Do czego służy wykończenie wnętrz?
Praktycznie wszystkie wykończenia są wykorzystywane do ukrywania szczelin i niedoskonałości, które naturalnie występują w domu. Wykończenia zwiększają również atrakcyjność architektoniczną domu. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie wykończenia, powinny być dopasowane do osobistych upodobań. Istnieją jednak pewne zasady, które pozwolą podkreślić wykończenie i nadać domowi zrównoważonego wyglądu.Choć bardziej tradycyjne domy mają zwykle więcej wykończeń niż domy nowoczesne, nawet jeśli dekorujesz klasyczną przestrzeń, powinieneś uważać, aby nie przesadzić z wykończeniem. Ten zbyt ozdobny styl wykończenia “im więcej, tym lepiej” wywodzi się z końca lat 90. XXI wieku. Nie jest to już trendem. Zbyt duże i gęste wykończenie może przytłoczyć dom i sprawić, że będzie wyglądał na przestarzały. Zmniejszy to, a nie doda atrakcyjności i wartości domu.
Współcześnie prawie wszystkie domy posiadają listwy przypodłogowe. Jednak w wielu nowoczesnych przestrzeniach znajdują się również obudowy drzwi, okien, listwy karniszowe czy też przysufitowe. Przejdźmy do omówienia poszczególnych wykończeń.
Obudowy drzwi
To nic innego jak listwa, która obramowuje okna lub drzwi. Standardowe obudowy mają zwykle szerokość 2-3 centymetrów. Niektóre style wnętrz, takie jak starsze domy, wiktoriańskie mają szersze obudowy.Listwy przypodłogowe
Listwy przypodłogowe biegną wzdłuż dolnej ściany. Służą jako element przejścia od ścian i podłóg. Chronią one również dolną część ściany, przed czyszczeniem mopami, szczotkami czy też odkurzaczami.Klasyczne listwy przypodłogowe mają prosty design, zwężający się u góry. Często przy dolnej krawędzi listwy znajduje się oddzielny, najczęściej półokrągły element zwany ćwierćwałkiem. Służy on jako element przejściowy między listwą przypodłogową a podłogą. Ćwierćwałek jest najczęściej stosowany w przypadku podłóg z twardej nawierzchni wykonanych z drewna, winylu lub płytek.
Tradycyjne listwy przypodłogowe mają od 3 do 5 centymetrów. Jednak współcześnie coraz więcej osób powraca do nieco wyższych listew. Nawet wyższe niż listwy przysufitowe, o których wspomniano poniżej. Choć wyglądają one na dość proste wykończenie wnętrza, odpowiednio dobrane mogą wyróżniać się w każdym stylu.
Aktualne trendy zalecają stosowanie prostych listew przypodłogowych o wysokości co najmniej 6 centymetrów, zamiast standardowych 3-5 centymetrów. Wyższe listwy przypodłogowe nadają bardziej nowoczesnego wyglądu. Jednak jeśli nie podobają Ci się wyższe listwy, to oczywiście na rynku dostępna jest szeroka gama klasycznych, niższych listew.
Listwy przysufitowe
Listwy te są elementem przejściowym między ścianą a sufitem. Wymiary listwy przysufitowej powinny być zwykle proporcjonalne do listwy przypodłogowej. W klasycznych wnętrzach panuje zasada, że im wyższa listwa przypodłogowa, tym jednocześnie wyższa listwa przysufitowa.Jednak jak zostało wspomniane powyżej - nowsze, współczesne przestrzenie, często łączą listwy przypodłogowe z przysufitowymi o kilka centymetrów krótszymi. Standardowe listwy przysufitowe, podobnie jak przypodłogowe wahają się od 3 do 5 centymetrów. Jednak w przypadku wyższych ścian zalecamy listwy w zakresie 5-7 centymetrów.
Wyższe listwy można utworzyć, łącząc kilka mniejszych. Zwykle jest to bardziej ekonomiczny sposób na uzyskanie większego wykończenia. Przy dużym wykończeniu należy pamiętać o tym, aby nie używać elementów zbyt ozdobnych lub skomplikowanych wizualnie.