Jednym z bardziej przydatnych sprzętów do stylizacji fryzury jest prostownica. Pozwala ona na wygładzenie pasm, dodanie im blasku, a niekiedy też zapobiega ich ciągłemu elektryzowaniu oraz puszeniu. Dla kobiet często używających takiego urządzenia zebraliśmy kilka praktycznych porad.
Przygotowanie włosów
Zazwyczaj przed sięgnięciem po prostownicę myjemy włosy. Poza szamponem warto zastosować również odżywkę dopasowaną do potrzeb i kondycji pasm, aby były lepiej odżywione i dogłębnie nawilżone. Wskazane jest też użycie specjalnego kosmetyku termoochronnego, dzięki któremu można uniknąć uszkodzenia struktury włosów pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury.
Zazwyczaj prostownica służy do stylizacji suchych pasm, więc zanim zaczniemy je wygładzać, upewnijmy się, że są suche. Włosy możemy zostawić, aby wyschły naturalnie lub w razie potrzeby wykorzystać suszarkę. Tylko niektóre urządzenia są przystosowane do prostowania wilgotnych kosmyków. Jeżeli nie mamy tego typu prostownicy, nieostrożna stylizacja może przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów, co może wymagać nawet regularnego wykonywania profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych w salonie fryzjerskim.
Dokładne rozczesanie i podzielenie włosów na partie
Po wysuszeniu włosy musimy starannie rozczesać, rozplątując przy okazji ewentualne kołtuny. Należy to robić delikatnie, nie szarpiąc mocno za pasma, gdyż w ten sposób można je przypadkowo wyrwać. Kiedy włosy są już starannie rozczesane, możemy podzielić je na mniejsze partie, używając w tym celu grzebyka i spinek. Wtedy łatwiej nam będzie precyzyjnie wygładzić każdy kosmyk i uzyskać oczekiwany efekt.
Dobór odpowiedniej temperatury
Każdy rodzaj włosów wymaga innej temperatury prostowania. Jeśli pasma są delikatne, łamliwe i podatne na rozdwajanie, prostownicę należy rozgrzać do maksymalnie 160 st. C. Na nieco wyższą temperaturę stylizacji mogą sobie pozwolić osoby mające farbowane lub normalne włosy, górna granica to ok. 180 st. C. Kobiety mające problem z ułożeniem fryzury ze względu na grube i gęste pasma mogą rozgrzać sprzęt nawet do ponad 200 st. C. To bardzo ważne, aby prostownica nie była zbyt gorąca, bo umieszczone między płytkami kosmyki mogą ulec przesuszeniu. Trzeba więc znaleźć urządzenie, które pozwala na swobodną regulację temperatury w dużym zakresie (nie wszystkie modele dają taką możliwość). Jak kupić prostownicę, której sposób działania na pewno dopasowujemy do własnych potrzeb? Warto zapoznać się ze szczegółowymi opisami sprzętów, a także opiniami na ich temat. Znajdziemy je na stronie Najlepsze Rankingi. Pod tym adresem znajduje się zestawienie najbardziej popularnych obecnie prostownic, warto się z nim zapoznać.
Płynne ruchy i precyzja
Prostowanie włosów najlepiej zacząć od pasm przy karku, a następnie przejść do tych znajdujących się po bokach. Przednie kosmyki zwykle zostawia się na sam koniec. Każdy z nich należy złapać między płytki możliwie jak najbliżej skóry głowy, uważając, aby się nie poparzyć. Powinniśmy płynnie przesuwać prostownicę w stronę końcówek, nie zatrzymując się zbyt długo w jednym miejscu. W ten sposób unikniemy powstawania charakterystycznych zagnieceń. Po skończonej stylizacji można utrwalić fryzurę lakierem, aby efekt utrzymał się jak najdłużej.