Reklama

Aktualne trendy i zasady dotyczące wykończenia wnętrz

Opublikowano:
Autor:

Aktualne trendy i zasady dotyczące wykończenia wnętrz - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle W tym artykule omówimy kilka zasad dotyczących dekorowania wykończenia. Odpowiemy na pytanie, czy modne jest wykorzystywanie w domu wykończenia w różnych kolorach. Omówimy również mniej tradycyjne opcje wykończenia, o których ciekawym zastosowaniu mogłeś wcześniej nie zdawać sobie sprawy.

W tym artykule omówimy kilka zasad dotyczących dekorowania wykończenia. Odpowiemy na pytanie, czy modne jest wykorzystywanie w domu wykończenia w różnych kolorach. Omówimy również mniej tradycyjne opcje wykończenia, o których ciekawym zastosowaniu mogłeś wcześniej nie zdawać sobie sprawy.

Do czego służy wykończenie wnętrz?

Praktycznie wszystkie wykończenia są wykorzystywane do ukrywania szczelin i niedoskonałości, które naturalnie występują w domu. Wykończenia zwiększają również atrakcyjność architektoniczną domu. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie wykończenia, powinny być dopasowane do osobistych upodobań. Istnieją jednak pewne zasady, które pozwolą podkreślić wykończenie i nadać domowi zrównoważonego wyglądu.

Choć bardziej tradycyjne domy mają zwykle więcej wykończeń niż domy nowoczesne, nawet jeśli dekorujesz klasyczną przestrzeń, powinieneś uważać, aby nie przesadzić z wykończeniem. Ten zbyt ozdobny styl wykończenia “im więcej, tym lepiej” wywodzi się z końca lat 90. XXI wieku. Nie jest to już trendem. Zbyt duże i gęste wykończenie może przytłoczyć dom i sprawić, że będzie wyglądał na przestarzały. Zmniejszy to, a nie doda atrakcyjności i wartości domu.

Współcześnie prawie wszystkie domy posiadają listwy przypodłogowe. Jednak w wielu nowoczesnych przestrzeniach znajdują się również obudowy drzwi, okien, listwy karniszowe czy też przysufitowe. Przejdźmy do omówienia poszczególnych wykończeń.

Obudowy drzwi

To nic innego jak listwa, która obramowuje okna lub drzwi. Standardowe obudowy mają zwykle szerokość 2-3 centymetrów. Niektóre style wnętrz, takie jak starsze domy, wiktoriańskie mają szersze obudowy.

Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe biegną wzdłuż dolnej ściany. Służą jako element przejścia od ścian i podłóg. Chronią one również dolną część ściany, przed czyszczeniem mopami, szczotkami czy też odkurzaczami.

Klasyczne listwy przypodłogowe mają prosty design, zwężający się u góry. Często przy dolnej krawędzi listwy znajduje się oddzielny, najczęściej półokrągły element zwany ćwierćwałkiem. Służy on jako element przejściowy między listwą przypodłogową a podłogą. Ćwierćwałek jest najczęściej stosowany w przypadku podłóg z twardej nawierzchni wykonanych z drewna, winylu lub płytek.

Tradycyjne listwy przypodłogowe mają od 3 do 5 centymetrów. Jednak współcześnie coraz więcej osób powraca do nieco wyższych listew. Nawet wyższe niż listwy przysufitowe, o których wspomniano poniżej. Choć wyglądają one na dość proste wykończenie wnętrza, odpowiednio dobrane mogą wyróżniać się w każdym stylu.

Aktualne trendy zalecają stosowanie prostych listew przypodłogowych o wysokości co najmniej 6 centymetrów, zamiast standardowych 3-5 centymetrów. Wyższe listwy przypodłogowe nadają bardziej nowoczesnego wyglądu. Jednak jeśli nie podobają Ci się wyższe listwy, to oczywiście na rynku dostępna jest szeroka gama klasycznych, niższych listew.

Listwy przysufitowe

Listwy te są elementem przejściowym między ścianą a sufitem. Wymiary listwy przysufitowej powinny być zwykle proporcjonalne do listwy przypodłogowej. W klasycznych wnętrzach panuje zasada, że im wyższa listwa przypodłogowa, tym jednocześnie wyższa listwa przysufitowa.

Jednak jak zostało wspomniane powyżej - nowsze, współczesne przestrzenie, często łączą listwy przypodłogowe z przysufitowymi o kilka centymetrów krótszymi. Standardowe listwy przysufitowe, podobnie jak przypodłogowe wahają się od 3 do 5 centymetrów. Jednak w przypadku wyższych ścian zalecamy listwy w zakresie 5-7 centymetrów.

Wyższe listwy można utworzyć, łącząc kilka mniejszych. Zwykle jest to bardziej ekonomiczny sposób na uzyskanie większego wykończenia. Przy dużym wykończeniu należy pamiętać o tym, aby nie używać elementów zbyt ozdobnych lub skomplikowanych wizualnie.

Listwy ścienne

Listwy te biegną poziomo wzdłuż ściany. Najczęściej na wysokości wierzchołka standardowego krzesła. Wiele z nich jest zwykle nawet o połowę mniejsza od listwy przypodłogowych. Ich wymiary wahają się w zakresie od 1,5 do 3 centymetrów.

Kolor wykończenia

Można oczywiście malować wykończenia. Klasyczne białe lub jasne wykończenia ze znacznie ciemniejszym kolorem ściany, chyba nigdy nie wyjdą z mody. Choć współcześnie coraz częściej można spotkać odwrotne zestawienie, czyli ciemniejsze wykończenie i jaśniejsze ściany. Co ciekawe, dla uzyskania ciekawego efektu zalecamy pomalowanie ścian i wykończenia w dokładnie tym samym kolorze. Kolory są kwestią osobistego gustu, ale współcześnie jest to bardzo często praktykowane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE