Sukces i duma kutnowskich działaczy. Historyczny dzień dla regionu kutnowskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Donata Zawierucha-Czarodziejka Wspomnień i Fundacja Pro Aperte

Sukces i duma kutnowskich działaczy. Historyczny dzień dla regionu kutnowskiego - Zdjęcie główne

foto Donata Zawierucha-Czarodziejka Wspomnień i Fundacja Pro Aperte

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja 6 października 2022 odbyła się konferencja organizowana przez Fundację „Pro Aperte”. Prelegentami byli m.in. samorzecznicy w spektrum autyzmu. Wydarzenie było podsumowaniem projektu Aktywnych Obywateli - Fundusz Krajowy: „Budowa i rozwój samorzecznictwa w Regionie Kutnowskim”. Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prezes Zarządu Fundacji „Pro Aperte” Przemysław Saczuk powitał gości i wprowadził w szczegóły projektu oraz przedstawił działalność Fundacji. Poinformował gości, o znajdujących się na sali osobach, które mają nadwrażliwość słuchową i źle znoszą hałas, dlatego prosi o ciche brawa, takie jak w języku migowym. Kolejno Sylwia Frydrysiak-Saczuk i Dorota Gackowska nakreśliły ideę Klubu Świadomej Młodzieży oraz scharakteryzowały jego działania. Następnie wystąpił Jan Gawroński. Jego prelekcja traktowała o problemach w prawie i systemie szkolnym, które są nieprzygotowane do przyjęcia osób z niepełnosprawnościami. Zachęcał także młodych do samorzecznictwa. Przedostatnim prelegentem był Krzysztof Tokarski. Mówił o samorzecznictwie w kontekście specjalisty i rodzica dziecka w spektrum autyzmu. Prelegentką, która przybliżyła nam autyzm z kobiecego punktu widzenia była Monika Dąbrowska. 

 

Jednym z licznie przybyłych gości była Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team. Zapytana o sygnały, które mogą niepokoić w rozwoju dziecka oraz gdzie i kiedy szukać pomocy, odpowiedziała: „Nie czekajmy, każdy dzień jest na wagę złota, jeśli widzimy że nasze dziecko coś robi wolniej, inaczej, idźmy, rozwiejmy wątpliwości i znajdźmy dobrą drogę do wspierania. Być może dostajemy ze szkoły, przedszkola informację, z którą niekoniecznie się zgadzamy. Porozmawiajmy wtedy ze szkolnym psychologiem, może warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i do dobrego lekarza psychiatry, a potem zacząć ścieżkę diagnostyczną”. 

Żywe samorzecznictwo i duma z podopiecznych 

Kluczowym momentem było wystąpienie członków kutnowskiego Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji „Pro Aperte”. Każdy z nich przedstawił się i opowiedział o sobie i swoich pasjach. Dodatkowo Kacper Stanecki, Bartosz Orłowski, Eryk Pietrzak i Adam Trybura przybliżyli ideę samorzecznictwa, opowiedzieli o działalności, wrażeniach i odczuciach ze spotkań Klubu. Jednocześnie zachęcali do wstąpienia do Klubu. Kacper Stanecki, jako aktywny wolontariusz Fundacji „Pro Aperte”, przedstawił swoje działania i z dumą wspominał swój udział w życiu Fundacji. 

 

„Wystąpienie naszych  kutnowskich samorzeczników z Klubu Świadomej Młodzieży to efekt ponad rocznej pracy zarówno ich samych, jak i specjalistek z Fundacji "Pro Aperte". Przed nami wszystkimi stoi bardzo trudne wyzwanie: zwiększenie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami niewidocznymi. Ta młodzież jest już gotowa na mówienie o tym, na zwiększanie świadomości społeczeństwa w obszarze osób sensorycznie wrażliwych i na realne wprowadzanie tych zmian.” - wspominał po konferencji Prezes Zarządu Fundacji „Pro Aperte” Przemysław Saczuk. 

Rodzice kutnowskich samorzeczników oraz prowadzące kutnowski Klub Świadomej Młodzieży: Sylwia Frydrysiak-Saczuk i Dorota Gackowska wraz całą Fundacją byli dumni ze swoich podopiecznych. Był to ogromny krok w samorozwoju samorzeczników i uhonorowanie działań, które podopieczni realizowali podczas cotygodniowych spotkań Klubu.

 

„Wszyscy nasi uczestnicy przeszli ogromną metamorfozę. Pamiętamy początki Klubu, tworzenie się pierwszych relacji, nie zawsze „klejące się” rozmowy. Z biegiem czasu zacieśniały się więzi, budowała się przyjazna atmosfera, tematy wzajemnych dyskusji niejednokrotnie nas zaskakiwały swoja powagą”- mówi Dorota Gackowska.

 

Sylwia Frydrysiak-Saczuk dodaje: ”Uczestnicy dojrzewali wraz z każdym spotkaniem nie tylko w zakresie tematu samorzecznictwa, ale również swojego człowieczeństwa. W tym momencie grupa jest bardzo zgrana, wspierają się nawzajem. Pomagają, dzielą się przemyśleniami, spotykają poza Klubem, co nas bardzo cieszy. Z drugiej strony są otwarci na pojawianie się nowych osób w Klubie”.

 

 

Międzynarodowe standardy w Kutnie

 Podczas konferencji obowiązywały międzynarodowe standardy organizacji. Jednym z nich była obecność piktogramów, rozmieszczonych w widocznych punktach na sali. Umiejscowienie znaków kierujących sprawiło, iż goście od początku wiedzieli, w którą stronę kierować się do rejestracji, toalety, czy szatni. Ważnym elementem porządkowym był plan sali, o którym przybyłych, informowali organizatorzy konferencji. Plan ułatwiał poruszanie się zwłaszcza osobom neuroatypowym. Organizatorzy zadbali o przyjazne sensorycznie ułożenie stolików gości. W pomieszczeniu dostępna była strefa wyciszeń z miękkimi pufami i piankowymi puzzlami oraz wolna przestrzeń, w której można było się spokojnie poruszać podczas wydarzenia. Publiczność używała cichych braw, takich jak w języku migowym. Do wejścia na scenę był przygotowany podjazd dla wózków inwalidzkich. Publiczność używała cichych braw, takich jak w języku migowym. Całość konferencji była tłumaczona na język migowy.

 

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

#AktywniObywateleDotacje #AktywniObywatele

Zdjęcia: Donata Zawierucha-Czarodziejka Wspomnień i Fundacja Pro Aperte

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE