W wybranych miejscach biblioteka zorganizowała punkty czytelnictwa, gdzie chętni mogli przez pół godziny zagłębić się w lekturze. Każdy uczestnik flash mobu miał okazję zabrać wybraną przez siebie książkę do domu. Jednocześnie od godz. 10.00 do 18.00 na terenie przed biblioteką odbywała się tradycyjna wymiana książek. Tym razem dominowały albumy i literatura popularnonaukowa.
Bookcrossing to społeczna, ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa polegająca na swobodnej wymianie książek. Teoretycznie ta idea zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Do Polski dotarła już w 2003 r i jest organizowana dzięki Jolancie Niwińskiej z Bydgoszczy.
Polacy mają doświadczenia i zasługi dla tej idei m.in. poprzez organizowanie swobodnego obiegu książek w czasie wojny i w stanie wojennym, gdy wolna literatura, mimo zakazów, krążyła z rąk do rąk. Obecnie książka jest masowo dostępna, ale wciąż nie każdego na nią stać. Są też pasjonaci, którzy poszukują określonej książki i znajdują ją na półkach bookcrossingowych zorganizowanych na terenie miasta. Poszukiwacze wiedzą, że na półkach można znaleźć prawdziwe perełki.
Idea bookcrossingu jest coraz lepiej rozumiana. Chętnie włączają się w nią kutnowskie kawiarnie, które dbają o swoich gości, zapewniając im lekturę do kawy. Jest też kilka firm, które znając terapeutyczną rolę czytania, serwują swoim pracownikom dostęp do książki, organizując kącik wymiany. Kutnowska biblioteka zachęca do zakładania półek bookcrossingowych, zapewniając książki na start. Wystarczy wejść na fanpage Bookcrossing Kutno lub skontaktować się z działem promocji.
Info: MiPBP w Kutnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.