reklama

Czego można oczekiwać od prywatnego ośrodka leczenia uzależnień?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czego można oczekiwać od prywatnego ośrodka leczenia uzależnień? - Zdjęcie główne

Czego można oczekiwać od prywatnego ośrodka leczenia uzależnień?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleUzależnienia od alkoholu i narkotyków dotyczą coraz to większej liczby osób. Ośrodki leczenia uzależnień to najczęstsze placówki, do których udają się osoby z tym problemem. Wśród dostępnych miejsc należy wyróżnić placówki prywatne oraz państwowe. Co oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień? Czego można oczekiwać? Przeczytaj artykuł!

Komfortowe warunki

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień wyróżnia się przede wszystkim komfortowymi warunkami i wysokim standardem. Najczęściej dostępne są jednoosobowe i dwuosobowe pokoje. Dostęp do artykułów sanitarnych w takich ośrodkach jest lepszy, niż ma to miejsce w państwowych placówkach. Papier czy mydła uzupełniane są na bieżąco i najczęściej są to produkty wyższej jakości. Dostępnych jest również szereg udogodnień, takich jak internet, biblioteka, sala telewizyjna, kominek, strzeżony parking, pralnia czy suszarnia.

W większości tego typu miejsc pacjenci mają stały dostęp do kawy, herbaty i wody mineralnej. Nie brakuje tu również udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Nowoczesne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne, które znajduje się w prywatnym ośrodku, jest nowoczesne i bardziej zaawansowane. Nic w tym dziwnego, w końcu prywatne placówki dysponują większym budżetem, niż ma miejsce w przypadku placówek państwowych, finansowanych przez NFZ.

Zaawansowana technologia pozwala uzyskać bardziej precyzyjne wyniki badań. Dodatkowo zabiegi są przeprowadzane w bezpieczniejszych warunkach, a także są mniej bolesne.

Całkowita anonimowość

Ośrodek leczenia uzależnień prywatny zawsze gwarantuje całkowitą anonimowość oraz dyskrecję. Żadne dane osobowe pacjenta nigdy nie zostaną ujawnione, a tego rodzaju sytuacje są rzadkością

Anonimowość przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa i swobodę. Jako pacjent nie musisz martwić się o to, że ktoś z zewnątrz dowie się o Twoim problemie. W ośrodku możesz czuć się pewnie i swobodnie. Zarówno specjaliści, jak i pacjenci okazują sobie wzajemne wsparcie i nie ma mowy o wyśmiewaniu czy kłótniach.

Większa liczba specjalistów

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień zatrudniają więcej specjalistów, a co się również z tym wiąże – pacjenci mają do nich lepszy dostęp. W praktyce oznacza to, że pacjent może w dowolnej chwili wybrać się do specjalisty, przedyskutować swoje zmartwienia i zasięgnąć porady.

Nie ma mowy o sytuacji, w której pacjent zostaje sam i musi sobie poradzić bez żadnego wsparcia. To gwarancja poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Indywidualny, dobry kontakt z terapeutą powinien stanowić podstawę dla powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dodatkowo kadra w prywatnej placówce składa się ze specjalistów doświadczonych, wykształconych i certyfikowanych. Pomagają w przepracowaniu szeregu problemów, które są bezpośrednio lub pośrednio powiązane z uzależnieniem. W przypadku prywatnych placówek przypisuje się jednego lub dwóch pacjentów jednemu specjaliście, co przekłada się na wystarczającą ilość uwagi względem pacjenta. W przypadku placówek państwowych zdarza się, że jeden specjalista ma pod opieką nawet kilkunastu pacjentów. W takiej sytuacji ciężko jest poświęcić każdemu taką samą ilość uwagi. 

Bogata oferta zajęć dodatkowych

Placówki prywatne oferują bogatszą ofertę, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe. Mają na celu rozwijanie zainteresowań pacjentów, powrócenie do dawnych hobby, ale również poznanie nowych. Najczęstsze zajęcia dodatkowe to m.in.:

• pływanie w basenie,
• nietypowe formy terapii, np. terapia z alpakami, dźwiękoterapia, terapia masażem,
• warsztaty, np. bębniarskie, z szycia, malowania, lepienia gliny,
• zajęcia sportowe,
• jazda na rowerze,
• ćwiczenia m.in. na rowerku lub orbitreku,
• gra w piłkarzyki, ping-pong.
Dzięki takim zajęciom pacjent może skupić się na czymś zupełnie innym, nowym, co nie jest związane z jego uzależnieniem.

Brak konieczności uzyskania skierowania

Decydując się na państwowy ośrodek odwykowy, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich badań, jak i uzyskania skierowania do tego typu placówki. Osoba uzależniona musi z odpowiednim wyprzedzeniem wybrać się do specjalisty, najczęściej psychiatry. Dopiero po jego zaleceniu ma możliwość wybrania się do ośrodka. 

W przypadku placówek prywatnych nie ma konieczności odbycia wcześniejszej wizyty u specjalisty. Dzięki temu osoba uzależniona może w dowolnym momencie podjąć decyzję o pobycie w ośrodku i od razu się do niego wybrać. 

Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku placówek państwowych nie zawsze można liczyć na wolne miejsca i natychmiastowy wstęp. Czasami trzeba poczekać kilka dni, a czasami nawet i kilka miesięcy. Ma to negatywny wpływ na osobę uzależnioną, bowiem w ciągu kilku miesięcy może podjąć wiele nieprzemyślanych decyzji i wrócić do nałogu. Jest to długi okres czasu, który może wiele zmienić w życiu osoby uzależnionej. Każdy dzień jest tak naprawdę walką.

W przygotowaniu artykułu pomógł Ośrodek Terapii Uzależnień Want – sprawdź, jak wiele możliwości oferuje swoim pacjentom!

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE