Projekt rozpoczęła prelekcja online na temat „Orląt Lwowskich" Barbary Pamrów reprezentującej Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Prelegentka pokazała heroizm młodych obrońców Lwowa oraz przedstawiła zawiłości historyczne i etniczne, które doprowadziły w listopadzie 1918 r. do walk o miasto.
17 listopada młodzież uczestniczyła w lekcjach online: „Sytuacja społeczno – gospodarcza na ziemiach polskich podczas I wojny światowej" przeprowadzonych przez Magdalenę Zapolską - Downar z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Lekcje zwróciły uwagę uczniów na trudną sytuację gospodarczą i dramatyczne warunki życia codziennego na ziemiach polskich w trzech zaborach podczas Wielkiej Wojny.
18 listopada szkołę odwiedził prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ceniony autor wielu licealnych podręczników z serii Poznać przeszłość i Zrozumieć przeszłość. Tym razem młodzież miała okazję wysłuchać go osobiście. Profesor wygłosił wykład „100 – lecie Konstytucji marcowej". W bardzo komunikatywny, barwny i ciekawy sposób przedstawił genezę polskiej państwowości po rozbiorach i drogę do ukształtowania ustroju II RP. Wyczerpująco odpowiadał również na pytania młodzieży.
Dniom Historii towarzyszył Turniej Gier Historycznych. Kilkanaście zespołów rywalizowało ze sobą w grze „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918 – 1924" opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Układanie puzzli historycznych, rozpoznawanie i wyszukiwanie właściwych miejsc na mapie bardzo zaangażowało młodzież. Gra przyniosła wiele zabawy, emocji, ducha rywalizacji, ale przede wszystkim nową wiedzę i doświadczenia zdobyte w niekonwencjonalny sposób.
Dniom Historii towarzyszyły inne wydarzenia, m.in.: wystawa „Architekci Niepodległej Rzeczypospolitej", wspomnienie koncertu muzycznego „Jest taki kraj". Odbędą się również wycieczki do Sejmu RP i Muzeum Walk i Męczeństwa oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Kolejne Dni Historii w Kasprowiczu, jak zwykle wzbogaciły i urozmaiciły codzienną edukację oraz przyczyniły się do rozwoju zainteresowań młodzieży.
Dni Historii przygotował Zespół Historyczny II LO: Renata Saramonowicz, Piotr Staniszewski, Dorota Dobiecka – Stańska, Grażyna Grobelska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.