reklama

W Walewicach rywalizowali o wycieczki do Francji

Opublikowano:
Autor:

W Walewicach rywalizowali o wycieczki do Francji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaSukcesem dla uczniów z powiatu kutnowskiego w zakończyła się 3. edycja Festiwalu Historycznego Tradycja i Pamięć. Wielki finał miał miejsce minioną sobotę w pałacu w Walewicach.

Tegoroczne zmagania upłynęły po hasłem „Okres napoleoński, a sprawa polska na tle epoki”. - Nieprzypadkowo spotykamy się w tym niezwykłym miejscu – powiedział Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poseł na Sejm RP, honorowy patron Festiwalu. – To tutaj znajdowała się rodzinna posiadłość Marii Walewskiej, która w 1810 r. urodziła Napoleonowi syna.

Rywalizacja w tym roku była wyjątkowa za sprawą patronatu Ambasady Francji w Polsce. Placówkę dyplomatyczną reprezentował podczas wielkiego finału pułkownik Roland Delawarde, attaché obrony.

- To naprawdę wyjątkowe, że w polskim hymnie zawarte jest nazwisko Bonaparte – powiedział pułkownik. – Nasze kraje łączą szczególne relacje, warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem europejskim, z którym Francja nigdy nie była w stanie wojny.

Zmagania tradycyjnie składały się z dwóch etapów: najpierw trzeba było przygotować pracę literacką (szkoły ponadgimnazjalne) lub prezentację multimedialną (gimnazja), a następnie najlepsi podczas finału rywalizowali w turnieju wiedzy.

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych wśród elitarnej grupy czternastu uczniów z dwóch województw znalazło się dwóch kutnowian: Jakub Chodorowski z II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie (praca pod okiem Artura Ciurleja) oraz Mateusz Cieplak z Zespołu Szkół nr 1 (praca pod kierunkiem Janusza Pawlaka). Ostatecznie w turnieju Jakub został sklasyfikowany na czwartym miejscu w województwie łódzkim, a Mateusz – na szóstym. Zwycięzcą turnieju została Małgorzata Parzniewska z LZK we Włocławku, która w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Francji.

W rywalizacji gimnazjów przepustkę do Strasburga wygrał Konrad Sarnowski z Samorządowego Zespołu Placówek Oświatowych w Chodczu.

W kategorii prac gimnazjalnych spośród mieszkańców powiatu kutnowskiego najlepiej spisał się Adam Wiśniewski z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Żychlinie (prezentacja pod kierunkiem Cezarego Ejzencharta). Jego szkoła uzyskała też znaczący wynik drużynowy – została sklasyfikowana na piątym miejscu w województwie łódzkim (na wynik szkoły składała się suma punktów wszystkich prezentacji nadesłanych przez jej uczniów). Wicemistrzynią powiatu została natomiast Klaudia Wiśniewska z Gimnazjum w Nowych Ostrowach, a trzecie miejsce zdobyła Luiza Latowska z tej samej szkoły.

Dodatkową atrakcją dla uczestników finału był pokaz strojów z epoki grupy rekonstrukcyjnej Tomasza Fijałkowskiego, zwiedzanie miejscowego kompleksu i krótki wykład historyczny autorstwa Zbigniewa Zagajewskiego.
Honorowy patronat nad 3. Edycją Festiwalu Historycznego sprawowało Kuratorium Oświaty w Łodzi, a organizatorem było Stowarzyszenie „Tradycja i Pamięć”. Kolejna, czwarta już edycja wystartuje jesienią. Szerzej: http://festiwalhistoryczny.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE