reklama

Podsumowanie konkursu „Patron znany, czy nieznany?”

Opublikowano:
Autor:

Podsumowanie konkursu „Patron znany, czy nieznany?”  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaTegoroczna edycja VI Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Patron znany, czy nieznany?” poświęcona postaci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego przyniosła kilka zmian w sposobie jego rozgrywania.

Organizatorzy, czyli: Kutnowskie Towarzystwo Historyczne, I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Muzeum Regionalne w Kutnie przygotowali dla uczestników trzy etapy. Integralną częścią konkursu była wystawa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Kutnie pt:Napoleon a Księstwo Warszawskie. Napoleonika ze zbiorów Andrzeja Nieuważnego” oraz wykład dra hab. Rafała Kowalczyka pt: „Polacy w walce o niepodległość na przełomie XVIII i XIX wieku”.

W szkolnych eliminacjach konkursu (17 marca), wzięło udział prawie 100 uczniów z piętnastu szkół powiatu kutnowskiego. Drugi etap, rozgrywany 25 kwietnia w murach I LO im.Gen. J.H.Dąrowskiego wyłonił 10 najlepszych drużyn , które spotkały się w finale - 2 czerwca w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie.

Punktualnie o godz.10.00, prowadzący imprezę, uczniowie I LO - Olga Paplińska i Marcin Adamek, powitali zaproszonych gości, sponsorów oraz uczestników i ich opiekunów. Uroczystego otwarcia konkursu oraz przedstawienia postaci generała dokonał dyrektor I LO p. Przemysław Zawadzki,. Dr Piotr Stasiak zastępca prezesa Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego przypomniał krótką historię samego konkursu „Patron znany, czy nieznany?

Konkurs odbywał się w formie quizu wzorowanego na programie „Jeden z dziesięciu”. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywki czuwała Komisja Konkursowa w składzie: przewodniczący prof. nadzw. dr hab. Jarosław Kita – Uniwersytet Łódzki, dr Krzysztof Jurek – Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, p. Aleksander Łynka – Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, dr Piotr Stasiak – Kutnowskie Towarzystwo Historyczne. Pytania dotyczące postaci generała i historii Polski oraz historii powszechnej przygotowywał dr Krzysztof Jurek. Pytania dotyczące powiatu kutnowskiego i jego związków z Dąbrowskim oraz dotyczące wystawy w Muzeum Regionalnym przygotowali członkowie KTH.

W pierwszej i drugiej rundzie uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego część konkursową p. Artura Ciurleja – II LO w Kutnie.
W przerwie między poszczególnymi rundami dość licznie zgromadzona publiczność mogła, obejrzeć filmy promujące I LO im. Gen.Jana Henryka Dąbrowskiego.
W konkursie wiedzy bezkonkurencyjne okazały się uczennice II LO Jana Kasprowicza w Kutnie. .

I miejsce zajęły: Joanna Kowalska i Zuzanna Staniszewska (opiekun p. Artur Ciurlej)
II miejsce zajęli : Piotr Dąbrowicz i Filip Dąbrowski I LO im. J.H. Dąbrowskiego (opiekun p. Emilia Konwerska)
III miejsce: Damian Hałas i Damian Biegański z I LO PUL w Kutnie (opiekun p. Grażyna Grobelska)

Na pierwszą trójkę czekały bardzo atrakcyjne i wartościowe nagrody:
Za I Miejsce: Notebook KIANO 2W1 Intelect X3 , czteroosobowe zaproszenie na patriotyczny obiad rodzinny do Hotelu Restauracji Rondo
II Miejsce: Tablety LENOVO TAB2 A8-50F oraz jedno dwuosobowe zaproszenie na obiad patriotyczny do Hotelu Restauracji Rondo
III Miejsce: Tablety KIANO SLIM TAB 73 GR oraz jedno dwuosobowe zaproszenie na „Słodkie co nieco” do Hotelu Restauracji Rondo (

Na zwyciężczynie czekała jeszcze nagroda główna, czyli Lot szybowcem. Nagrodę wręczyła żona p. Łukasza - Lilianna Urbańczyk-Wójcik.

Pozostali uczestnicy oraz zawodnicy rezerwowi otrzymali nagrody pocieszenia i wejściówki na „Wodne szaleństwa”.
Nagrody specjalne:
Dla najmłodszego ucznia uczestnika finału: Słuchawki Panasonic, odebrała Marta Rybska z Gimnazjum w Ostrowach
Dla pechowca z II etapu : POWERBANK TP-259-1B 13000 mAh odebrał Kacper Andrzejczak z ZSZ nr 2 w Kutnie
Dla najlepszego gimnazjum z gminy Kutno: dwa POWERBANKi TP-259-1B 13000 mAh odebrały: Ewelina Rudkowska i Paulina Szczepaniak z Gimnazjum w Byszewie.
Także nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali upominki: zestawy a trzy pierwsze miejsca – wspaniałe albumy „Skarby Polski” ufundowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Kutnie .
Nagrodę specjalną „Obiad w Hotelu Restauracji Rondo” odebrał opiekun zwycięskiej drużyny p.Artur Ciurlej.

Pozostali uczestnicy konkursu i rezerwowi wzięli udział w losowaniu kilkunastu nagród pocieszenia: powerbanków, słuchawek, głośników komputerowych, pendraivów oraz książki „Ukryte Skarby”.
Warunkiem odebrania wszystkich nagród była obecność osobista uczestników konkursu.
VI edycja Konkursu „Patron znany, czy nieznany?” objęta została patronatem honorowym: starosty kutnowskiego - Krzysztofa Debicha, prezydenta miasta Kutno- Zbigniewa Burzyńskiego oraz wójta gminy Kutno - Jerzego Bryły.

Projekt wspófinansowany ze środków budżetu Powiatu Kutnowskiego.

Organizatorzy , dziękując wszystkim instytucjom i organizacjom za wsparcie imprezy, dziękując uczestnikom i ich opiekunom za udział – zapraszają na przyszłoroczną edycję. W roku 2018, ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, proponowanym patronem jest Józef Piłsudski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE