Historia noblisty
Słuchacze i słuchaczki Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku 27 maja 2024 roku mieli okazję uczcić pamięć polskiego noblisty, Czesława Miłosza, wysłuchując pasjonującego wykładu dr Ewy Dryglas - Komorowskiej. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 20. rocznicy śmierci wybitnego poety.
Podczas spotkania uczestnicy poznali bogatą biografię Miłosza, jego twórczość oraz główne motywy, które przewijały się w jego utworach. Poeta poruszał w swoich dziełach tematy moralne dotyczace roli poety w dobie wojny, dylematy intelektualistów uwikłanych w stalinizm, pamięć o wojnie oraz miłość, przemijanie i fascynację malarstwem. Miłosz malował słowem miejsca, pamięć, historię oraz los Polaków urodzonych na Litwie.
Gdziekolwiek wędrowałem, po jakich kontynentach, zawsze twarzą byłem zwrócony do Rzeki. - wspomina w wierszu ,,Szetejnie”.
Po 52 latach emigracji, gdy odwiedził swoje rodzinne strony stwierdził, że świat który pamiętał już nie istnieje. Sentencja „panta rhei” (nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki) jest nadal aktualna.
Dr Ewa Dryglas - Komorowska w profesjonalny sposób poprowadziła wykład, który spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i słuchaczek. Dzięki jej interpretacji wierszy Miłosza, uczestnicy spotkania mogli lepiej poznać i zrozumieć twórczość noblisty.
Wydarzenie było ważnym momentem dla wszystkich miłośników literatury polskiej oraz dla tych, którzy chcieli uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych twórców naszych czasów. Dzięki spotkaniu z dr Ewą Dryglas - Komorowską, Czesław Miłosz znów został uczczony i upamiętniony jako poeta i eseista, którego słowa i myśli wciąż są obecne i inspirujące.
Wykład dr Ewy Dryglas - Komorowskiej ,,Czesław Miłosz – tropy, tematy, obrazy” wchodzi w skład zadania publicznego ,,Edukacja kulturalna dorosłych” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.