reklama

"Nie lubię kryminałów" powiedział polski Stephen King w kutnowskiej bibliotece

Opublikowano:
Autor:

"Nie lubię kryminałów" powiedział polski Stephen King w kutnowskiej bibliotece - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaZnakomitym początkiem okazało się dzisiejsze spotkanie inaugurujące tegoroczne obchody Święta Wolnej Książki w Kutnie. W Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie kutnianie, a także najwięksi fani Zygmunta Miłoszewskiego z innych miast mieli okazję porozmawiać z dziennikarzem, współautorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych, a przede wszystkim pisarzem okrzykniętym „polskim Stephenem Kingiem”. Spotkanie poprowadziła nowa twarz kutnowskiej biblioteki - Radosław Wąs.

Zygmunt Miłoszewski, znany szczególnie jako autor książek z gatunku kryminału, takich jak trylogia „Uwikłanie” i oraz horroru „Domofon”, karierę dziennikarską rozpoczął w „Super Expressie”, gdzie zajmował się głównie sprawozdaniami z procesów sądowych. Wtedy to po raz pierwszy zetknął się z polską sceną kryminalną – uczestniczył w procesach, czytał akta sądowe i protokoły zeznań. Pisarz współpracował z gazetą „Metropol”, z magazynem „Newsweek”.Pisał również na łamach „Polityki”. Na początku kariery pisarskiej Zygmunt Miłoszewski marzył o pisaniu prozy onirycznej, lecz zrezygnował z tego pomysłu po zderzeniu się z wydawniczą rzeczywistością. Skupił swój talent na tym, co czuł najbardziej – wciągającej czytelnika literaturze popularnej, którą czytał od dziecka. Stawia sobie za cel porwanie wyobraźni czytelnika oraz wprawienie go na parę godzin w stan zapomnienia o otaczającej rzeczywistości – według niego książka powinna być przede wszystkim wciągająca. Jego twórczość doczekała się licznych ekranizacji. Zasłynął z takich tytułów jak: Domofon,Uwikłanie, Ziarno Prawdy,Gniew- trylogia o prokuratorze Szackim, Bezcenny i Jak zawsze. Ostatnia książka to historia małżeństwa, które ma okazję na nowo przeżyć swój związek, i narodu, który może na nowo stworzyć swoją rzeczywistość.

Spotkanie zorganizowane przy współpracy z Wydawnictwem WAB, w ramach IV edycji Święta Wolnej Książki w Kutnie, którego pełen harmonogram wygląda następująco:

12 czerwca (wtorek):

  • 10:00-18:00 - wymiana książek w kutnowskiej bibliotece i punktach bookcrossingowych na terenie miasta;
  • 10:00-18:00 - "Zabierz mnie do domu" - ukryte książki-niespodzianki w centrum miasta (ulice: Królewska, Sienkiewicza, Wyszyńskiego);
  • "Kutno Czyta, czyli 10 minut dla czytania" - czytamy w kutnowskich firmach i kawiarniach przez 10 minut.

Przypomnijmy, że akcja bookcrossingowa czyli krążącej książki zawitała do Polski w 2003 roku i natychmiast zyskała ogromne rzesze zwolenników. Inicjatorką i jednocześnie współorganizatorką corocznego Święta Wolnych Książek w Polsce jest Jolanta Niwińska. Pewnego dnia natknęła się ona na artykuł o bookcrossingu i postanowiła zaszczepić tę ideę w naszym kraju. W październiku 2003 roku uruchomiono dwa polskie portale poświęcone tej tematyce: www.bookcrossing.pl z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego oraz www.gazeta.pl/podajksiazke(już nie istnieje) za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez Gazetę Wyborczą. Pomysł szybko zyskał zwolenników. Dziś nikogo już nie dziwią książki, które można spotkać w publicznych miejscach- zupełnie za darmo, czy inicjowane happeningi czytelnicze. Idea polega na pozostawianiu przeczytanych egzemplarzy w dowolnym miejscu lub na zorganizowaniu specjalnej, stałej półki. W Kutnie z inicjatywy biblioteki powstało ich ok. 30 min. w Bibliotece, KDK, kutnowskich kawiarniach, szpitalu i innych miejscach. Ta lista wciąż się wydłuża. Chętnych do dzielenia się przeczytanymi książkami nie brakuje choćby z powodu wysokich cen nowych książek. A wśród uwolnionych książek spotkać można prawdziwe kolekcjonerskie perełki, o czym wiedzą kutnowscy bibliofile. To oni, prawdziwi pasjonaci czytania, przez 4 lata działalności bookcrossingu w Kutnie wymienili między sobą ponad 12 tysięcy książek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE