Fundacja „Pro Aperte”, we współpracy ze specjalistą od tematu edukacji włączającej p. Sylwią Kowalską z Fundacji Autism Team, przygotowała, w ramach projektu” Dzieci-Rodzice-Szkoła. Mobilne działania terapeutyczno-edukacyjno-interwencyjne” bezpłatny e-kurs, mający na celu zaprezentowanie i przybliżenie zainteresowanym osobom, czym jest edukacja włączająca.
Temat edukacji włączającej jest cały czas tematem budzącym wiele emocji, warto go zatem zgłębiać, aby przełamywać niepotrzebne stereotypy, oswajać niepokoje, ale również poszerzać konkretną wiedzę dotyczącą zagadnienia po to, by wspólnymi siłami tworzyć dobre, przyjazne i potrzebne przestrzenie edukacyjne.
Edukacja włączająca to po pierwsze prawo do edukacji każdego ucznia i uczennicy, zagwarantowane przepisami, ale to również postawy, otwartość, chęć do analizy, modyfikacji i ewaluacji wszystkich aspektów edukacji, aby w przestrzeniach, pełnej niekiedy wyzwań, edukacji wszyscy uczniowie i uczennice niezależnie od płci, statusu społecznego i ekonomicznego, rasy, miejsca zamieszkania, niepełnosprawności, wieku, wyznania, sytuacji życiowej czy umiejętności przystosowawczych bądź związanych z radzeniem sobie z sytuacjami trudnymi mieli gwarancję pełnego uczestnictwa.
To edukacja, w której zadaniem jest likwidacja wszystkich możliwych barier, które stoją „na drodze do nauki” uczniom i uczennicom: mentalnych, psychologicznych, edukacyjnych, technicznych, organizacyjnych i architektonicznych, które uniemożliwiają bądź utrudniają uczniom (wszystkim) funkcjonowanie w szkole.
Przemiana ma na celu stworzenie szkół wspierających wszystkich uczestników edukacji włączającej - zarówno pracowników, uczniów, uczennic i rodziców. To również budowanie relacyjnej wspólnoty i dbanie o nią również poza murami szkoły.
Kurs dotyczący edukacji włączającej prezentują psycholog Sylwia Frydrysiak-Saczuk i pedagog, terapeuta Dorota Gackowska z Fundacji „Pro Aperte”. Będzie on bezpłatnie dystrybuowany do szkól podstawowych z obszaru trzech powiatów: kutnowskiego, gostynińskiego i łęczyckiego.
Kurs składa się z 4 modułów, pogłębiających zagadnienia z zakresu edukacji włączającej. Wszelkie treści bazują na aktach prawnych oraz wiedzy i doświadczeniach autorki kursu p. Sylwii Kowalskiej, która na co dzień bardzo ściśle współpracuje z placówkami edukacyjnymi, wdrażając i wspierając organizację właściwej edukacji włączającej.
W e-kursie można dowiedzieć się, min. jaka jest definicja edukacji włączającej, jakie podmioty w niej uczestniczą, jak powinien wyglądać proces wdrażania edukacji włączającej, jaka rolę odgrywają w edukacji włączającej Edu-Teamy. Pojawiają się przykłady różnych trudnych sytuacji i propozycje rozwiązań.
W przyszłości planowana jest bardziej rozbudowana wersja e-kursu dotyczącego edukacji włączającej, a także e-kursy poruszające tematykę terapeutyczną oraz skierowane do rodziców dzieci z różnymi wyzwaniami.
Projekt finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.