Reklama

Reklama

Za nami Dni Historii w "Kasprowiczu" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 22 lis 2021 09:54
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja Od 15 do 19 listopada w II Liceum Jana Kasprowicza trwała 38. edycja Dni Historii przebiegająca pod hasłem „II Rzeczpospolita – Kraj z trzech połówek".

Reklama

Projekt rozpoczęła prelekcja online na temat „Orląt Lwowskich" Barbary Pamrów reprezentującej Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Prelegentka pokazała heroizm młodych obrońców Lwowa oraz przedstawiła zawiłości historyczne i etniczne, które doprowadziły w listopadzie 1918 r. do walk o miasto.

17 listopada młodzież uczestniczyła w lekcjach online: „Sytuacja społeczno – gospodarcza na ziemiach polskich podczas I wojny światowej" przeprowadzonych przez Magdalenę Zapolską - Downar z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Lekcje zwróciły uwagę uczniów na trudną sytuację gospodarczą i dramatyczne warunki życia codziennego na ziemiach polskich w trzech zaborach podczas Wielkiej Wojny.

18 listopada szkołę odwiedził prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ceniony autor wielu licealnych podręczników z serii Poznać przeszłość i Zrozumieć przeszłość. Tym razem młodzież miała okazję wysłuchać go osobiście. Profesor wygłosił wykład „100 – lecie Konstytucji marcowej". W bardzo komunikatywny, barwny i ciekawy sposób przedstawił genezę polskiej państwowości po rozbiorach i drogę do ukształtowania ustroju II RP.  Wyczerpująco odpowiadał również na pytania młodzieży.

Dniom Historii towarzyszył Turniej Gier Historycznych. Kilkanaście zespołów rywalizowało ze sobą w grze „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918 – 1924" opracowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Układanie puzzli historycznych, rozpoznawanie i wyszukiwanie właściwych miejsc na mapie bardzo zaangażowało młodzież. Gra przyniosła wiele zabawy, emocji, ducha rywalizacji, ale przede wszystkim nową wiedzę i doświadczenia zdobyte w niekonwencjonalny sposób.

Dniom Historii towarzyszyły inne wydarzenia, m.in.: wystawa „Architekci Niepodległej Rzeczypospolitej", wspomnienie koncertu muzycznego „Jest taki kraj". Odbędą się również wycieczki do Sejmu RP i Muzeum Walk i Męczeństwa oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Kolejne Dni Historii w Kasprowiczu, jak zwykle wzbogaciły i urozmaiciły codzienną edukację oraz przyczyniły się do rozwoju zainteresowań młodzieży.

Dni Historii przygotował Zespół Historyczny II LO: Renata Saramonowicz, Piotr Staniszewski, Dorota Dobiecka – Stańska, Grażyna Grobelska.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)