reklama

Już niedługo wernisaż wystawy Jana Wasiaka

Opublikowano:
Autor:

Już niedługo wernisaż wystawy Jana Wasiaka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja10 marca odbędzie się wernisaż wystawy Jana Wasiaka "Piękno zaklęte w metalu". Zapraszamy już dziś do Galerii Okno na Sztukę w Kutnowskim Domu Kultury.

Jan Wasiak jest artystą tworzącym w metalu od 1998 roku. Wykonuje zarówno przedmioty użytkowe związane z kulturą żydowską (menory, lampki chanukowe), jak i dekoracyjne - rzeźby, płaskorzeźby o tematyce sakralnej i obrzędowej. Wcześnie, bo od 1987 r. wykonywał renowacje i złocenia. Kowalstwo artystyczne jest jego pasją, której poświęca swój wolny czas. Projekty, które powstają stara się wiernie odwzorować w przedmiotach z metalu. Każdy projekt wykonany jest przez niego własnoręcznie i jest niepowtarzalny. W każdej jego realizacji dostrzec można ślad narzędzia użytego przez mistrza, cześć jego wrażliwości, kunszt.

Wiele prac jest oksydowanych. Ma w swoim dorobku lustra, stoliki, krzyże, świeczniki, które stanowią element dekoracji wnętrz, nadają charakter każdemu wnętrzu, są ozdobą mieszkania i tworzą niepowtarzalny nastrój i atmosferę w domu. Od 2012 roku jest członkiem TPZK, bardzo aktywnie działa w sekcji rękodzieła artystycznego, prezentuje swoje prace na wystawach, kiermaszach. Co roku uczestniczy w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie, Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson Katowicach.

Metaloplastyka – dziedzina twórczości obejmująca wyrób artystycznych przedmiotów z metalu, jak również przedmioty wykonane tą techniką. Dziełem metaloplastyki mogą być przedmioty użytkowe (lampy, świeczniki, szyldy, kraty itp.) lub dekoracyjne (rzeźby, płaskorzeźby, kompozycje abstrakcyjne). Termin stosowany w sztuce współczesnej, zastosowany po raz pierwszy w latach 20. XX wieku.

Niektóre definicje ograniczają metaloplastykę do technik kształtowania metalu na zimno (ślusarstwo artystyczne). W pojęciu szerokim metaloplastyka obejmuje również kowalstwo artystyczne, złotnictwo oraz wszystkie inne techniki obróbki metali znane od starożytności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE