reklama

Pisarka Agata Tuszyńska odwiedzi Kutno

Opublikowano:
Autor:

Pisarka Agata Tuszyńska odwiedzi Kutno - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaDziś (17 września) o godz.17.00 Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie odwiedzi w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Agata Tuszyńska – pisarka, poetka i reportażystka.

Agata Tuszyńska jest autorką wielu bestsellerowych biografii - Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Bruno Schulza), a także osobistej: „Rodzinnej historii lęku” oraz „Ćwiczeń z utraty”. Laureatka nagrody PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego, oraz Canadian Jewish Literary Award (2016). Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

Największa sławę przyniosła jej powieść „Ćwiczenia z utraty” czyli zapis zmagań męża Tuszyńskiej, Henryka Dasko ze śmiertelnym nowotworem złośliwym mózgu. Ta bardzo osobista książka powstawała na bieżąco, podczas kilkunastu miesięcy, które autorka spędziła z umierającym.

Najbardziej kontrowersyjna w jej dorobku okazała się książka ”Oskarżona: Wiera Gran” (Wydawnictwo Literackie, 2010) – historia śpiewaczki z warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami. Opowieść oparta na rozmowach z bohaterką w starczym wieku uzupełniona została relacjami świadków, dokumentami archiwalnymi i zeznaniami sądowymi. Książka doczekała się wielu tłumaczeń, a także sprawy w sądzie z powództwa wdowy po Władysławie Szpilmanie opisanym jako kolaborant w getcie żydowskim.

Tematem wtorkowego spotkania, które poprowadzi Radosław Wąs będzie m.in. najnowsza książka: „Bagaż osobisty. Po Marcu”. Autorkami książki są: Agata Tuszyńska oraz uczestniczki warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez pisarkę w 2017 roku w Domu Spotkań z Historią: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska i Wioletta Wejman. Po pięćdziesięciu latach autorki odnalazły tych, którzy tego dnia przyszli na dworzec i stworzyły polifoniczną powieść pokolenia ’68 bogato ilustrowaną zdjęciami z archiwów rodzinnych bohaterów. To wzruszająca opowieść o przyjaźni i emigracyjnym losie.

Wejściówki na spotkanie dostępne w Zbiorach Audiowizualnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE