Literackie biuro paszportowe: Dominika Słowik odwiedziła bibliotekę

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie w ramach "Literackiego biura paszportowego" była laureatka Paszportów Polityki 2019 w dziedzinie literatury Dominika Słowik.

Dominika Słowik ukończyła filologię hiszpańską, przez pewien czas mieszkała w Hiszpanii, we Włoszech. Była wolontariuszką w Gwatemali, współorganizatorką festiwalu teatralnego i szatniarką.

Autorka po napisaniu swojej pierwszej książki, w wieku 26 lat została okrzyknięta jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia. Za jej debiutancki Atlas: Doppelganger, otrzymała nominację do finału Nagrody Literackiej Gdynia. Po czterech latach przerwy, ukazała się druga powieść „Zimowla” i to ona zdecydowała o przyznaniu głównej nagrody Paszportów Polityki. Książka to obraz historii najnowszej Polski lat 80. i 90. gdzie myślenie magiczne okazuje się zasadą istnienia całego kraju. To opowieść o przeszłości, o poszukiwaniu śladów i początków dla miejsca, które pozornie wydaje się anonimowe i nijakie. Cukrówka to miasto niewyjaśnionych tajemnic, lęków i dziwnych historii. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że ta miejscowość przypomina jej własną gdzie się urodziła i o której tajemnicach dowiadywała się w trakcie swojego życia, przez przypadek. Prowadzący spotkanie Paweł Cybulski ( Przy muzyce o książkach) pytał o genezę powstania książki i warsztat pisarski. Decyzja o wybraniu babci Sareckiej jako głównej bohaterki nie była przypadkowa. W literaturze zdecydowanie brak postaci osób starszych, zwłaszcza kobiet, które nie byłyby przedstawiane w kontekście rodzinnym. U Dominiki Słowik bohaterka jest osobą pewną siebie, w przeszłości wysoko postawioną i mającą władzę. Autorka bardzo lubi historię, uważa jednak, że w szkolnictwie jest ona jednowymiarowa. Tymczasem aby ją dobrze poznać i zrozumieć trzeba poznać wiele narracji. Przy pisaniu rzeczy pompatycznych trzeba jednak użyć odrobinę humoru czego w powieści „Zimowla” nie brakuje.

Jeśli chodzi o warsztat pisarski to dla pisarki jest on żmudną pracą, choć sama przyznaje, że trudno jej trzymać się w ryzach czasowych z powodu pracy na etat, jaką jeszcze wykonuje. Najczęściej i najchętniej pisze w bibliotecznych czytelniach gdzie jest atmosfera skupienia. Pracujący obok ludzie nie przeszkadzają jej. Jak stwierdziła kocha biblioteki i ich atmosferę. Do swych ulubionych książek zalicza: „Dolinę Issy”, „Prawiek i inne czasy” oraz „Wojnę polsko-ruską”, zaś jeśli chodzi o pisarzy to również Marcela Prousta i W.G. Sebalda. Obecnie pracuje nad zbiorem opowiadań, w których pragnie poruszyć min. ważny dla niej temat, zmiany klimatu.

Po spotkaniu, jak zawsze, nie zabrakło pytań, a czytelnicy mogli otrzymać pamiątkowe wpisy na zakupionych egzemplarzach nagrodzonej książki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE