na odbiorców, na co prócz szczególnych zalet prezentowanych wierszy miało wpływ również wspaniałe, trafiające do wrażliwości obecnych, wykonanie programu, występ zakończył się gorącymi brawami i serdeczną owacją. 

Oklaskiwane były: Stenia Augsburg, Maria Chruścielska, Danuta Kawka, Joanna Kicała-Kowalczyk, Marlena Kluk, Barbara Ratajczyk, Maria Wierzbicka i Elżbieta Żółtowska. Scenariusz programu opracowała Danuta Kawka.  

Ten zespół, reprezentujący sekcję literacką SUTW  niejednokrotnie już prezentował w kawiarni Kulturalnego Dworku programy popularyzujące poezję oraz piosenki. Czekamy na następne premiery.

Tekst: Danuta Kawka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy