1. Osoby DDA i DDD - kim są i czym się charakteryzują?
2. Czy będąc DDA lub DDD warto iść na terapię?
3. Gdzie znaleźć dobrą osobę dla DDA/DDD?
Osoby DDA i DDD - kim są i czym się charakteryzują?
Zarówno DDD jak i DDA to skróty. Pierwszy rozwija się w Dorosłe Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych z kolei drugi w Dorosłe Dzieci Alkoholików. Obie grupy osób mogą mieć szereg problemów o podłożu psychospołecznym takich jak, niskie poczucie własnej wartości, depresja, poczucie lęku, wstydu bądź winy a także słabe samopoczucie. To jednak nie wszystko, osoby DDA i DDD mają problemy z podejmowaniem decyzji czy osiąganiem swoich celów. Starają się również unikać wchodzenia w relacje społeczne ze strachu przed konfliktami. To z kolei negatywnie wpływa praktycznie na każdy aspekt ich życia - związek, pracę czy relację ze znajomymi.
Czy będąc DDA lub DDD warto iść na terapię?
W przypadku osób DDA i DDD terapia jest niezbędna do tego, aby wyjść z błędnego koła swoich lęków, napięć oraz wstydu i winy. Terapia jest niezbędna aby poprawić swoją zdolność funkcjonowania w społeczeństwie i w końcu zacząć podejmować własne decyzje i realizować swoje cele a także polepszyć poczucie własnej wartości. Jest niezbędna do tego, aby w końcu uwolnić się od sztywnych ram, które narzuciłeś sobie samodzielnie w dzieciństwie jako mechanizm obronny przed dysfunkcyjną bądź alkoholową rodziną.
Gdzie znaleźć dobrą osobę dla DDA/DDD?
Warto potraktować wybór terapii bardzo poważnie i zdecydować się na taką, która jest prowadzona przez szereg doświadczonych specjalistów. Ciekawym miejscem w Warszawie może być poradnia Rodzina od Nowa, która także oferuje terapie DDA/DDD. Więcej o tej konkretnej terapii można dowiedzieć się bezpośrednio ze strony https://rodzinaodnowa.waw.pl/dda-ddd/. Tam dowiesz się jak wygląda sesja terapeutyczna, kim są prowadzący i w jakich przypadkach powinieneś rozważyć właśnie dokładnie taką terapię.