Upamiętnili kutnowskich Żydów
9 maja 2024 roku uczniowie kutnowskich szkół podstawowych – Szkoły Podstawowej Nr 2 z opiekunami Ewą Kudelską i Robertem Małachowskim oraz Szkoły Podstawowej Nr 7 z opiekunami Magdaleną Krawczyk i Gracjanem Wiśniewskim mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - zwiedzaniu byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Młodzież podczas tego wyjazdu mogła zgłębić historię i pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.
Podczas wizyty w obozie uczniowie brali udział w warsztatach edukacyjnych, które pozwoliły im lepiej zrozumieć i poznać historię ofiar Zagłady. Dodatkowo obejrzeli wystawę czasową "Byli naszymi sąsiadami - kutnowscy Żydzi", prezentowaną w Muzeum od marca 2024 roku. W ramach uczczenia pamięci, młodzież położyła kwiaty oraz kamienie na specjalnej tablicy upamiętniającej Zagładę kutnowskiej społeczności żydowskiej. Kamienie symbolizowały trwałą, nieprzemijającą pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.
Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w ramach zadania publicznego "Na krawędzi pamięci..., rzecz o kutnowskich Żydach", które było dofinansowane przez Prezydenta Miasta Kutno. Dzięki takim inicjatywom młodzież ma szansę poznać historię swojej miejscowości i pamiętać o wydarzeniach, które miały miejsce w nieodległej przeszłości. Uczestnictwo w takich wydarzeniach pozwala na budowanie więzi społecznych oraz kształtowanie współczucia i szacunku dla innych ludzi.
Obóz Zagłady
Niemiecki obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był ośrodkiem masowej, natychmiastowej zagłady Żydów w Kraju Warty (Warthegau). Został uruchomiony w grudniu 1941 roku. Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem powstało w czerwcu 1990 roku i prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci o miejscu pierwszego ośrodka natychmiastowej zagłady. Działa na rzecz edukacji historycznej o zagładzie ludności żydowskiej i romskiej podczas II wojny światowej w szczególności, poprzez upamiętnienie ofiar, ochronę obiektów i muzealiów oraz dokumentowanie dziejów obozu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.