W Kutnie zawiązała się ogólnopolska koalicja organizacji poradniczych.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Kutnie zawiązała się ogólnopolska koalicja organizacji poradniczych. - Zdjęcie główne

W Kutnie zawiązała się ogólnopolska koalicja organizacji poradniczych.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja

            W dniu 12 maja 2023 w Kutnie odbyło się spotkanie sieciujące organizacji poradniczych z całej Polski. Uczestniczyło w nim 20 przedstawicieli i przedstawicielek 11 organizacji pozarządowych lub inicjatyw obywatelskich z całej Polski, w tym organizacje koordynowane przez młodych samorzeczników. Organizacje biorące udział w spotkaniu zajmują się wsparciem osób z niepełnosprawnościami lub wyzwaniami rozwojowymi i ich rodzin w obszarach różnego rodzaju poradnictwa np. psychologicznego, edukacyjnego, prawnego. Prowadzą aktywnie działania informacyjno – doradcze oraz interwencje w sytuacjach łamania prawa w/w osób.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Integracja - edukacja - rozwój działań organizacji poradniczych na rzecz osób z niepełnosprawnością" sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.Zostało zainicjowane przez kutnowską Fundację „Pro Aperte”. Otworzył je prezes fundacji Przemysław Saczuk, który przedstawił ideę projektu oraz jego najważniejsze założenia. Projekt zakłada między innymi powstanie koalicji organizacji poradniczych, cykl 9 warsztatów skierowanych do rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w 3 różnych miastach, stworzenie e-kursu, broszury informacyjnej, przeprowadzenie dwóch dużych kampanii informacyjnych oraz budowę portalu.

„Możemy dumnie i oficjalnie ogłosić, że podczas dzisiejszego spotkania formalnie powstała koalicja organizacji poradniczych. Członkowie będą się wymieniać doświadczeniami i aktywnie wspierać w działaniach w ramach wspólnego celu: wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, szczególnie w wypełnianiu luk systemowych i samostanowienia.” – mówią przedstawiciele Fundacji „Pro Aperte”. Do koalicji przystąpiły między innymi takie organizacje jak fundacje Autism Team, Ale Klasa, Diabeciaki Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourette’a czy inicjatywy obywatelskie „Chcemy całego życia!”, Kluby Świadomej Młodzieży z Kutna, Łodzi i z Włocławka.

Członkowie organizacji zaprezentowali swoje działania, potrzeby wynikające ze struktury i celów ich organizacji, trudności i wyzwania, z jakimi na co dzień się mierzą. Przedstawili również sukcesy, na bazie których możliwe jest tworzenie potrzebnych przestrzeni. Spotkanie było okazją do wzajemnej wymiany w zakresie dobrych praktyk. „Wspólnie dzieliliśmy się wiedzą, również wypracowywaliśmy strategie, które mają na celu stworzenie narzędzia pomocowego, które już wkrótce będzie wielkim wsparciem dla społeczności osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.” – mówi Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team.

Jednogłośnie stwierdzono, że to, co przybyłe organizacje robią na co dzień pokazuje, że koalicja jest potrzebna i możliwa, a jej wartość może spowodować niezbędne działania na dużo większą skalę. Jest szansa stworzyć miejsce, będące wielkim wsparciem dla społeczności osób, na rzecz których wszyscy działamy. 

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033

      

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE