reklama
reklama

Anna Jaklewicz gościła w kutnowskiej bibliotece. Zabrała czytelników w podróż po Sudanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Prawdziwa Indiana Jones w spódnicy gościła w środę w kutnowskiej bibliotece. Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolożka i antropolożka zabrała licznie zebranych czytelników w podróż po Sudanie.
reklama

Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” swoje relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała ta książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

W środowy wieczór można się było dowiedzieć sporo o pracy archeologa podczas misji badawczych. O tym, czym zajmują się poszczególni członkowie wyprawy archeologicznej, jak datują znaleziska i co dzieje się z nimi potem. Jak po kościach rozróżnić płeć i określić wiek. Wreszcie, jak wygląda codziennie życie członków misji, w tym wypadku na stanowisku archeologicznym El Zuma. 

Okazuje się, że okoliczni mieszkańcy są bardzo gościnni i serdeczni w stosunku do naukowców. Często zapraszają ich na przeróżne uroczystości. Z kolei, w filmowej relacji po Sudanie przedstawione były najciekawsze miejsca w jego stolicy - Chartumie. Najlepszym do tego dniem tygodnia okazuje się piątek, kiedy podczas odbywających się targów można zobaczyć m.in. taniec derwiszów – sufickich mistyków, wziąć udział w walkach plemienia Nuba, czy wreszcie odwiedzić targ wielbłądów. Na koniec podróży uczestnicy spotkania udali się do Kassali – miasta na pograniczu z Erytreą – ulubionego miejsca sudańskich nowożeńców.

Jak zawsze, pod koniec spotkania, nie zabrakło pytań do podróżniczki m.in. o udział w polskich badaniach archeologicznych w Sudanie prof. Kazimierza Michałowskiego - najwybitniejszego polskiego egiptologa. Od czasów jego prac wykopaliskowych wkładu polskiej archeologii w osiągnięcia nauki światowej nie da się przecenić. Był wychowawcą wielu pokoleń znanych i cenionych na świecie uczonych, w tym również wykładowców Anny Jaklewicz. Znaczna część zabytków i artefaktów zgromadzonych przez naukowca można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Info: MiPBP w Kutnie

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama