3 sposoby na zabezpieczenie nagrobka zimą

Opublikowano:
Autor:

3 sposoby na zabezpieczenie nagrobka zimą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle O nagrobki bliskich należy dbać przez cały rok, ale kiedy termometry wskazują minusowe temperatury, warto dodatkowo je zabezpieczyć. Zimowa aura nie sprzyja takim materiałom jak lastryko czy granit, dlatego podpowiadamy, jak zadbać o pomniki, aby zachowały swoją estetykę i były odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Minimalizm, czyli niezbędne porządki

Estetycznie przystrojony i zadbany nagrobek to oznaka pamięci o zmarłych. Warto jednak podkreślić, że zimą ozdoby przykryje śnieg, a dodatkowo mogą one przymarznąć do pomnika. Należy zatem usunąć wykorzystane już znicze i stroiki z żywych kwiatów. Nie można zapominać także o elementach stałych – wszelkie misy i wazony wkomponowane w pomnik muszą zostać dokładnie wyczyszczone i osuszone, a także zabezpieczone. Specjaliści radzą, aby jeszcze przed nadejściem zimy osłonić te elementy grobu grubą folią i dokładnie obwiązać ją sznurkiem u podstawy ozdoby tak, aby nie zsunęła się podczas opadów deszczu i śniegu czy silniejszych wiatrów. Jest to niezwykle ważne ze względu na ryzyko zalegania wody wewnątrz, która po zamarznięciu może „rozsadzić” wazon lub ozdobną misę.

Czyszczenie, czyli usuwanie wszystkich zabrudzeń

Przed nadejściem zimowych miesięcy, należy także dokładnie wyczyścić pomnik. Najlepiej zrobić to jeszcze późną jesienią, przed pierwszymi przymrozkami. Czyszcząc nagrobek, nie można zapominać o:

  • usunięciu suchych liści, gałązek, nadmiaru piasku,
  • dokładnym zmoczeniu nagrobka wodą,
  • wyczyszczeniu grobu za pomocą szczotki lub miękkiej szmatki (warto jednak pamiętać, aby nie szorować płyty zbyt mocno – intensywne pocieranie może uszkodzić jej strukturę),
  • ponownym wyczyszczeniu pomnika przy pomocy specjalistycznych preparatów (wskazówka – należy dokładnie czytać etykiety i sprawdzać, czy detergent na pewno jest dedykowany materiałowi, z którego nagrobek został wykonany),
  • starannym osuszeniu grobu.
Impregnacja, czyli zabezpieczanie powierzchni

Wspomniane wcześniej niskie temperatury i zimowa aura mogą wpłynąć negatywnie na wygląd pomnika, dlatego trzeba wcześniej go zaimpregnować i zapobiec ewentualnym szkodom. Jak się za to zabrać? Takie zabezpieczenie musi być poprzedzone gruntownymi porządkami i dokładnym wyczyszczeniem nagrobka. Warto również pamiętać, że nakładany preparat powinien być dostosowany do materiału, z którego wykonano płytę – tylko w ten sposób uchroni on ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i nie pogłębi zniszczeń. Nagrobki z materiałów naturalnych np. granitowe (można je zamówić w wielu renomowanych zakładach kamieniarskich, m.in. takich jak wykonujący nagrobki w Poznaniu Granitex) warto impregnować środkami, które nie zmienią ich naturalnej barwy, a także zapobiegną wnikaniu wody i tłuszczu w ich strukturę. Z kolei groby wykonane z materiałów mieszanych, takich jak lastryko, najlepiej będą się prezentowały po środkach natłuszczających, które „podbiją” ich naturalną barwę i pozytywnie wpłyną na estetykę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE