Najlepsze sposoby walki z AZS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najlepsze sposoby walki z AZS - Zdjęcie główne

Najlepsze sposoby walki z AZS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle AZS to schorzenie skóry, które skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chcąc maksymalnie zminimalizować jego skutki, musisz stosować się do odpowiednich zaleceń. Poznaj te najlepsze, które poprawią komfort życia. AZS to choroba o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Choć najczęściej dotyka małe dzieci, do 2. roku życia, nie jest to jednak regułą. Dostęp do coraz lepszych kosmetyków jest na wyciągnięcie ręki, dlatego walka z AZS może być skuteczna. Poznaj najlepsze sposoby, które pomogą zwalczać ten problem.

AZS – co jest jego przyczyną?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się dużym świądem, zmianami rumieniowymi, a także stanem zapalnym. Może obejmować skórę głowy, ciało oraz twarz. Uznaje się, że głównymi czynnikami, które go powodują, są:

  • skłonności genetyczne;
  • przewlekły stres;
  • nieodpowiednia higiena;
  • alergie pokarmowe;
  • kontakt z chemikaliami i środkami drażniącymi.

Atopowe zapalenie skóry – codzienna pielęgnacja

Każde schorzenie skóry, a szczególnie to o podłożu alergicznym, wymaga starannie dobranej pielęgnacji. Podstawową kwestią jest jej oczyszczanie, czyli mycie. Twarz, na której znajduje się makijaż, należy potraktować innymi produktami niż np. ciało. Na co zwrócić uwagę? Oto najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać:

  • do demakijażu używaj płynu micelarnego lub delikatnego mleczka, unikaj silnych detergentów z SLS;
  • wiele skór dotkniętych AZS nie toleruje wody z kranu, w takim wypadku sięgaj po przegotowaną lub z butelki;
  • skóra z AZS ma zaburzoną barierę lipidową – po każdym oczyszczaniu konieczna jest aplikacja bogatego w emolienty kremu natłuszczającego;
  • nie pocieraj skóry ręcznikiem i delikatnie ją osuszaj np. papierowym.

Substancje pomocnicze w walce z AZS

Egzema, czyli inaczej wyprysk atopowy, wiąże się ze stosowaniem odpowiednich kosmetyków o określonym składzie. Wyżej wspomniane emolienty to grupa związków tworzących na powierzchni skóry ochronną warstwę, które natłuszczają i zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka. Zaliczamy do nich głównie naturalne masła i oleje (m.in. masło shea, oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów). To jednak nie wszystko, jeśli zależy ci na kompleksowej pielęgnacji. Zwróć uwagę także na związki nawilżające, zaliczane do humektantów oraz na ceramidy. 

AZS – czy pielęgnacja to wszystko, czego potrzebuje twoja skóra?

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne są konieczne, aby móc złagodzić objawy AZS. Stopień zaawansowania choroby, wiek, a także czynniki powodujące zaostrzenie egzemy mogą sprawić, że konieczne będzie leczenie miejscowe lub ogólne. Przede wszystkim konieczna jest diagnoza, którą powinien przeprowadzić doświadczony lekarz. Na podstawie rzetelnego wywiadu z pacjentem zdecyduje on, czy konieczne jest wprowadzenie silniejszej terapii. Jeśli tak się dzieje, są stosowane:

  • miejscowe produkty zawierające glikokortykosteroidy;
  • leczenie ogólne bazujące na działaniu antyhistaminowym.
 

Walka z AZS to długotrwały i systematyczny proces, w którym bardzo ważna jest codzienna rutyna. Skupiaj się przede wszystkim na skutecznym łagodzeniu pojawiających się objawów, a także unikaniu czynników zaostrzających ten stan.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE