Reklama

Reklama

Alkoholizm i sposoby leczenia

Opublikowano:
Autor:

Alkoholizm i sposoby leczenia - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która atakuje często bardzo nagle i nie odpuszcza. Człowiek wpada w sidła nałogu często nawet nie zdając o tym sobie sprawy. Istotne jest więc to, aby nie bagatelizować żadnym symptomów, jakie mogą świadczyć o tym, że mamy problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić i w jaki sposób można zacząć się leczyć? Podpowiadamy.

Reklama

 

Przyczyny alkoholizmu

Wśród przyczyn alkoholizmu wymienia się między innymi znalezienie się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Często nie radzimy sobie ze stresem, więc sięgamy po używki, aby pozornie ukoić myśli. Nie bez znaczenia pozostaje trudna sytuacja życiowa - utrata pracy, strata bliskiej osoby, kłopoty w życiu osobistym. Osoby uzależnione wymieniają również niezauważenie granicy między piciem okazjonalnym, dla przysłowiowego smaku, a tym, że zaczęły mieć problem z kontrolowaniem ilości spożytego alkoholu. Niepozorna lampka wina do obiadu zaczęła przekształcać się w chęć wypicia kolejnych, coraz częściej, czasem bez okazji. To bardzo krótka droga do braku panowania nad sytuacją.


Wśród najczęściej wymienianych objawów alkoholizmu wymienia się między innymi głód alkoholowy, rosnącą tolerancję na działanie alkoholu, jak również skoncentrowanie na nim swojego życia, rezygnację z hobby, zaniedbywanie relacji międzyludzkich, paranoja alkoholowa czy też stany depresyjne.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym, jednak przy woli osoby chorej i odpowiedniej pomocy specjalistów, których zatrudniają ośrodki leczenia alkoholizmu. Pamiętajmy o tym, że leczenie alkoholizmu w domu nie jest skuteczne. Aby móc jednak rozpocząć terapię, należy postawić bezwzględnie na abstynencję. Konieczne jest całkowite odstawienie alkoholu w każdej możliwej postaci. To warunkuje rozpoczęcie leczenia. Na nie składa się zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa. Najważniejsze jest to, aby osoba chora miała świadomość swojego problemu. Nie bez znaczenia pozostaje także fachowa diagnostyka, jak również dobór optymalnego dla niej sposobu terapii.


Należy pamiętać, że nawet po odbyciu terapii nadal jest się alkoholikiem. To choroba, z którą trzeba się mierzyć do końca życia. Aby utrzymać się na przysłowiowej powierzchni należy przede wszystkim nie sięgać po alkohol i unikać wszelkich produktów, które zawierają nawet jego śladowe ilości. Bardzo ważne jest to, aby nasi bliscy oraz osoby ze środowiska w jakim się obracamy miały świadomość tego, że jesteśmy chorzy. Istotne jest także to, aby odciąć się od znajomych, którzy często spożywają alkohol, jak również unikać miejsc, które kojarzą nam się z naszym piciem. Ważna jest także pomoc grup wsparcia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE