5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem domu lub mieszkania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem domu lub mieszkania - Zdjęcie główne

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem domu lub mieszkania

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle W Twoim życiu wielkimi krokami nadchodzą ważne zmiany? Planujesz zakup domu lub mieszkania? Powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. To absolutna podstawa. Zanim podejmiesz decyzję o przeprowadzce, sprawdź, co musisz wiedzieć. Dzięki poniższym wskazówkom możesz uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów, a być może nawet sporo zaoszczędzić. Przekonaj się sam.

Lokalizacja – czy ma wpływ na cenę nieruchomości?

 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie własnego domu lub mieszkania, powinieneś zapoznać się z aktualną sytuacją rynkową w swojej okolicy, lub regionie, gdzie planujesz się przeprowadzić. Jedną z najważniejszych kwestii wpływających na cenę nieruchomości jest bowiem sama lokalizacja. Osoby ceniące sobie bliskość sklepów oraz ośrodków kulturalnych znacznie chętniej wybierają mieszania bliżej centrum. Tego typu lokalizacja ma szereg zalet, ale nie pozostaje bez wad. W jej przypadku należy liczyć się z:

• dużym ruchem miejskim,
• problemem z parkowaniem, jeżeli nie ma przypisanego miejsca do lokalu,
• znacznie wyższymi cenami za m2.
 

W przypadku osób, które cenią sobie otaczającą zieleń, mniejsze zanieczyszczenie powietrza oraz więcej spokoju, atrakcyjniejsze będą nieruchomości w mniejszych miastach jak np. Kutno lub na obrzeżach miasta. Tam można liczyć także na korzystniejsze stawki za m2.

 

Im większy dom lub mieszkanie, tym wyższe rachunki

 

Przed zakupem nieruchomości warto zastanowić się nad kosztem jej utrzymania. W przypadku domu jednorodzinnego wydatki bywają zwykle większe, zwłaszcza jeżeli jest to duży budynek. Poza ogrzewaniem do stałych opłat należy dodatkowo doliczyć: wywóz śmieci, wodę oraz ścieki, konieczne okresowe remonty np. związane z termoizolacją lub pokryciem dachu, wydatki na utrzymanie ogródka oraz podatek od nieruchomości. Szacuje się, że zależnie od wielkości obiektu, liczby domowników i stylu ich życia miesięczne opłaty mogą wynosić nawet ok. 1500-2000 zł.

 

W przypadku mieszkania właściciel zobowiązany jest do płacenia czynszu odprowadzanego do spółdzielni mieszkaniowej. W nim zwykle zawarte są opłaty takie jak:

• wywóz śmieci,
• zaliczka na centralne ogrzewanie,
• zaliczka na koszty utrzymania nieruchomości,
• zimna woda,
przyszłe inwestycje czy remonty budynku.
Dodatkowe opłaty, o których należy pamiętać to rachunek za energię elektryczną i gaz. Reasumując, miesięczne koszty utrzymania mieszkania są znacznie niższe niż domu. Zależnie od miasta, metrażu czy liczby domowników mogą wynosić od 800 zł wzwyż.

 

Księga wieczysta – warto sprawdzić informacje na jej temat

 

Jeżeli kupujesz mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, to zawsze bardzo ważne będzie sprawdzenie księgi wieczystej. Jest to rejestr dotyczący stanu prawnego wybranej nieruchomości. Wgląd do ksiąg wieczystych nie jest tajny, a w interesie kupującego jest upewnienie się, co do wszelkich zapisów. Dzięki księdze wieczystej możliwe jest sprawdzenie takich informacji jak:

• dane właściciela nieruchomości,
• prawa przysługujące właścicielowi nieruchomości,
• rodzaj nieruchomości, w tym informacje o jej powierzchni,
• ograniczenia praw czy inne roszczenia wobec nieruchomości,
• obciążenie hipoteczne.
Sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej pozwala uniknąć oszustwa ze strony sprzedającego. Ten mógłby np. zataić pewne informacje, które wpływałyby znacząco na cenę nieruchomości.

 

Zdolność kredytowa na zakup nieruchomości

 

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać przed zakupem nieruchomości, jest zdolność kredytowa. W przypadku braku posiadania gotówki, konieczne może okazać się wsparcie banku. Małżeństwa lub pary ubiegające się o kredyt mogą wykazać wyższy miesięczny dochód, a tym samym zwiększyć swoją zdolność kredytową. Ma na nią wpływ także wcześniejsza historia kredytowa, czyli np. terminowość wywiązywania się ze zobowiązań wobec banków czy spłacanie rat za sprzęt na czas. W tym przypadku warto skorzystać z kalkulatora internetowego, który pomaga obliczyć możliwości finansowe przyszłego właściciela domu lub mieszkania. Żeby z niego skorzystać, wystarczy wejść na stronę internetową: https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej i postępować zgodnie z instrukcjami.

 

Forma kredytowania zakupu i wykończenia – różne możliwości

 

Jeżeli korzystasz z pomocy banku, to zastanów się, jaka będzie preferowana przez Ciebie forma kredytowania zakupu oraz ewentualnego wykończenia wnętrza. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny, zwłaszcza przy wyższym wkładzie własnym. Niezbędne informacje na temat tego produktu finansowego znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Dzięki nim dowiesz się m.in. więcej o tym, który bank oferuje obecnie najkorzystniejsze warunki i najniższe oprocentowanie. Zobaczysz także, jak może prezentować się Twoja miesięczna rata, a w razie zainteresowania umówisz się na konsultację ze specjalistą. Jest to ważne dla osób, które nigdy nie korzystały z takiej formy finansowania zakupu i nie wiedzą, od czego zacząć. Doradca krok po kroku przeprowadza klienta po najważniejszych informacjach, pomagając mu w podjęciu właściwej dla niego decyzji.

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE