9 rzeczy, które musisz wiedzieć o pożyczce prywatnej

Opublikowano:
Autor:

9 rzeczy, które musisz wiedzieć o pożyczce prywatnej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Kiedy stajemy przed sytuacją, w której potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, zaczynamy rozważać różne opcje, m.in.: kredyt, pożyczkę pozabankową czy pożyczkę prywatną. O ile na ogół zdajemy sobie sprawę, co wiąże się z tymi pierwszymi dwoma opcjami na zdobycie pieniędzy, tak nadal niewiele wiemy o pożyczkach prywatnych. Oto 9 rzeczy, których powinniśmy być świadomi.

1. Pożyczka prywatna, czyli…

To, najprościej rzecz ujmując, pożyczka, w której umowa zawierana jest między dwoma osobami prywatnymi. Przeciwieństwem jest tu z kolei umowa między osobą prywatną i bankiem czy specjalizującą się w pożyczkach firmą. Ofert udzielenia takiego rodzaju pożyczek jest coraz więcej na rynku. Można je znaleźć nawet na popularnych portalach z lokalnymi ogłoszeniami.

2. Uważaj na zapisy w umowie

To, co powinna zawierać umowa kredytu lub pożyczki zaciąganej w firmie pożyczkowej, jest jasne i regulowane przez prawo. W teorii również zapisy umowy pożyczki prywatnej są dość klarownie sprecyzowane (każda pożyczka na kwotę przekraczającą 1000 zł powinna być udokumentowana), jednak w praktyce często dochodzi do sytuacji, w których niektóre zapisy są pomijane, inne dodawane i określane w sposób niejasny, pozostawiający pole do różnych interpretacji.

Pożyczkobiorca niejednokrotnie nie czyta dokładnie umowy, jaką podpisuje, mogąc skazać się tym samym na obowiązek płacenia horrendalnie wysokich odsetek i innych kosztów zaciągnięcia zobowiązania.

3. Gdzie zgłaszać skargi?

Instytucją, do której możemy zgłosić swoje skargi dotyczące kredytu lub pożyczki pozabankowej, jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To rozwiązanie z zakresu prawa cywilnego, którego cele to dojście do porozumienia, rozpatrzenie reklamacji i doprowadzenie do konsensusu.

Niestety, jeśli spotka nas coś przykrego w kontekście pożyczki prywatnej, nie mamy możliwości odwołania się do UOKiK. W tym przypadku jesteśmy zmuszeni zgłosić sprawę na policję lub dochodzić swych praw przed sądem cywilnym.

4. Pożyczka od rodziny

Pożyczka od bliskiej osoby, członka rodziny lub przyjaciela również jest rodzajem pożyczki prywatnej. W związku z tym obowiązują nas takie same zasady – powinniśmy sporządzić umowę, w której jasno określimy strony transakcji, zasady spłacania, wysokość odsetek i dodatkowych kosztów, termin trwania umowy, itd.

5. Ogromne pole manewru dla oszustów

Niestety coraz częściej okazuje się, że na rynku pożyczek prywatnych dochodzi do nadużyć ze strony pożyczkodawców, a nawet wyłudzeń czy przestępstw. Niejednokrotnie są to osoby chcące wykorzystać czyjąś trudną sytuację życiową, która doprowadziła pożyczkobiorcę do konieczności zdobycia dodatkowych środków.

Często zdarza się, że udzielając takich pożyczek wymaga się od nas ustanowienia tak zwanego zastawu, np. na kosztownościach, samochodzie, czy nawet ustanowienia hipoteki na nieruchomości celem „zabezpieczenia” transakcji. Po czasie okazuje się, że zapisy umowy były bardzo trudne do zrealizowania, odsetki horrendalne, więc własność przedmiotu zastawu przechodzi na własność osoby, z którą podpisaliśmy niekorzystną umowę.

6. Czerwone światło – kiedy?

Jeśli koniecznie chcemy zdecydować się na pożyczenie pieniędzy od osoby prywatnej, powinniśmy zrezygnować z zamiaru, jeśli:

  • pożyczkodawca nie chce podać nam swoich pełnych danych;
  • pożyczkodawca często wprowadza zmiany w proponowanej umowie;
  • przedstawione odsetki wydają się być zdecydowanie za duże;
  • konsekwencje niepłacenia w terminie mogą być dla nas dotkliwe (utrata zastawionej rzeczy lub nieruchomości, podwyższenie odsetek, zbyt duże odsetki karne);
  • pożyczkodawca namawia nas na pożyczkę prywatną bez podpisywania żadnej umowy;
  • dodatkowe koszty (prowizja, inne zaproponowane przez pożyczkodawcę), stanowią zbyt duży odsetek pożyczanej kwoty.

7. Osoba prywatna – bez nadzoru

Oczywiście, wszystkich obowiązuje polskie prawo, jednak częstokroć jest ono trudne do wyegzekwowania i sprawdzenia w przypadku osób prywatnych. Firmy pożyczkowe muszą być zarejestrowane, obejmują je zapisy ustaw chroniących dobro klientów, są pod czujnym okiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), część z nich znajduje się w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych – wszystko po to, by chronić pożyczkobiorcę, ale również dobro uczciwej firmy.

8. Pożyczka bez zdolności kredytowej

To hasło używane jest dość często przez osoby prywatne udzielające pożyczek. Dlaczego? Bo sugeruje bezproblemowy i krótki proces decyzyjny. Zastanówmy się jednak nad jedną kwestią – gdybyśmy byli uczciwymi pożyczkodawcami, chcielibyśmy wiedzieć, czy osoba, której powierzamy gotówkę, będzie w stanie nam ją oddać.

Jeśli jednak nie interesujemy się tym, to znaczy, że prawdopodobnie umowa zawiera zapisy, które rekompensują nam to przeoczenie – bardzo wysokie odsetki, rodzaj zabezpieczenia pożyczki, jaki może interesować pożyczkodawcę bardziej niż zwrot pieniędzy.

9. Szybkie pożyczki online

Jako alternatywę do pożyczki prywatnej możemy rozważyć szybkie i bezproblemowe pożyczki online. Do ich najważniejszych zalet należą:

  • przejrzyste zasady wzięcia i spłacania pożyczki od samego początku
  • wszystkie niezbędne zapisy zawarte w umowie
  • restrykcyjna regulacja prawna firm pożyczkowych
  • możliwość złożenia reklamacji w przypadku wszelkich wątpliwości
  • szybkość otrzymania decyzji i gotówki na konto
  • bezpieczeństwo transakcji
Więcej o pożyczkach prywatnych i zagrożeniami, które się z nimi mogą wiązać, znajdziemy tu: zaplo.pl/blog/pozyczki-prywatne-szczegolny-rodzaj-pozyczek-pozabankowych. Z pewnością przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji związanej z długoterminowym zobowiązaniem finansowym warto zapoznać się ze wszystkimi zaletami i wadami dostępnych możliwości.

Artykuł sponsorowany przez ZAPLO sp. z o.o.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE